Fevzi Çakmak UND Başkanlığı’na Aday!

UND’nin 2 Haziran 2021’de Pendik Park otelde yapılacak yapılacak 40. gene kuruluna Genel Kuruluna yönelik çalışma ve açıklamalar başladı. Bu gün yapılan “Birlikte Güçlüyüz” grubu toplantısında UND üyelerinden Fevzi Çakmak ve Ali Çiçekli katıldılar.

Yeşilköy Wow otelde UND içinde”Birlikte Güçlüyüz”  insiyatifi olarak uzun  süredir UND üyeleri ve ilgili kurum temsilcileri ve kişileri ile temas halinde bulunan UND üyeleri bir toplantı yaptılar. Toplantı 11 Mart’a UND yönetimi için çalışmalara başlayacağını duyuran grubun attığı ikinci adım oldu.  Birlikte güçlüyüz 5 Nisan toplantısına  insiyatife destek veren üyelerle  bir araya getiren  Fevzi Çakmak Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olduğu uzun süredir gurubun sözcüsü olarak öne çıkan Ali Çiçekli tarafından açıklandı.  Ali Çiçekli bu kararın yapılan istişareler sonunda oluştuğunu ve sektöre hayırlı olmasını diledi. Ali Çicekli’nin adı Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak  UND ve ilgili çevrelere açıklandı.

Birlikte Güçlüyüz Grubu toplantısında başkanlık süresinin iki dönem ile sınırlanacağını özellikle vurguladılar. Fevzi Çakmak toplantıda yaptığı açıklamada UND Başkanlığına adaylığının nedenleri ile ilgili bilgi verdi. Katılımcıların sorularını yanıtladı. Tüm sektörü kucaklayan, sektörün birleştirici gücü olan kamu ve tüm ilgili kurumlarla saygın iletişimi olan, projeler geliştiren bir UND için aday olduğunu bildirdi. Bu anlayış çerçevesinde Başkan Vekili Adayının Ali Çiçekli olduğunu ifade etti.

Birlikte Güçlüyüz Platformu açıklamalarında özetle şu görüşler vurgulandı.  “Çıkışımız derneğe aidiyet duygusunu güçlendirmiştir. Tüm bölgelerde aktif bir çalışma yapılmakta ve bize destek veren meslektaşlarımızın sayısı artmaktadır. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızı bize güç ve destek vermeye çağırıyorum. Dernek Başkanlığı görev süresine 2 dönemlik sınırlamanın kalkmış olması kurumsal yapıya zarar vermiştir. Derneğin SKT ile olan iletişimini zayıflatmıştır. Bu sebeple UND’de bir değişim şarttır.  Yönetime geldiğimizde   maliyetleri sınır kapılarında beklemeleri azaltacak yetki ve geçiş belgeleri, vize konularında sorunları en aza indirmek, yabancı araçların taşımacılığımızdan aldığı payı azaltmak, ithalat ve ihracatla ilgili tüm taraflarla birlikte çözümler  için yoğun bir şekilde çalışacağız.

Toplantıda dikkat çekici açılma uluslar arası taşımacılığın ana unsurlarından biri olan ve varlıkları ile sektörü güçlendiren sürücülere yönelik olarak yapıldı. Sürücülerle bozulan iş barışını yeniden oluşturmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Toplantıda özellikle sürücülere yönelik net ve güvenilir bir envanterin eksikliğinin duyulduğunu bildirildi. Uluslar arası nakliyede sürücü yaş ortalamasının 50 / 55 olarak ortaya çıktığı tedbir alınmaması durumunda önümüzdeki bey on yıl içinde sektörün ciddi bir sürücü sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağını bildirdiler.

Konuşmacılar toplantı sonrasında gelen sorulara verdikleri cevaplarda; Üye sayısındaki düşüşe dikkat çektiler, yeni üyelerin katılımı ve üyelerin yeni projeler içinde yer almasının UND’nin saygınlığının korunması ve artması ile ilgili olduğunu üye desteği alan yeni projelerin üyelerin, mesleğin ve derneğin gücünü arttıracağını vurguladılar.  Mesleki sorunların çözümüne yönelik yeni bir şevkle yeni bir ivme ile çalışacaklarını bildirdiler.

 

Benzer yazılar