Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin corana virüse karşı yaptığı çalışmalar

Slider-Altı
KAPIKULE’DEN TÜRKİYE’YE GİRİŞLERDE 2 KADEMELİ PLAN DEVREYE GİRİYOR
COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND’nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalar için iki kademeli plan oluşturulmuştur.

Bahse konu planın ana hedefi, sürücülerimize halen uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması için gerek duyulan “güvenli ortamın” hazırlanması olup, planlar kademeli olarak devreye alınacaktır.

Hayata geçirilecek planın geçici olarak devreye alınacak birinci kademesinde;  “aynı firmanın 2 sürücüsünün, Bulgaristan’dan Türkiye’ye girişte bulunan Polis Kontrol noktasında belirlenen bölgede eş zamanlı araç değişimi yapması” hususu, yetkilerce onaylanmıştır.

Belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlanmıştır:

Geçici Sürücü Değişimi Uygulaması Nasıl İşleyecek?

  1. Bulgaristan-Türkiye sınırında giriş tarafındaki Polis Noktasına ulaşan firma sürücüsü, Polis Kontrolüne gelmeden 2-3 saat önce geliş saatini Türkiye’den gelecek diğer sürücüye bildirecektir.
  2. Türkiye tarafından gelecek sürücü, Bulgaristan tarafından gelen sürücüden bilgiyi alınca; Kapıkule sahasında belirlenen Tampon Bölgeye gitmek için, oluşturulan özel bir form aracılığıyla, Polis, Tescil ve Yakıt alım işlemlerini tamamlayacaktır.
  3. Bulgaristan tarafından gelen sürücü ile eş zamanlı olarak, Türkiye’den çıkış Polis Kontrol Noktasında buluşacak ve sürücü değişim işlemini gerçekleştirecektir.
  4. Böylece, Bulgaristan tarafından gelen sürücü, Türkiye’ye giriş yapmadan yeni aracı alıp Avrupa güzergahına devam edecek; diğer sürücü ise Avrupa’dan gelen aracı alarak Türkiye’ye giriş işlemlerini yapacaktır.

Not:  Bu süreçte, aynı firmanın Avrupa’dan gelen ve geçerli vizesi olan sürücüsü operasyonun Avrupa ayağını yönetecek; daha önce Türkiye’ye giriş yapmış vizesi olmayan, firma vekaletnamesine sahip sürücüsü ise operasyonun Türkiye ayağını yönetecektir.

Planın kalıcı çözüm aşamasında, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yapılacak girişlerde sürücülere Koronavirüs Testi uygulaması ile birlikte, Türk sürücülerine uygulanan 14-günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması hedeflenmekte olup çalışmalar devam etmektedir. Bu aşama hayata geçirilinceye kadar, sürücü değişimi uygulaması devrede olacaktır.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE TAKOGRAF, SÜRÜŞ VE DİNLENME KURALLARINA UYUM!

CoronoaVirüs Tedbirleri ve Takograf Kurallarına Uyum!

Coronavirüs salgını nedeni ile gerek ülkemizde gerekse seyahat ettiğimiz ülkelerde, çeşitli tedbirler alınmaktadır. Bu nedenle, sürücülerin sürüş ve dinlenme sürelerine uymaları, zorunlu nedenlerle mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlar ve ne şekilde hareket edileceği, uluslararası taşımacılıkta sürücülerin çalışma sürelerini düzenleyen AETR Sözleşmesinin  (Uluslararası Karayolu Taşımacılığında Çalışan Mürettebatın Çalışma Koşullarına Dair Avrupa Sözleşmesi) 9 ncu maddesinde düzenlemiştir.

Madde 9; İstisnalar.

Sürücü, sürüş emniyetini tehlikeye atmamak, araçta bulunan kişilerin, aracın ve kendisinin veya araçtaki yükün emniyetini sağlamak üzere, uygun bir park yerine ulaşıncaya kadar, makul ölçülerde bu sözleşmenin hükümlerinden sapabilir. Sürücü, sözleşme hükümlerinin dışına çıkma nedenini ve çıkma şeklini, kayıt sayfası (Analog takograf kağıdı) veya kontrol cihazının (Dijital takograf yazıcı çıktısı)  yazıcı çıktısı veya görev listesi üzerinde ve en geç uygun bir durma yerine ulaştığında belirtecektir.

Buna göre sürücünün hareket tarzı aşağıda açıklanmıştır;

Sürücü, kısıtlama veya zorlama başladığı anda takograftan bir 24 saat etkinlik çıktısı alarak arkasındaki bilgileri doldurmalı ve imzalamalı ve olayı kısaca yazmalıdır.

Kısıtlama veya zorlama bittiğinde, dinlenecekse uygun bir park yerine ulaştığında,  takograftan bir 24 saat etkinlik çıktısı daha almalı ve yine arkasındaki bilgileri doldurarak imzalamalı, kısıtlamanın / zorlamanın bittiğini not etmelidir.  Bu kayıtları 30 gün yanında bulundurmalı ve denetlemelerde göstermelidir. 30 gün sonunda bu kayıtları şirketine teslim etmeli, şirkette bu kayıtları 12 ay süre ile saklamalıdır.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir