IRU – Avrupa zor durumda-Gıda maddesi ve ilaç tedariği için önlemler

Logo Sağ

IRU ; Avrupa çok zor durumda, Gıda maddesi ve ilaç tedariğinin yapılmaya devam edilebilmesi için alınması gereken önlemler -23-MART-2020-Cenevre
COVID-19 ; Avrupa birliği tarafından sınırlar ve sürücüler için finansal destek ve diğer acıl önlemlerin alınması gerekiyor. Avrupa birliğindeki ülkelerin her birinde ve ülkeler arasında alınması gereken ve alınmaya başlanan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor. Ancak bu sayede yük taşıma ve şehir içi toplu taşımada çok büyük sorunlar çıkmayacak.

Burada alınması gereken en önemli ve çok kritik olan tedbir ise sınırlardan kamyonların ve çekicilerin geçiş sürelerinin çok kısaltılması gerekiyor. Sürücüler için olan önlemler ve hızlı bir finans desteği ile kişilerin ve nakliye ile lojistik şirketlerinin işlerinin yapmaya devam etmesi gerekiyor. Şu anda tüm sistemler neredeyse tam olarak çökmek üzere. Nakliye ve lojistik firmaları şu anda tüm avrupa da çöküşün eşiğine gelmiş durumda. Alınan ve daha da alınacak olan tüm önlemlerin çok kısa bir süre içerisinde yürürlüğe girmesi gerekiyor.

IRU ; Sınırlardaki uzun kuyrukların önüne geçmek gerekiyor
Sınırlardaki dar boğazlar gereksiz gecikmelere ve tedarik zincirlerinin durmasına yol açmış bulunuyor. Avrupa Birliği 23 mart tarihinde aldığı kararlar ile sınır geçiş sürelerini maksimum 15 dakika ile sınırladı. Bu tüm nakliye ve lojistik araçları için geçerli. IRU genel kurul üyesi Raluca Marian ; Avrupa komisyonu kararlarını memnüniyetle karşıladıklarını belirtirken bir TIR başına maksimum 15 dakika olan sınır geçiş süresinin çok büyük gecikmelere neden olduğunu ifade etti. Bu yüzden şimdiki kaotik durumun da bu şartlarda değişmeyeceğini delege belirtmiş oldu. IRU, AB sınırlarında TIR’lar için sistematik kontrollerin bir süre için yapılmaması gerektiğini vurguluyor.

– IRU ; Tedarik zincirlerinin çalışmaya devam edebilmesi için sürücülerden istenen belgelerin en aza indirgenmesi gerekiyor. – Avrupa Birliğinden olmayan tır”ların geçişi kolaylaştırılmak zorunda. Avrupa Birliğinden olan tırlara sağlanan uyum kolaylıkları aynen Avrupa Birliğinden olmayan tırlara da bu zor günlerde sağlanmak zorunda. Bu konuda hükümetler sürekli bir araya gelip çalışmalarına devam ediyorlar.

– IRU sınırlarda sürücülerden yalnızca ehliyetlerini ibraz etmelerinin yeterli olmasını istiyor
Sürücülerin ehliyetinin yanısıra profesyonelliklerini gösteren vizeli lisanslarının ise şu anda vize verecek kurumların kapalı olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesini istiyor. Bu konu da aciliyet gerektiriyor çünkü sürücüler vizeleri olmadan araçlarını kullanamıyorlar. Bu durumda gıda maddesi ve ilaçların dağıtımını daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası olarak kabul edilen belgelerin tüm avrupa da kabul edilmesi gerekiyorki ana nakliye aks”larının kullanılabilirliği sağlansın.
Hükümetlerin tüm Avrupa da sürekli olarak bir araya gelip tüm COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlerin ve alınması gereken önlemleri sonuca hızlı bir şekilde bağlayabilmeleri herkese ümit veriyor. Mevzuata takılıp AB dışındaki TIR’ların önündeki tüm engeller çok hızlı bir şekilde kaldırılmak zorunda. Koordinasyonsuz bir şekilde mevzuat engelleri üzerinde çalışmak büyük hatalara neden olabilecek.

IRU, sektör oyuncularının pandemi ile olan kavgalarında esneklik içinde olmaları gerektiğini sürekli olarak gündeme getiriyor. Profesyonel sürücülerin bu günlerde yaşadıkları tüm zorlukların mümkün olan en esnek bir şekilde mevzuata takılmadan halledilmesi gerekiyor. Avrupa Birliğinin sürücü dökümanlarının vizesini uzatması çok önemli hayati bir davranış olacak. Bu günlerde avrupa da sürücü vizelerinin otomatikman uzatılması gerekiyor ki tedarik zincirleri bilhassa gıda maddesi ve ilaçlarda devam etmek zorunda.

Turizm taşımaları tamamen durdu, tüm tren seferleri neredeyse tamamen durmak üzere
AB ülkelerinde turizm son haftalarda tamamen durmuş bulunuyor. Tren seferleri ise Intercity hizmetlerinde neredeyse tamamen durmak üzere. Alınan önlemler tam olarak uygulandığında ve evlerden dışarı çıkmak tamamen serbest olduğunda ise şehir içi toplu taşımaların belki biraz canlanağı düşünülüyor. Bütün AB ülkelerinde şehir içi toplu taşıma ve kargo ile yük taşıması yapan şirketlerin sayısı neredeyse üç milyonu buluyor ve bunlarda toplam çalışan sayısı ise milyonlarca kişiden oluşuyor. Tüm bu sistemler de şu anda AB ülkelerinde çökmek üzere IRU’ya göre.

Yük taşımadaki kurye, kargo ve ürün taşımaları da gittikçe azalmaya devam ediyor. Araç üreticileri ise üretimi durdurdu ve yedek parça sunumu da çok azalmış bulunuyor. Konteynır yükleri ise inanılmaz ölçüde azaldı ve tüm bunların sonucunda da Karayolları ulaşım işletmelerinin varidiyeti şu anda bile riske girmiş bulunuyor. Karayolları ile taşınan yüklerin çoğu sermaye birikimi olmayan ve çok düşük kar marjları ile çalışan perakendecilerin yüklerinden oluşuyor. Bu yüzden perakendecilerin tedarik zincirlerinden mal alamaması veya çok az alabilmesi yüzünden nakliye şirketleri de çok zor duruma düşmüş bulunuyor.
Çok hızlı bir şekilde şehirlerde tedarik zincirini ayakta tutan hafif ticari ve küçük kamyon şirketlerine finansal destek verilmesi gerekiyor. En kısa sürede bu desteklerin verilmesi bekleniyor.

Koronadan sonra önlemler kaldırıldığında küçük işletmelerden oluşan ticari araç kullanıcıları ölçeklendirilmiş işlerine hemen başlamak zorunda kalacaklar. Ekonominin rahatlaması için bu küçük taşımacılar hayati öneme sahip ve bu yüzden onlar şu anda çok zorlu ekonomik şartlarda boğulmamaları için finansal destek görmeleri gerekiyor.

Avrupa komisyonunun aldığı kararlar ile geçici devlet destekleri sayesinde birlik ülkeleri kendi ekonomilerini canlandırma imkanına kavuşmuş olacaklar. Tüm avrupa da yolcu taşıma ve lojistik ile mal taşıma hizmetlerini yapan işletmeler, bütün ticaretin ve hayatın özünü oluşturuyorlar. Bu yüzden alınmış olan tüm virüs önlemleri bunları şu anda bir anlamda felç etmiş bulunuyor. Bu işletmelerin devletler tarafından acilen tam olarak desteklenmesi bekleniyor.

IRU genel sekreteri Umberto de Pretto ; Avrupa şimdi kendi önlemlerini alıyor ve bunların koordinasyonunu da yapmaya çalışıyor. IRU olarak biz AB ülkelerinin karayolları ulaşım sektörünü desteklemeye devam etmesinin hayati öneme sahip olduğunu ifade ediyoruz. Bu zor zamanlarda alınacak olan önlemler, Birleşmiş Milletler ve diğer küresel organizasyonlar ile birlikte koordine edilmek zorunda.

GÜNCELLEME ;

Benzer yazılar