Honda Gebze’deki tesisini HABAŞ’a devrediyor

Türkiye’deki otomobil üretimini sonlandıracağını açıklayan Honda, Gebze’deki üretim tesisine dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, Gebze’de yer alan üretim tesislerinin HABAŞ Topluluğu’na devredileceği duyuruldu.

Dünya otomobil üretiminin önemli markalalarından japonya kökenli Otomobil devi Honda, Türkiye’deki üretimini durduracağı açıklamasından sonra Gebze üretim tesislerinin Habaş’a devri konusunda anlaştığını duyurdu.

 

 

Honda Türkiye tarafından yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi.

“Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir.

1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile hizmet sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye A.Ş., etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir.”

Honda’nın Gebze tesisini devir alacak olan Habaş sanayi ve Tıbbı gaz üretimi ile tanınıyor. Habaş’ın faliyet alanları arasında demir çelik ürünleri, kara ve deniz taşımacılığı, bankacılık gibi alanlar bulunuyor. Habaş’ın demir çelik ürünlerinde çeşitlenme çalışmaları sürüyor. HABAŞ depolama tankları, gazlaştırıcılar, buhar kazanları, eşanjörler, basınçlı gaz tüpleri, spiral boru, hafif ve ağır makina imalatları ile anahtar teslimi proses tesislerinin, dizayn, detay mühendislik, imalat, montaj ve devreye alma çalışmaları yapıyor. Honda Gebze tesislerinin kullanım amacına yönelik  olarak taraflar henüz bir açıklama yapmadılar.

Benzer yazılar