Yeni ACTROS 2020’li yılların çekicisi

Actros çekicinin son versiyonu 2020 yılı için yılın kamyonu seçilmişti ve araç buna ilave daha birçok ödül kazandı. Mercedes-Benz’in araçtaki yenilikleri şimdiye kadar birçok ödül kazanmasına neden oldu. Aracın özellikleri içerisinde daha fazla güvenlik, verimlilik ve ağa bağlı olması bulunuyor. 2019 yılının yaz aylarından itibaren yeni Actros versiyonu avrupa da sürekli daha çok müşteri kazanıyor. Şimdiye kadar pazarda olan araçlar içerisinde Actros’ün, Active Drive Assist özelliği ise ona kısmi otomatik sürüş imkanı sağlıyor.

Ayna kameralar ise şimdiye kadar olan normal aynaların yerini almış bulunuyor. Acil fren asistanları ise en yeni model serisinde ve yayaları anında tespit edebildiklerinden ötürü yollarda daha fazla güvenlik imkanı sağlıyorlar.

Optimize edilmiş olan Aerodinamik sayesinde ise %5’e varan bir yakıt tasarrufu elde ediliyor. Predictive Powertrain Control sistemi ise daha da iyileştirilmiş. Multi-medya kokpit ve Mercedes Truck App uygulaması da geliştirilenler arasında yer alıyor. Birçok inovasyon sayesinde Actros çok iyi bir bağlantılılığa sahip.

Yeni Actros çekici her geçen gün daha fazla avrupalı nakliyeciyi ikna ediyor. Araç şimdiye kadar almış olduğu ödüller ile de dikkat çekiyor. Aracın güvenlik, verimlilik ve bağlantılılık da yeni standartlar oluşturduğu ifade ediliyor. Aracın aldığı en anlamlı ödül ise 2020 yılının kamyonu seçilmesi. Jüri Başkanı olan Gianenrico Griffini ödül vermelerinin nedenini ise ; yeni Actros çekicinin çok modern olması ve araçların otonom sürüşe geçebilmesi için açtığı yol olarak yorumluyor.

Ticari araç sektör muhabirleri 24 ülkeden Actros’un Active sürüş asistanının inovasyonları ayrıca tempomat ve şanzıman yönetimi, önleyici güç aktarım kontrolü, full dijital insan-makine arayüzünün multimedya kokpiti olması ile birlikte en modern güvenlik sistemlerine sahip olmasının bu ödülün verilmesinde en önemli nedenler olduğu belirtildi.

 

İyileştirilmiş acil fren asistanı olan Active Brake Assist 5. Gibi özellikler ile Mercedes-Benz yılın kamyonu ödüllerinde en çok kazanan marka olmasının yanısıra önceki versiyonları ile de avrupa’nın bu en önemli yarışmasında da kendisini göstermiş oluyor.  Viyana Teknik Üniversitesinin Ferdinand Porsche ödülünü de yeni Actros kazanmış bulunuyor. Yeni aracın kamera aynaları nedeniyle Actross bu ödülü kazandı. Yılın kamyonu ödülünde gazetecilerin ve Porsche ödülünde ise mühendislerin yer alması söz konusuydu.

 

Online internet magazini olan Austria Drivers Choice ödülünde ise sürücüler ödüle karar vermiş bulundular. Bu ödülde ise tam 6.000 sürücü oy kullandı. Yeni Actros İspanya’da tam 100 ispanyol işletmesi ve kamyon uzmanları tarafından ispanya da yılın kamyonu seçildi.  Katalan branş derneği olan Transcalit ise Nakliye’de yılın inovasyonları ödülünü kazandı. İrlandalı sektör dergisi Fleet Transport ise yeni Actros çekiciye yılın inovasyon kamyonu ödülünü verdi. İtalyan ticari araç magazini ise yeni Actros çekiciyi 2020 yılının sürdürülebilir kamyonu olarak seçti.

Active Drive Assist ile ilk defa kısmi otonom sürüş

Jürilerin verdikleri ödüller aynı fikre sahip olduklarını gösteriyor; Yeni Actros çekicinin sıradışı olan özellikleri içerisinde Active Drive Assist özelliği bulunuyor. Bu sistem sayesinde fabrika seri üretimden olan bir çekici de kısmi otonom sürüş tüm hızlarda sağlanabiliyor. Bu sayede araç sürüş güvenliğine önemli bir katkı yapılmış oluyor.

 

Bu özellik sayesinde araç otomatik olarak fren yapabiliyor, gaz verebiliyor ve dümenleme yapabiliyor. Tüm bunlar için yeni Actros çekici tekli olarak tüm sistemlerinin performansını ağa bağlıyor. Öndeki araç ile mesafeyi koruma asistanının genişletilmiş bir versiyonu ile stop and go trafiğinde sistem aracın önünde gidenler ile olan mesafesini koruyabiliyor. Aktif sürüş asistanı ilave olarak sistem limitleri içerisinde şerit takibinde aracın dümenlemesine müdahale ederek aracın şerit içerisinde kalmasını sağlıyor.

Sürücü Elias Salonen;  artık bu sistemler olmadan araç sürmek istemiyorum çünkü bu sistemler beni mükemmel bir şekilde destekliyor diyerek asistan sistemlerinin önemini ortaya koyuyor. Sürücü yeni Actros aracını Vahala Lojistik şirketinde Finlandiya da deneme sürüşleri mahiyetinde kullanıp test etmiş bulunuyor. Sürücü çoğunlukla uzun yol çalıştığını ve bu esnada hiçbir şeyin olmadığını söylerken Aktif sürüş asistanının bu esnada çok dikkatli bir ikinci pilot olarak çalıştığını belirtiyor. Otomatik destek sistemi arada sırada küçük ama anlamlı çalışma düzeltmeleri yapıyor. Ama bunun dışında eğer çok trafik varsa aktif sürüş asistanı kendisini önündeki araçla olan mesafesini koruyarak çok iyi bir şekilde destekliyor diye görüşlerini ifade ediyor.

Küçük kameralar büyük dikiz aynalarının yerini aldı: MirrorCam serbest görüş sağlıyor

Daha fazla güvenlik bir diğer özelliği ortaya çıkarıyor ve aynaların yerine araçta artık kameraların yer aldığını görüyoruz. Bu sistemin en büyük avantajı ise sürücünün aracının yanlarını tam olarak görebilmesi oluyor. Klasik dikiz aynaları yerine kamera aynalar küçük oldukları için araç tavanından da çekim yapıp sürücüye anlık olarak araç çevresindekileri gösterip çok önemli bir güvenlik desteği sağlamış oluyorlar. Bu sayede güvenlik artıyor ve bilhassa kavşaklarda ve benzeri karmaşık trafikte, manevra yaparken ve dar virajlarda sürücüye çok büyük güvenlik desteği sağlanmış oluyor.

Kamera resimleri sürücü kabininde ve ön camın A-Direklerinde dikine monitörler olarak sürücüye anlık görüntü sağlıyor. Mükemmel ayna sistemleri gibi, bu monitör resimleri ana görüntü ve geniş açı görüntüler sağlıyor. Birçok pozisyonda MirrorCam yani kamera aynalar sürücüyü aktif olarak destekleyebiliyorlar. Öndeki araç ile olan mesafenin kamera aynanın monitöründe gösterilebilmesi çok önemli bir destek olarak nitelendiriliyor.

Bu sayede sürücüye objelere olan mesafe bilgisi veriliyor ve daha emin bir sürüş imkanına kavuşuluyor. MirrorCam yani  kamera aynalarının bir diğer faydası ise aerodinamiğe olan katkısı oluyor. Bu aerodinamik artısı nakliyecilerin belirttiği gibi kara yollarında %5’e kadar bir yakıt tasarrufu katkısında bulunabiliyor.

Önleyici güç aktarım kontrolü

Yakıt tasarrufunun azaltılması için ayrıca Tempomat özelliği ve bir de şanzıman yönetimi yani Predictive Powertrain Control sistemi bulunuyor. Bu sistem artık oto yolların dışında, kara yollarında da kullanılabiliyor. Yeni sistem kontrolünde uydu destekli bir pozisyonlama sistemi bulunuyor ve bu sistem kara yolları haritalarını okuyabiliyor. Topografya bilgilerini, virajları, geometrik kavşak özellikleri ile tüm karmaşık yol sistemleri bu sistemin değerlendirmesi ile sürücüye çok büyük katkıda bulunuyor.

Sistem sürücünün sürüş stilini yalnızca rampa aşağı ve rampa yukarı değil, oto yollar ve hızlı paralı yollarda da optimize ediyor. Kara yollarında, köy yollarında tempomat gibi özellikler de artık çok iyi bir şekilde çalışıyor. Sücüler yılda 100.000 kilometre mesafeyi yılda tek bir araç ile yaparken tasarruf edebilecekler tek bir litre benzinin dahi kendileri için çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Yeni Actros da fabrika çıkışlı stand art olarak bulununan aktif fren asistanı5 ve araç dönüş asistanı güvenlik için çok önemli role sahipler. Bir diğer önemli yenilik ise  yeni Actros çekicide güvenlik için ileriye doğru atılan adımlardan ve Aktif fren assist5 versiyonunun 2020 yılının başından itibaren Actros ve Arocs çekiciler için avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren acil fren asistanının mecburi olarak araçlarda bulunması gerekliliğini yerine getiriyor. Bu bilinen acil fren asistanı sisteminin son versiyonunda sistem ; Radar ve kamera sistemleri ile birlikte çalışıyor. Bu yenilenen sistem ile saatte 50 kilometreye kadar hız yapan objelerin reaksiyonları aracın sistemi sayesinde çok hızlı bir şekilde algılanıp anında işleniyor. Yeni Actros sağa ve sola dönüş asistan sistemine sahip ve bu özelliğe 2016 yılından beri sahip.

Sistemin ikazı ile tehlikeli kazaların riski minimize ediliyor. Sistemin gelişiminde yeni Actros bu dönüş asistanlarını kamera olan aynalar ile bir araya getiriyor. Şu anda sistem AynaKameralar ile birlikte çalışıyor. Araç dönüş asistanı araçta varsa bu sistem kamera aynalarda kritik sürüş pozisyonlarının alarmlarını veriyor. Bu sayede sürücü için önemli olan tüm bilgiler bir araya getirilmiş bulunuyor. Bu sayede ayrıca sürücünün fazla bilgiden kafasının karışması da bir anlamda engellenmiş oluyor.

Yeni Actros nesnelerin internetinin bir parçası oluyor ve bu şekilde daha fazla ekonomiklik ve konfor sağlanıyor“

Araç üretilmeye başlandığından itibaren tam anlamıyla internete bağlı bir araç olarak üretilmiş bulunuyor. Araç kendi özel geliştirilmiş bulut sistemine bağlı ve nesnelerin internetinde bir araç olarak yer alıyor. Burada merkezi sistem Kamyon Data Merkezi adında. Araç ; sensörler, kameralar ile sürekli olarak data alıyor ve farklı kullanımlar için edindiği bilgileri anında işliyor. Fleetboard ve ait olduğu şirkete bağlı Actros gerçek zamanlı olarak kontrol edilebiliyor Fleetboard sistemi üzerinden. Mercedes-Benz Uptime üzerinden de sürekli olarak kontrol altında tutulabiliyor. Tüm bunlarda hedef Actros çekicinin sürekli olarak kullanılabilmesi. Tüm bu bilgiler ile araç için olan siparişler, servis kullanımları ve atıl kapasite süresi gibi herşey sonuna kadar planlanabiliyor.

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir