Daimler Trucks yakıt hücresi imalatını hızlandırdı

Gecici

Daimler Trucks uzmanları Stuttgart şehrindeki fabrikada yüksek teknolojili üretim alanları geliştiriyor, bu yerler daha sonraki seri imalat için teknik altyapıyı oluşturuyor. Daimler Trucks AG şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Martin Daum yapılanları şöyle açıklıyor ; Gelecek vizyonlarındaki karbondioksit nötr olan taşıma sürecini takip ediyoruz.

Hidrojen temelinde olan yakıt hücresi teknolojisi merkezi ve stratejik bir öneme sahip. Şu anda yakıt hücrelerinin seri imalatı sürecine doğru hızla ilerliyoruz ve bu şekilde tam bir öncü çalışmasının içerisindeyiz. Bu süreç araç endüstirisinin de ötesine geçen bir çalışma oluyor sonuçta.

Daimler Truck Fuel Cell yöneticisi Andreas Gorbach bu çalışma sürecinde uzmanlarının üretim konusundaki deneyiminden de yararlandıklarını ifade ediyor. Bu sayede şu anda bile büyük endüstriyel ölçülerde yakıt hücresi sistemlerinde önemli bir teknolojik altyapıya sahip olduklarını vurguluyor.

Daimler Truck AG firması yakıt hücrelerindeki seri üretim için Daimler Truck Fuel Cell GmbH şirketi ile birlikte çalışıyor. Daimler uzmanları son on yılda zaten bu alanda kapsamlı bilgi ve deneyime ulaşmış durumdalar ve bu sayede üretim ve süreçlerini daha da geliştirmiş bulunuyorlar.

Stuttgart şehrindeki merkezden çalışanlar şimdi Kanada Vancouver şehrindeki meslekdaşları ile birlikte anlaşarak geleceğin üretimine gerekli olan bilgi ve deneyimi kazanmaya devam ediyorlar. Ayrıca şu anda çok modern ve tam yüksek teknolojili tesislere de yatırım yapılıyor. Bu yatırımlar üretim sürecinin her aşamasını kapsıyor. Membran kaplamadan, stack üretimine ve yakıt hücreli ürünlere kadar geniş bir yelpaze oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daimler Truck şirketinin yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı olan Martin Daum; Tüm bu gelişmeler için önümüzdeki yıllarda önemli oranlarda yatırım yapılmaya da devam edilecek diyen başkan bu konudaki çalışmaların da hızla yapıldığını belirtiyor.

Yüksek hassasiyete ve karmaşıklığa sahip ürünler için yeni üretim teknolojileri kullanılıyor

Klasik endüstriyel üretim süreçleri aynen bu üretimde kullanılmıyor, çünkü çok karmaşık kimyasal ve fiziksel süreçler söz konusu. Yakıt hücrelerinden oluşan yığınlara stacks adı veriliyor ve bunların içerisindeki bileşenlerden bazıları ise mikro metre düzeyinde çok yüksek hassasiyete sahip olan yakıt hücreleri. En küçük bir kirlenme, yakıt hücrelerinin işlevine negatif tesir edebiliyor ve bu yüzden şu andaki seri üretim olmayan imalatları toz geçirmez özel yalıtımlı odalarda yapılıyor.

Bu odaların havası da sürekli olarak temiz tutuluyor. Yakıt hücrelerinin üretiminde temiz havanın çok önemli olduğu biliniyor ve ayrıca ısı ve rutubet değişikliklerinin de olmaması gerekiyor. Çünkü böyle değişimler önemli oranda materyallerin dönüşmesine yol açabiliyor. Seri üretimin durmaması için çok önemli bu noktalar. Ama bunlardan da daha önemli olan kısa üretim sürelerinin sürekli sağlanabilmesi ve bu yüzden üretim denemelerinde ambalaj endüstrisinin teknolojisine de başvuruluyor.

Gecici

Benzer yazılar

Gecici