Exxon Mobil, Çin de 10 milyar dolarlık yatırım yaptı

ABD’li Exxon Mobil şirketinin 10 milyar dolar yatırımıyla Çin’de inşa edilen etilen projesinin temel atma töreni dün düzenlendi. ABD’li bir şirketin sermayesiyle Çin’de inşa edilen bu etilen projesi için, projenin bulunduğu Huizhou ile Beijing ve ABD’nin Dallas kentlerinde 5G video bağlantı yoluyla temel atma töreni gerçekleştirildi.
 
Projenin birinci aşamasının 2023 yılında tamamlanmasıyla 39 milyar yuan (5,5 milyar dolar) yıllık üretim cirosu elde edilmesi ve hemen ardından ikinci aşama inşaatın yapılması bekleniyor. Petrokimya ürünleri sanayi sektörlerinde ve şahsi tüketim alanlarında kullanılacak.

Asya-Pasifik piyasasını genişletmek isteyen Exxon Mobil, projesi için Çin’in güneyindeki Huizhou kentini seçti. Burada Shell, BASF ve Clariant dahil petrokimya devleri faaliyet gösteriyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lin Nianxiu, projenin Çin’in petrokimya endüstrisinde dönüşümün gerçekleştirilmesine, ayrıca Exxon Mobil’in Çin’in kalkınmasında ortaya çıkan fırsatlardan faydalanmasına yararlı olacağını dile getirdi. Exxon Mobil, bu ayın başında bazı yatırım projeleri ve üretim faaliyetlerini erteleme kararı almıştı, ancak Çin’deki yatırımı devam ediyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir