Mercedes’e yeni Minivan geliyor!

Minivanlarda yenilenme rüzgarı devam ediyor. Mercedes Benz’in minivanı Citan’ın 2022 başında satışa sunulacak. Yeni Citan’ın konsepti 10 Mayıs’da yapılan online bir toplantı Concept EQT adı ile ticari taşıt yayınlarına yönelik olarak tanıtıldı. Yeni Citan aracını çok amaçlı kullanan kişilerin, kalabalık ailelerin ve en hafif ticarilerle yakın mesafe ve şehir içi dağıtım, servis, hafif yüklerin taşınması işlerini yapan işletmelerin tercihi olacağı bildiriliyor.

Yeni  Mercedes-EQ ailesinin bir üyesi olarak dengeli oranlar ve etkileyici dış tasarımı, ile karakterize edildiği vurgulanıyor. Bu etkileyicilik Kaslı omuzlar ve belirgin tekerlek kemerleri gücü ve duygusallık olarak vurgulanıyor. LED farlara sahip karakteristik siyah panel ön, motor kaputundan yıldız deseniyle parlar denilerek özetleniyor. 3D efektli yıldızlar önden 21 inç yüksek parlaklıkta hafif alaşım jantlara ve panoramik tavandan arkadaki e-longboard’a kadar farklı boyutlarda ilerler. LED farları ve LED arka lambaları birbirine bağlayan bir ışık şeridi de vardır. Parlak siyah renkli araç boyasıyla birlikte, özellikle yüksek kaliteli bir estetik oluşturuluyor.

Yeni hafif ticarinin, kusursuz tasarım, güvenlik ve bağlanabilirlik açısından markanın tipik DNA’sına sahip olacağı bildiriliyor.  İç kısımda yüksek yükleme hacmine sahip geniş bir alana sahip kompakt dış boyutlar, özellikle şehir içi dağıtım ve servis trafiğinde yeni küçük van için geniş bir olası kullanım yelpazesi sunması istenmiş. Aracın hem sol hem de sağ tarafında geniş açılan sürgülü kapılar ve alçak yükleme eşiği, aracın içine rahat erişim ve aracın kolay yüklenmesini sağlar. Araç konsepti, yüksek işlevselliği ve değişkenliğine ek olarak kapsamlı güvenlik donanımı ve yüksek düzeyde sürüş konforu sunacak.

İki uzunluk  ve  üretim

Yeni minivanınüretimi  2021’sonunda başlayacak ve 2022 ile birlikte pazara sunulacak. Aynı aracınelektrikli bir versiyonu da dahil olmak üzere Fransa’da üretilecek. Elektrikli versiyonunda 2023 yılında muhtemelen iki boyda piyasaya çıkması planlanıyor. Yeni Citan alçak yükleme eşiği, farklı kullanımlara kolay uyum, yüksek güvenlik ve donanım gibi özelliklere sahip. Koltuk mesafelerinin ayarlanması ve yedi koltuk yerleştirilebiliyor.

4,94 metrelik EQT Concept, yedi koltuğun yanı sıra seri üretime girmeyen bazı özelliklere sahip olacak. Bu özellikler arasında dekore edilmiş ve aydınlatılmış ön ızgara, devasa cam tavan veya beyaz nappa deri koltuklar sayılıyor. Ayrıca Mercedes istiyor birçok işlevin sesle çalıştırılabildiği uyarlanabilir bilgi-eğlence sistemi MBUX’u entegre edilebilecek.

Benzer yazılar