LNG’li Iveco S-WAY’lar LNG taşıyacak

Karbon ayak izini azalmaya yönelen OMV Türkiye,  filosunun yüzde 10’unu LNG yakıtlı araçlarla değiştirerek Türkiye’nin en büyük LNG yakıt ile çalışan tanker filosuna sahip oldu.  LNG’li Iveco S-WAY çekicileri ile yılda 120 ton daha az karbon salınımı hedefleyen OMV Türkiye kendi araçlarına dolum yapmak üzere Bolu’da LNG dolum garajı yatırımı da yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) raporuna göre 2020 yılında LNG satışında pazar lideri olan OMV Türkiye, LNG’nin kara taşımacılığında kullanımına öncülük etmek üzere harekete geçerek, 80 araçlık tanker filosunun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan Iveco S-WAY çekicilerle yeniledi. Böylece Türkiye’nin LNG yakıtlı en büyük filosuna sahip olan firma, bu yatırımın paralelinde Bolu’da LNG yakıtlı tankerlere hizmet vermek üzere kapalı devre bir LNG dolum garajını da hizmete aldı.

OMV Türkiye’nin doğal gaz konforunu boru hattının ulaşamadığı yerlere 15 yıldır LNG olarak taşıdığını ve hizmet verdiğini vurgulayan OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu, 80 araçlık filo ile yılda 10 milyon kilometre yol yaparak Türkiye’nin dört bir yanındaki yaklaşık 400 müşteriye hizmet götürdüklerini söyledi. Hotoğlu “Dünya karbon salınımının yüzde 20’si ulaşımdan kaynaklanıyor, bunun karayoluna ilişkin kısmının yüzde 65’i ise ağır vasıtalardan kaynaklanmakta. Çevreci ve temiz bir yakıt olarak LNG’nin karayollarında da kullanılması için öncü olmak ve teşvik etmek istedik. Filomuzun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan IVECO çekicilerle değiştirdik.  LNG’yi yakıt olarak kullanan bu tankerlerimizle yılda yaklaşık 1,25 milyon kilometre yol yapmayı ve bu sayede yılda yaklaşık 120 ton CO2 tasarrufu yapmayı öngörüyoruz” dedi.

IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak da  “Sektörde söz sahibi bir marka olarak LNG’yi yakıt olarak kullanan ve yüksek teknoloji barındıran çekicilerin pazar için önem taşıdığına inanıyoruz. OMV Türkiye gibi düşük karbon salınımına duyarlı bir şirkete gerçekleştirilen bu filo satışı bizim için de çok önemli bir referans, OMV Türkiye’ye ilk S-WAY LNG’li çekici filosu olarak teslim ettiğimiz araçları 7 gün 24 saat takip edecek, destek verecek yetkin bir ekibimiz var. Türkiye’de ilk doğal gazlı aracımızı 2011 yılında satmıştık, yine IVECO olarak Türkiye’de ilk LNG’li çekiciyi satan markayız, LNG’li çekicilerimizin güç olarak dizel çekicilerden bir farkı yok, 460 BG güç sunuyor ayrıca 1600 km menzilleri var. Geleceğimiz için bu tür çevreci araçların duble yollar ile yayılması önemlidir. OMV ve IVECO bu konuda öncülük yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasında; OMV Türkiye’nin 3 bini aşkın doğal gaz, LNG ve elektrik müşterisine sürekli daha iyi ve yeni hizmetler sağlamayı hedeflediği de vurgulandı.. OMD Türkiye hedefleri kapsamında aynı çatı altında dijital servisler, enerji ekosistem yönetim modeli ve enerji servislerinin yanı sıra ‘Gas Engineering’ hizmetleri sunuyor, farklı sektörlerden gelebilecek her türlü talebe çözüm oluşturabiliyor.

 

 

Benzer yazılar