İngiltere’den Cummins’e Hidrojen teşviki

Gecici

Cummins bir basın bülteni ile içten yanmalı 6.7 litrelik orta segment ve 15 litrelik ağır hizmet motorlarında Hidrojenli yakıt olarak kulanılması programı ile ilerlemeye yöneldiğini duyurdu. İngiltere merkezli olarak yayınlanan basın bülteninde aşağıdaki bilgiler yer aldı.

Cummins’in yeni nesil platformlara dayanan yeni hidrojen motorları, sıfır karbon emisyonu, gelişmiş güç yoğunluğu ve iyileştirilmiş termal verimlilik elde etmeyi hedefliyor.

Cummins Gelişmiş Tahrik Merkezi (APC) Birleşik Krallık Hükümeti’nden 7,2 milyon sterlinlik bir finansman teşviği aldı. Bu teşviğin H2 ile çalışan motor geliştirme çalışmaları hızlandırılacak.  Cummins’in İngiltere tarafından Hidrojenli motorlarla ilgilli olarak teşvik edilmesi ve Cummins’n bu teşvik programını kabul etmesi  H2-ICE’nin (Hidrojen-internal Combustion Engine /Hidrojenli İçten yanmalı Motor) kamyonların ve inşaat ekipmanlarının 2025’ten itibaren karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynama potansiyelini kabul edilmesi anlamana geliyor.  

APC18 BRUNEL Projesi olarak belirlenen teknik hazırlık çalışması, Cummins’in mevcut H2-ICE programından ve yakın zamanda yapılan kavram kanıtlama testlerinden edindiği deneyimi genişletecek. 6,7 litrelik hidrojen motorunun planlanan geliştirmesi, ekskavatörler ve tekerlekli yükleyiciler gibi orta hizmet kamyon, otobüs ve inşaat uygulamalarına odaklanacak. Yeni 15 litrelik platform, 44 tona kadar brüt araç ağırlığına sahip uzun yol kamyonlarına ve diğer ağır hizmet uygulamalarına hidrojen gazı yakıtlı motor kapasitesi getirme potansiyeli sunuyor.

APC, Cummins H2-ICE projesinin başarılı bir şekilde yürütülmesinin yılda 11 milyon tondan fazla karbon emisyonunu azaltabileceğini tahmin ediliyor. Bu Birleşik Krallık’taki 2,4 milyon arabanın emisyonuna eşdeğer. 

Darlington tesisindeki Cummins Avrupa Teknik Merkezi, H2-ICE için ticari uygulanabilirlik elde etmek için Birleşik Krallık’taki önde gelen alt sistem üreticilerinden oluşan bir konsorsiyumla çalışacak ve onları denetleyecek. 

Cummins 6,7 litrelik motor platformuyla hidrojen yakıtı testi devam ediyor

Basın bülteninde İngiltere Yatırım Bakanı Lord Grimstone v Cummins Avrupa yöneticilerinin demeçlerine de yer verildi. “BRUNEL Projesi, Cummins’in üretim ve araştırma merkezi Darlington’ın uzun yıllar boyunca büyümeye devam edecek olan yetenekli mühendislik geleneğini sürdürdüğünü ve sürdüreceğini gösteriyor. Salgın sonrası daha iyi ve daha yeşil bir yapı oluşturmak için çalışıyoruz ve bu programa yapılan hükümet yatırımı, gelecek nesil için daha iyi bir geleceğin güvence altına alınmasına yardımcı olacak. H2-ICE teknik hazırlık projesinin tahmini 14,6 milyon sterlinlik maliyeti, APC’nin 7,2 milyon sterlinlik ödülü ve Cummins ve endüstri ortakları tarafından ek yatırım ile finanse edilecek.

Cummins Avrupa Bölgesi İşletme Başkan Yardımcısı Antonio Leitao, “APC tarafından verilen stratejik desteğin teyidi, Cummins ve Darlington İngiltere’deki birinci sınıf araştırma ve geliştirme tesisimiz için harika bir haber, çünkü hidrojen motoru geliştirmemizin hızını artıracak. Organizasyon. Hidrojen yakıtlı motorların önemli bir avantajı, mevcut birçok aktarma organı bileşeni korunabildiğinden, araç ve ekipmanın yeniden geliştirme zaman çizelgelerini azaltma yetenekleridir.

Cummins Avrupa Otoyolu İşletmeciliği İcra Direktörü.Jonathan Atkinson, “Küresel doğal gazlı araç pazarında lider bir varlığımızla, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin filolarını karbondan arındırmalarına yardımcı olmak için pazarı tanımlayan hidrojen motoru platformları sunma hedefimize ulaşmak için gaz yakıtlı teknoloji hakkındaki kapsamlı bilgimizden yararlanabiliriz” dedi. , 

Hidrojen Ekosferini Genişletme

Cummins’in hidrojen depolama uzmanı NPROXX ile ortaklığı, araç veya ekipman üzerine kurulu yüksek basınçlı gaz tankları ve besleme hatları ile hidrojen motorunun entegre edilmesi açısından önemli bir kaynak ekliyor.

APC18 projesi, Darlington’daki Cummins tesisinin H2-ICE teknolojisinin ön saflarında yer almasını sağlayacak. Şirket hidrojen yakıt hücresi ve akülü elektrik güç aktarma organlarının yanı sıra karbonsuzlaştırma çözümlerini tamamlayacak. Cummins’in hidrojen ekonomisini genişletmedeki önemli rolü, bir Cummins hidrojen ekosferini üretimden araç gücüne ve yakıt depolamaya benzersiz bir şekilde bağlayan proton değişim membranı (PEM) elektrolizörleri ile yenilenebilir yeşil hidrojen üretimine kadar uzanıyor.

————– İLGİLİ HABERLER ————–

Gecici

Benzer yazılar

Gecici