MAN Lion’s City E18E ve E12 elektrikli şehir içi otobüslerin denemeleri başlıyor

Elektrikli şehir içi MAN Lions City 18E körüklü otobüsler geçtiğimiz nisan ayında sipariş almaya başladılar. 120 yolcu taşıyabilen bu otobüsler iki elektrikli merkezi motora sahip. Otobüsün menzili ise 200 kilometre. İyi şartlarda ise otobüs menzilini 270 kilometreye kadar çıkarabiliyor. Elektrikli motor kapasitesi 640 kWh. İlk deneme amaçlı şehir içi otobüsler Barcelona ve Köln şehirlerinde Haziran ayından sonra kullanılmaya başlanacak. İlk seri üretim MAN Lions City E12 elektrikli otobüs ise içinde bulunduğumuz yılın dördüncü çeyreğinde teslim edilecek. Full elektrikli Lions City E körüklü otobüs versiyonu ise seri üretime 2021 yılının ilk yarısında başlayacak.

MAN ilk iki adet 12 metrelik şehir içi otobüslerini Hamburg ulaştırma dairesine 2019 yılının aralık ayında teslim etmişti. Bu otobüsler altı aydır Hamburg şehrinde toplu taşımada kullanılıyor. MAN Hamburg şehrinden 17 adet elektrikli şehir içi otobüs siparişini de aldı.

13 adet demo elektrikli 12 metrelik şehir içi toplu taşıma otobüsü, eMobilite yol haritasındaki yerini almış bulunuyor. Demo otobüs filosu 15 elektrikli otobüsten oluşuyor ve Almanya, İspanya, Lüksemburg, Belçika ile Fransa şehrinde kullanılmaya başlanacaklar. MAN ayrıca 18 metrelik elektrikli otobüs MAN Lions City 18 E modelini de Köln şehrine ve Barcelona şehrine teslim edecek.

Full elektrikli güç aktarım hattında iki adet elektrikli motor ikinci ve üçüncü aks üzerinde yer alıyor. Bunlar Traton grubu ile birlikte geliştirildi. Elektrikli motorlara ise ise 640 kilowat kapasiteye sahip olan akü güç veriyor. Akü Lityum Iyon teknolojisine sahip ve şehir içi toplu taşıma otobüsleri için optimize edilmiş. Otobüs 200 kilometrelik bir menzile sahip v 270 kilometre menzile ise belirli şartlar içerisinde çıkabiliyor. Akü sekiz adet batarya paketinden oluşuyor ve bunlar otobüsün tavanında yer alıyorlar. Bataryalar otobüsün kaza anında arka bölümünün riskli kabul edilmesinden dolayı tavanın önüne doğru yerleştirilmişler. 100 ve 150 kilowatt maksimum şarj kapasiteleri ile dört saatten daha az bir sürede aküler şarj edilebiliyor.

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir