DAFO-Otobüs Yangın Koruma Sistemi BUSWORLD 2019 fuarında tanıtılacak

Dafo Vehicle adlı şirket yangın koruma ürünleri üzerine uzmanlaşmış olan bir firma. Dafo firması pazarda bulunan elektrikli EV ve hibrid araçlar (HEV) için de yangın koruma sistemleri geliştiriyor.

Yangın koruma araçlar için çok geniş kapsamlı olarak geliştirilmiş ve birçok araç için sunulabiliyor.

Dafa firması bu sistemde, karmaşık bir sistem çözümü sunuyor. Üretici çok etkili bir soğutma kapasitesinin olduğunu ve bu sayede bir araç yangınında yangın hızını kesebildiklerini belirtiyorlar.

Araç yangınının yavaşlatılması ile birlikte, araç içinde bulunan yolcuların güvenli bir şekilde araçtan dışarı çıkarılmaları sağlanıyor.

Bir EV veya HEV otobüsündeki tüm riskleri kapsayabilmesi için Dafo Fire Protection firması ana risk senaryolarını dört koruma alanına bölmüş durumda.

Farklı koruma bölgeleri yine farklı şekillerde ama dayanıklı bir algılama ve sönümlendirme sistemleri ile korunuyor.

Nispeten de olsa Lityum-Iyon bataryalar yeni bir teknoloji olarak kabul ediliyorlar ve bu bataryaların güvenliği de yeni bir Ar-Ge konusu uzun zamandır. Mevzuat ve standartlar bu konuda kısmi olarak ancak geriden geliyorlar.

“Dafo Vehicle Fire Protection” firması araçlardaki lityum-ion bataryalarından kaynaklanan yangınlar üzerine yapılan Ar-Ge çalışmalarında yer alıyor. Bu sayede şirket riskleri azaltma da yeni çözümlere ulaşıyor.

Ağır sanayide Li-Ion bataryaların kullanımı esnasında ortaya çıkan ısı sorunlarında bu sayede firma tarafından daha hızlı bir şekilde çeşitli çözümler sunuluyor.

Hibrid araçlar, elektrikli araçlar, otobüsler ve kamyonlar için sürekli olarak güncellemeler ve iyileştirmeler bu kapsamda geliştiriliyor.

Şirketin Ar-Ge çalışmaları Avrupa Birliği teşvik programı tarafından destekleniyor ve finanse ediliyor. Busworld Awards otobüs ödülleri için olan kısa listeye alınıp, sınanmış bulunuyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir