Kutuplarda Mercedes EQV VAN testleri

Elektrikli araçların sahipleri de araçlarından güvenilirlik ve azamı faydayı bekliyor. Zor şartlarda bile tabiki bu durum geçerli. Özel araç sahipleri ve ticari olarak araçlarını kullananlar onlardan güvenirlik bekliyor, işlerinin aksamamasını istiyorlar. Mercedes–Benz EQV 300 Van araçları da şirketin son olarak geliştirdiği araç ve uzun zamandır en zor kış koşullarının yaşandığı İsveç’in Arjeplog bölgesinde kış koşullarında test ediliyor. Aracın elektrik sarfiyatı ise 100 kilometrede 26.4 ile 26.3 arasında değişiyor. Karbondioksit emisyonu ise tabiki yok.

Testlerinyapıldığı Arjeplog bölgesinde aylardır hava sıcaklığı eksi 30 derecelere kadar iniyor. Yolların hepsi kalın buz tabakalarıyla kaplı ve karlar altında. Yine de EQV araç bu şartlarda bile kesintisiz çalışabildiğini göstermiş bulunuyor. Bu testler sonucunda aşırı şartlarda da araç kullanılabilirliğini ispatlamış oldu. Salgın nedeniyle değişiklik olmazsa araç ikinci yarı yılda piyasalara sunulacak. Test alanı kutup bölgesinin hemen yanıbaşında. Alanda araçlar bir dizi çok kapsamlı testlerden geçti.

Tesisde 30 mühendis bulunuyor ve ayrıca elektronik uzmanları ile mekanisyenler donmuş göllerde özel ölçüm teknikleri ile aşırı soğukların araçlara direksiyon, ergonomi ve konfor açısından nasıl etki ttiğini araştırdılar. Araçların kalkışları ve güç aktarım hattının yalıtımı, yazılım ile bağlantı noktalarının analizi yapıldı ve optimize edildiler. En önemli konulardan bir tanesi de şarj oldu. Araçlar entegre hızlı şarj fonksiyonuna sahip ve 45 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine maksimum hızlı şarj ile çıkarıldılar. Bu hızli şarj bilhassa yolculuklarda çok önemli bir esneklik oluyor. Ama bu hızlı şarjın aşırı soğuk ve aşırı sıcaklardan etkilenmemesi gerekiyor.

Elektro mobilitenin soğuklardaki avantajı

Mercedes-Benz EQV elektrikli araçların soğuktaki avantajlarını çok güzel bir şekilde bu şartlarda ortaya koymuş bulunuyor. Araç sahipleri araçlarını kullanmadan önce telefonlarındaki bir uygulama üzerinden araç kalkış zamanını araca tanımlıyor ve aracın için istenen yolculuk ısısına ayarlayabiliyor ve bu sayede camlardaki buğu da ortadan kaldırılıyor. Aracın üstündeki buz ve karlar da sürücü gelene kadar eritilebiliyor. Eğer araç bir şarja bağlı ise bu yapılanlar için gerekli olan elektrik ise aracın aküsünden alınmıyor bunun yerine ağdan alınıyor. Bu da sonuçta önemli bir konfor özelliği oluşturuyor.

Araç karla kaplı, buzlu yollarda güvenli bir şekilde yol alıyor ve Lityum-Iyon bataryalar aracın altında derinde ve merkezi bir noktada yer alıyor. Tüm bunlar da aracın karlı ve buzlu yollarda daha güvenli bir şekilde yol almasına çok önemli katkılarda bulunuyor. Test yapanların ortaya çıkardığı sonuç ise; araç müşterilerin kullanımına hazır ve isterse kutup bölgesinde olsun güvenilirlik ve aracın güvenliği bu zor şartlarda bile öne çıkıyor. Mercedes-Benz elektrikli Van araçlarında yönetici olan Benjamin Kaehler kapsamlı testler sonucunda Van araçlarının çok zor kış şartlarında eksi 30 derecede bile güvenlik özelliklerine sahip olan güvenilir bir araç olduğunu ifade ediyor. Bilhassa elektrikli Van araçlarda çok önemli olan Isı yönetimi konusunda çok güvenli ve konforlu araç geliştirdiklerini ifade ediyor.

EQV Van modeli „EQ“ markasının ikinci aracı

Elektrikli Van araç 100 kilometre mesafede 20.8 ve 19.7 arasında elektrik sarfiyatına sahip. Karbondioksit emisyonu ise sıfır. Van iki farklı dingil aralığında sunuluyor ve toplam ağırlığı ise 3.500 kilogram. Yüksek voltaj aküsü ise aracın en alt tabanında yer alıyor, tabana entegre edilmiş. Yolcu koltukları sayısı ise 6 koltuktan 7 veya 8 koltukluya kadar çıkabiliyor. Araçta optimize edilmiş olan bir navigasyon sistemi yer alıyor ve dokunmatik ekranı var. Ses ile komut ise Hey Mercedes dendiğinde başlıyor. Aynen Hey Siri ya da Google gibi. Akıllı navigasyon aracın gideceği yere göre sürücüye en kısa ve en az yakıt sarfiyatı olacak şekilde bir güzergah oluşturuyor. Oluşturulan bu güzergahta tabiki şarj noktaları ve kısa şarj süreleri de göz önüne alınıyor. Elektrik tahriği ise ön aks’da yer alıyor. Elektrikli motorun gücü 150 kilovvat yani 204 Beygir. Tork kapasitesi ise 362 Nm. Son hız; 160 kilometre

   

Mercedes-Benz VAN EQV 300Teknik özellikleri

CO2-Emisyonu 0 g/km
Kombine elektrik tüketimi1 26,4-26,3 kWh/100 km
Menzil 417-418 km
Şarj standartı CCS
Minimum şarj süresi 11 kW’a kadar < 10 h (0-100 %)
Hızlı şarj 50vvat’a kadar

Hızlı Şarj 110 kW Opsiyonel 80 dakika (10-80% doluluk oranı)

45 dakika (10-80% doluluk oranı)
Tahrik Ön tekerlek tahriği
GÜÇ (Pik) 150 kW (204 PS)
Güç (Sürekli) 70 kW (95 PS)
Maksimum Tork 362 Nm
Batarya Lityum – Iyon
Batarya Kapasitesi 90 kWh
Uzunluk 5.140 mm. 5.370 mm.
Dingil Aralığı 3.200 mm. 3.430 mm.
Son hız 140 km/saat standart. Opsiyonel:160 km/saat
Bagaj donanım ve konfigirasyona göre; 1.030 Litre, 1.410 Litre
Azami Toplam Ağırlık 3.500 Kilogram

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir