Daimler Truck ve Volvo grubu yakıt hücresi işbirliği imzalandı

Slider-Altı

Daimler Trucks ve Volvo grubu yakıt hücresinde birlikte çalışacak

Volvo grubu ve Daimler Truck şirketler işbirliği için  imza attılar. İşbirliğinde hedef; yakıt hücresi sistemlerinin üretime hazır hale getirilmesi, üretimi ve pazarlaması olarak tespit edilmiş bulunuyor. Burada hedef yakıt hücresinin ağır vasıtalarda kullanılması ve ayrıca bu sistemlerin diğer bazı uygulamalar da için de kullanılabilmesi. Taraflar bu yeni işbirliği ile dünya çapında önder olmayı ve 2050 yılına kadar sürdürülebilir, emisyonsusz bir taşıma hedefliyor.

Volvo grubu, Daimler Truck Fuell Cell şirketinden 600 milyon Euro karşılığında %50 hisse alacak ve böylece önemli bir adım da atılmış oluyor. Bu işbirliğinin 2021 yılının ilk yarısında hazır hale geleceği ifade ediliyor. Anlaşmaya daha yasal izin çıkacağı için önümüzdeki birkaç ay içerisinde işlemlerin tamamlanacağı düşünülüyor. Daimler Truck AG  yönetim kurulu başkanı ve Daimler AG’nin yönetim kurulu üyesi Martin Daum; geleceğin karbondioksitsiz yani nötr taşımacılığı için atılan bu adımın ve anahtar teknoloji işbirliğinin çok önemli olduğu ve buna verilen değerin ise bu anlaşma ile ortaya konulduğu belirtiliyor.

Her iki şirket de yakıt hücreli sistemlerin geliştirilip, üretilmesi için bu şekilde kesin bir tavır almış bulunuyorlar. Yönetici Daum gelecekte ulaştırmanın bataryadan elektrikli ve yakıt hücre temelleri üzerine olacağını belirtiyor. Diğer bazı alternatif yakıtlı taşımalarında olabileceği ifade ediliyor. Daha iyi yaşanılası bir dünya için atılan bu adımlar ağır vasıtaların da geleceği hakkında ipucu veriyor. Daimler Truck AG firmasının yakıt hücresi sistemlerindeki tecrübesinin işbirliğini çok önemli katkıları olacağı belirtiliyor.

İşbirliğinde uzun menzilli çekiciler için sürekli 300 kW güce sahip sistemler geliştirilecek. Ağır vasıtalar için yapılacak olan bu çalışmaların aynı zamanda sabit istasyonlar için de enerji üretiminde kullanılabileceği belirtiliyor. Bu yıl içerisinde Rolls-Royce plc ve Daimler Truck AG firmaları karbondioksitsiz bir acil enerji/elektrik ikmalini önemli kuruşlar için geliştermek adına açıklama yapmış bulunuyorlar. Bu kuruluşlar içerisinde Bilgi işlem merkezleri için sabit yakıt hücreleri sistemleri geliştirmek de bulunuyor. Bunlar emisyonsuz olacak ve dizel motorlara karşılık bir alternatif olarak sunulacaklar. İçinde bulunduğumuz bu yılın sonuna kadar bir işbirliği antlaşmasının ortaya çıkarılıp imzalanacağı belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir