Iveco, Paris belediyesine 409 adet doğal gazlı otobüs teslim edecek

Iveco otobüs, CATP ve Ile de France Mobilites birlikte yaptıkları rekor teslimat siparişini duyurdular. Iveco tam 409 adet Iveco Urbanway Natural Power doğal gazlı otobüsü teslim edilecek. Teslim edilecek bu otobüsler ile Paris şehrinin içerisinde ve dış banliyö hatlarında yolcu taşınacak. Araçlar Paris şehrinin dizelden arınma kapsamında satın alınmış bulunuyorlar. Paris 2025 yılından itibaren şehir içi taşımasındaki araç filosunun üçte ikisini elektrikli otobüsler ve üçte birini ise Biogaz ile çalışan otobüslerden oluşturacak.

Biogaz otobüsler 2020 yılı ile 2021 yılları arasında Paris belediyesine teslim edilecek. Yapılan anlaşma gereği 409 doğal gaz ile çalışan otobüs bu zaman bölümü içerisinde Paris şehrine teslim edilecek. Bu otobüsler Paris büyükşehirinde şehir içi ile şehir dışındaki banliyö hatlarında kullanılacak. Urbanway NP otobüsünün menzili ise 400 kilometreye kadar ve bu kapasitesi ile birlikte büyük şehir yolcu taşıma talebini yerine getirecek.

Biometan gazı organik çöplerden elde ediliyor. Urbanway NP otobüsü, organik çöplerden yeniden kazanım ile değerlendirilerek doğal gaz elde ediliyor ve çevreye avantajı var. Otobüsler bu doğal gaz nedeniyle çok daha sessiz çalışabiliyorlar ve böyle şehrin yaşanabilir bir hava kalitesinin olmasına çok büyük katkıda bulunuyorlar. Iveco şirketine göre otobüslerin partikül yani ince toz emisyonları ise üçte bir daha az oluyor. Azot oksit emisyonları ise üçte birden daha fazla bu sayede az oluyor.

otobüslerin doğal gaz motoru normal otobüse göre %50 daha az ses çıkarıyor ve sürücü, yolcular ile şehir de yaşayan insanlara çok daha yaşanası bir şehir havası sağlıyor. Iveco Bus şirketinin yöneticisi Stephane Espinasse ise bu yapılan anlaşmadan gurur duyduklarını ifade ederken şirketinin enerji dönüşümüne de çok büyük katkılar sağladığını ifade ediyor. Iveco otobüsün bu gelişme ile bilgi ve deneyiminin alternatif araçlarda da teyit edilmesi güzel bir aşama oluyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir