Güç ve ekonomi Navara’da buluştu

Nissan Navara 1997 yılından beri üretimde olan bir pikap olmakla beraber yenilenen 2.3 litrelik dizel motoru ve yenilenen arka süspansiyonu ile sürücülerine daha keyifli ve ekonomik bir sürüş kazandırıyor. 3 gün boyunca test ettiğimiz Nissan Navara Force 4×4 off road kabiliyetinin yanı sıra güncellenen inovasyon özellikleri ile rakiplerini geride bırakmış durumda. ‘Daima Zirvede’ sloganı ile ilerleyen Nissan Navara 2016 yılının ardından 2017 yılında da üst üste ikinci kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen hafif ticari markası oldu. Tabi ki boyutları ile bazen sürücülerine zor anlar yaşatıyor olsa da hafta sonları araziyi seviyorsanız bir Nissan bayisine uğramalısınız.

Tam Donanım
Navara Force ile sürücülerine bir çok özellik sunuyor. Bunlardan en önemlisi bu araçlar için kesinlikle akıllı çevre görüş kamerası ve geri görüş kamerası, çünkü  kullanım rahatlığı sunduğu oldukça aşikar bir sistem. Aydınlatmalı yan basamakları, tavan barları, navigasyonu ve renkli ve dijital gösterge tablosu ile direksiyon üzerinden kontrol ünitelerini( hız sabitleyici ve radyo) yönetmek parmaklarınızın ucunda olacak. Isıtmalı ön koltukları ve 8 yöne ayarlanbilen sürücü koltuğu ile deri koltuklarını tabi ki unutmamak gerekir Nissan Navara bu donanımlarını Platinum Force serisinde standart donanım olarak müşterilerine sunuyor.

Motor
Nissan Navara 3750 dev/dak’da 190 Bg gücüne sahip olan 2.3 litrelik motoru 1500 – 2500 dev/dak’da 1000 devirlik geniş bir band aralığında 450 Nm tork üretiyor. Daha çok performans arayan ve hafta sonlarını asfaltta şehrin asi çocuğu olarak adlandırdığımız bu araçla geçirmek isteyenler için ideal bir araç diyebiliriz. Motorun sesi trafikte yol alırken çevrenizdeki insanların ilgi odağı oluyor, haliyle bu ses ve bu gücün karşılığı olan bir yakıt bedeli var. Şehir içi 400 km’lik kullanımda 90 km/s sabit hızda ve yarım yüklü durumda 100 km’de karma 7.8 litre yakıt tüketti.

Güvenlik
Sürüş karakteri itibariyle bir pikap olduğunu tamamen hissettiren Nissan Navara, önden kayma ve arkadan kayma konularında en iyi şekilde optimize edilmiş. .Nissan Navara Platinum’da standart olarak sunulan 7 hava yastığı ile sürücü ve ön yolcunun güvenliği sağlanırken tüm ön ve arka koltuklarda 3 noktalı emniyet kemerleri ile yolcuların emniyeti altına alıyor. Çarpışma anında katlanabilen teleskobik direksiyon ve pedallar aracın güvenliğini arttıran diğer unsurlar. Yokuş Kalkış Yardımcısı, frenler kilitlenmeyi önleyen ABS sistemi, ABLSD( Kum, kar ya da yoğun çamurlu arazilerde patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli diferansiyel fonksiyonunu gerçekleştirir. Böylece aracınız en zorlu koşullarda bile güvenli ve performanslı sürüş sağlar), EBD (Arka tarafta ekstra ağırlık tespit ettiğinde arka frenlere otomatik olarak ekstra güç iletir), TCS( Yolda daha fazla hakim olmanızı sağlar. Tekerlek kaymaya başladığında bunu algılayarak, çekiş gücünü iyileştirmek amacıyla motor gücünün azaltır yada kayan tekerleğe fren basıncı uygular), Güçlendirilmiş bölgesel gövde ve yorgunluk tespit sistemi ve ESP ile sunulan araçta. Ön frenleri disk fren sayesindeyse daha hassas frenleme sağlanırken, viraj denge çubukları ile yüklü ya da yüksüz halde aracın gövdesinin yola paralelliği sağlanırken dengesiz yana yatışlar önleniyor.

Dış görünüm ve kabin
Nissan Navara standart olarak 3.150 mm dingil aralığıyla sunulan bir araç. Bu nedenle aracımızda ön kabin alanı oldukça geniş olmasına rağmen arka yolcu bölmesi daha geniş olabilirdi. Aracın sağ ve sol yanına yerleştirilen basamaklar ve aracın orta direklerine monte edilen tutamaçlar araca iniş ve binişleri oldukça kolaylaştırmış. Ayrıca çok geniş olan diz mesafesi ve baş mesafesi uzun boylu kişileri mutlu edebilecek nitelikte. Diğer bir artı yanı ise arka yolcu bölümünde rakiplerinde olmayan orta kol dayama olması.Araca dışardan bakıldığında en çok dikkat çeken parçaları büyük  ön ızgara ve yan krom dikiz aynaları. Büyüyen ve öne doğru çıkan tamponun ufak çarpmalarda darbe emicilik görevi üstleneceği belli. Tek parça gündüz farlarının büyük camları ise aracı modern ve dikkat çekici gösteriyor.
Navara’nın sürücü mahallinde;

Nissan araçlardan alışık olduğumuz basit ve okunaklı büyük rakamlardan oluşan gösterge paneli; kaliteli ve hafif ticari sınıfından alışık olduğumuz sert plastik malzeme kullanılmış. Kapı içinde bulunan iki farklı büyüklükteki ceplerin kullanımı oldukça rahat. Ön torpido segmentindeki diğer araçlara göre biraz daha büyük olması daha göze çarpan bir detay.

Aracın motor bakımı ve diğer özellikleri kaputun altında oldukça rahat bir şekilde ulaşılması için yerleştilmiş olup yetişkin bir bireyin rahat bir şekikde ulaşması mümkün.

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir