Daimler otobüsler’de 3-boyutlu yazıcı kullanımı başladı

Daimler Buses üç boyutlu yazıcıdan yedek parça üretebiliyor. Yazıcıdan üretilen bu yedek parçalar yüksek kaliteye sahip ve hızlı bir şekilde elde edilebiliyorlar. Müşteriler ile bu sayede hızlı bir şekilde yedek parça üretimi de yapılabiliyor olması Daimler’in ne kadar hızlı bir şekilde yenilikleri kullanmaya başladığını ortaya koyuyor. 2020 yılının sonunda bunlar doğrudan BusWorld Home olarak ve müşterilerin isteklerine göre özel olarak yüksek kalitede bireyselleştirilerek üretilecek.

Üç boyutlu yazıcı ile Daimler holdingindeki otobüs bölümü; hızlı, esnek, ekonomik ve çevreye duyarlı bir şekilde acil ihtiyaçları olan müşterilerine hızlıca cevap vermiş oluyorlar. Nadiren ihtiyaç duyulan otobüs parçaları veya özel müşteri isteklerine bu şekilde yüksek kalitede yedek parça ile hizmette aksama olmuyor.

Bu parçalar içerisine araç içerisindeki kaplamalardan tutun kapı ve koltuk tutamaklarına kadar çok farklı şeyler üretilebiliyor. Üç boyutlu yazıcı ile elde edilen parçalar içerisinde orijinal otobüs kabin içi parçaları da bulunuyor. İrili ufaklı çok farklı küçük parçalar ve kaplamalar üretilebiliyor.

Metal olan yerler için plastik kaplamalar kullanılabiliyor ve ayrıca menteşe’ler de yeniden üretilen parçalar içerisinde bulunuyor. Şu anda Center of Compotence 3D-Printing bölümünde 300.000 adet farklı otobüs yedek parçaları üç boyutlu yazıcı ile imal edilebilirlikleri üzerine kontrolden geçiyor.

Bunların 200 tanesi üç boyutlu yazıcı ile şimdiden basılabiliyor. Bundan sonraki adımda ise Daimler Buses iş yapma modelini daha da büyüterek, hedefine ilerde müşteri taleplerini, müşterinin hemen kendi yerinde basabilmek üzerine düşünüyor.

3 boyutlu yazıcıdan elde edilen yedek parça

Merkez, yazıcı ile basılıp yani üretilecek olan ürünler için çıkış materyallerini optimize etmeye devam ediyor. Bu sayede ileriki yıllarda basılacak olan ürün taleplerine şimdiden hazırlanılıyor.

Yazıcıda üretilen bu yedek parçalar bilinen klasik yedek parçalardan çok daha sağlam oluyor çünkü üç boyutlu baskıda mikroskobik düzeyde kaynak süreci gerçekleştiriliyor. 2020 yılının ortasından itibaren müşterilerin isteklerine yönelik olarak üç boyutlu yazıcı baskısı ile otobüsün kabin için dekor parçaları da üretilmeye başlanacak.

Bu dekor parçaları katlanır masalar ve göze batan büyük müşteri logo’ları olabilecek. Bu parçalar kendi dekor ve grafikleri ile üretilecek ve otobüs içerisinde yerleştirilecekler.

Yazıcıdan elde edilen yedek parça

Bunlar yüzey üstüne işleme, düz bir şekilde iliştirme, yapıştırma gibi farklı şekillerde uygulanacaklar. Gelecekte online Omniplus eShop internet portalı üzerinden müşteriler özelleştirme siparişlerini verebilecekler. Eğer müşteri isterse kendi parçalarını kendi de takabilecek. Bu şekilde üç boyutlu yazıcının avantajları daha şimdiden çok önemli bir şekilde ortaya çıkarılmış bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir