Avrupa da nakliye sektörü ve lojistik

Avrupa da otomotiv sektörü

Avrupa otomotiv sektörünün büyük oyuncuları, servis çalışmalarına devam ediyor.Tüm büyük oyuncularınservis çalışmaları 24 saat ve haftanın yedigünü devamediyor. Avrupa’nın sıkıntılarından en önemlisi ticari araç sürücülerine birşey olmaması gerektiği konusu oluyor.Ayrıca şu anda corona virüsü nedeniyle kabotajın kaldırılmasının navlunları çpkdüşük bir seviyeye getirmesinden korkuluyor, bu yüzden şirketler teyakkuza geçmiş durumda.

Tüm tanınmış ve büyük üreticiler Avrupa da servislerini açık tutmaya çalışıyor.

Başta Almanya olmak üzere tüm avrupa sürücüler için 24 saat Doctor Stop uygulamasını devam ettiriyor. Ama şu anda tüm Avrupa otoban’larında TIR park yerleri çalışmıyor bu yüzden sürücüler tırları park edebiliyor ama lokantalar kapalı olduğu için yemek imkanına sahip değiller. Kısmen de olsa lokantalar ve tuvaletlerin açılması için tesis işletmecilerine açık mektuplar yayınlanıyor ve mülki idare amirleride duruma el koymuş bulunuyor.
Çokaz mola yerinin açık olması tüm ülkelerde tedrik zincirini şu anda çok zorluyor. Bu konu avrupa da insanların gıda maddesi tedariğinin ve ilaç tedariği konusunun ne kadar önemli olduğunu ortaya tekrar koymuş bulunuyor.

Rotterdam ve Antwerpen limanları bu krizde bile aynen çalışmalarına devam ediyor. Şu anda Avrupa taşımalarında tren katarları ön plana çıkmış durumda ve limanlar da çalışmalar kısmen devam ettiriliyor. Şu anda ikmal yollarını açık tutabilmek için trenlere sınırların kaldırılması en önemli gündem maddelerinden birisi avrupa da.

Bazı fabrikalar avrupa da maske ve solunum cihazı üretmeye başladı. Bu fabrikaların içerisinde otomotiv tesisleri de bulunuyor. Kargo ve kurye hizmetleri de elden teslitı bıraktı ve yalnızca müsterileri kapısına ısmarladıklarını bırakıp gidiyorlar. Yani teslimatta imza alınmıyor.
Avrupa şu anda hijyen malzemesi. ilaç ve gıdaların tedariğini neredeyse tamamen sağlama almış bulunuyor. İtalya da ise lojistik sektörü limitte çalışıyor.

İtalya da durum nedir?
Corona krizi ve olağanüstü halde lojistik çalışmaları: İtalya avrupa nın diğer ülkelerine göre biraz daha önceden tedarik önlemlerini almış bulunuyor,dünyamız internet ile birbirine çok sıkı bağlı olduğu için bunun faydalarını her ülke almaya başlamış durumda. İtalyanlar umarızki diğer ülkeler bizim yaptığımız yanlışlardan ders almıştır diye konuşuyorlar. Amatabiki onlar şimdi doğru işler de yapıyorlar, ş,md,italyanlar birlikte ve dayasnışma içerisinde çalışıyorlar.

Sokağa çıkma yasağı İtalya da ne anlama geliyor ;i insanlararası ilişkiler ve toplumsal yaşam italyan kültürünün önemli bir yanını oluşturuyor. İtalyan kültüründe birlikte çalışmak çok önemli bir değer olarak kabul ediliyor.İtalya da tümnakliyeci ve lojistikçiler sürekli olarak dezenfektasyon işlemine devam ediyorlar. Tüm çalışma alanları dezenfektasyondan geçiriliyor ve korunma için yeni davranış kalıpları geliştirilmiş durumda. İtalya da ofis çalışanlarının önemli bir bölümü evden çalışıyor. Evlerden çalışma için yeni şartlar oluşturuluyor ve tüm elektronik ürünlerden faydalanılıyor.

Şu anda İtalya da yalnızca temel gıda maddeleri satın alınabiliyor.Bu yüzden ekonominin geri kalanı askıda. İnsanlar gıda maddesi almasa, ürünler de taşınmayacağı için nakliye ve lojistik de olmayacak.Tüm avrupa şu anda aynen italya da olduğu gibi intermodal yani farklı taşıma faaliyetlerini kombine ediyor. Şu anda Avrupa daki nakliye ve lojistik faaliyetlerinde Schengen kısıtlamaları aciliyet durumuna uyum sağlıyor. İtalya da olduğu gibi Avrupa taşıma ve lojistik çalışmalarında Gıda maddesi, ilaç ve hijyen ürünleri ana başlıkları oluşturuyor ve diğer tüm sektörlerde taşıma ve lojistik çalışmaları neredeyse durma noktasına gelmiş bulunuyor.Sürücüler birçok avrupa ülkesinde olduğu gibi araçlarından inmiyor.

Limanlar ve tren yük katarları avrupa da çalışmaya devam ediyor.İtalya da izolasyon tüm ülkede devam ediyor. İtalya da tüm ülke içerisinde yalnızca mal nakliyesi ve bağlantılı lojistik çalışmaları devam ediyor.
Avrupa nakliye işçileri sendikası ETF hükümetler ile birlikte sürücüler için önlemler kataloğu oluşturmuş bulunuyor. Tüm Avrupa sürücülerin direksiyon süresi ve mola sürelerini corona salgınına göre geliştirmiş durumda

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir