Tesla kendi akülerini üretmeye başladı

Tesla elektrikli otomobillerinde, aküler için Panasonic şirketine olan bağımlılığını bitirmek istiyor. Önceden sipariş ettiği makinalar ile Tesla en azından bir tesisinde otomobilleri için akü üreteceğini ilan etti.

Tesla şimdiye kadar ABD Nevada eyaletinde olan tesisinde Panosonic ile birlikte akü hücreleri üretiyordu. Tesla şimdi akülerini kendisi üretmek istiyor. Bu sayede Tesla şimdiye kadar olan üretim gecikmelerini ortadan kaldırmak ve tek bir tedarikçiye bağlı kalmamak istiyor.

Tesla bundan bir yıl önce de akü hücrelerini kendisinin üretmek istediğinin bilgisini vermiş ve güney koreli Hanvha şirketinden bunun için gerekli olan makinaları sipariş etmişti. Bu makinalar Kaliforniya daki fabrikada kuruldu. Hanwa şirketinin bir yetkilisi bu siparişi Korea Times adlı gazete de teyit etmişti.

Bunun dışında Tesla Nevada ve Çin fabrikaları ve Berlin fabrikası için de bu makinalardan sipariş verdi. Tesla ayrıca geçen yıl Kanadalı akü üreticisi Hibar Systems şirketini de satın aldı. Tesla bu yılın başında Fremont fabrikasında da bir akü üretim hattı kurarak burada akü üretim denemesine başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir