Volvo full elektrikli damper ve beton mikseri

Slider-Altı

Volvo Trucks, full elektrikli şantiye araçlarını müşterilerinin kullanımları için teste verdi. Volvo Trucks ekim ayından itibaren full elektrikli şantiye araçlarını müşterilerinin deneyimine test aracı olarak sundu. İki ağır vasıta iskandinav firma Swerock şirketine teslim edildi. Bu sayede bilhassa büyük şehirlerdeki ticari araçların daha az gürültü çıkarması ve daha az emisyonlu olmasına yol açıldı.


Volvo Trucks şimdiye kadar ürettiği elektrikli şehir içi otobüsler ve elektrikli atık toplama kamyonlarından sonra şimdi iki adet full elektrikli inşaat kamyonu üretti ve bunları müşterilerinin kullanımına test aracı olarak verdi. İki şantiye kamyonunun yanısıra Volvo ayrıca bir müşterisine de günlük araç kullanımı için bir şarj altyapısı sağladı.

Volvo Trucks Elektro mobilite bölümü Müdürü Jonas Odermalm;  Şantiye için olan damper araçları normal kullanımdan çok daha fazla güce sahip olmak zorunda. Ayrıca bu araçlar diğer branşlarda kullanılan kamyonlardan çok daha fazla dayananıklı olmak zorundalar. Tabiki bu durum full elektrikli damperler için de geçerli. Bu yüzden full elektrikli damper çözümleri de çok iyi bir verimlilik ve mobilite sağlamak zorundalar. Aynı zamanda bu araçlar emisyonsuz ve gürültüsüz araçların avantajlarını da sağlamak zorundalar diyerek görüşlerini belirtiyor. Testlerde bir elektrikli FM beton mikseri kullanılıyor ayrıca bir de elektrikli bir Volvo FMX Damper bulunuyor. Bunlar büyük altyapı projelerinde deneme amaçlı olarak kullanılıyorlar.

Bu proje ile elektrikle tahrik edilen kamyonların kullanılabilirliği ölçülüyor. Burada hedef verimlilik arttırılırken çevreye zarar vermemek.

Tabiki bu araçlar kullanılırken şarj altyapısı üzerine çalışmalar da devam ediyor.

Bu çalışmalarda mevcut çalışma şartlarına en uygun şarj altyapıları geliştirilmeye çalışılıyor. Sürekli bir test durumu söz konusu tabiki.

Yapılan deneme çalışmalarında gürültü emisyonunun azaltılması, şantiye güvenliği ve sürücü konforu ön planda tutuluyor.

Volvo Trucks şirketinde Elektro Mobilite bölümünün Müdürü Bergbom Wallin ; Bu tip testlerin müşterilerin işletme süreçlerini daha iyi anlamaya yardımcı olduğu ve sürüşlerde, şarş altyapısı, işletme süresi, menzil gibi özelliklerde elektrifikasyonun etkisinin anlaşıldığını ifade ediyor. Ayrıca bunlara taşımanın daha sessiz ve çok daha az emisyonlu olmasıda ekleniyor diyerek görüşlerini ifade ediyor. Böyle gerçek çalışma hayatındaki testler ile araçların kullanım şekli ve onlar için daha geniş kapsamlı iyileştirilmeler ortaya konabiliyor. Şu anda bu şirketlerden Swerock firmasında 15 adet beton mikseri var ve bu hibrid bir tahrikli sisteme sahip. Şirket şimdi de full elektrikli Volvo kamyon damper ve beton mikserini test etmeye başladı. Şirket beton mikseri şehirlerdeki müşterilerinin inşaatları için kullanıyor. Full elektrikli damper ise büyük altyapı projelerinde ve şehir inşaatlarında kullanılıyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir