VOLVO Bağlantılılık da dönüm noktası 1milyon müşteri

3 ekim 2019 tarihinde Volvo inşaat ekipmanları bölümü ilk danimarkalı müşterilere dört adet ekskavatörü telematik sistemleri olan CareTrack ile birlikte teslim etti. Bu teslimat resmi olarak Volvo grubunun kendisine bağlı olan 1.milyonuncu müşterileri açısından Telematik sistemleri için de bir dönüm noktası oldu. Sonuçta bir milyon müşteri demek Volvo grubunun bir milyon adet teslim ettiği iş makinası anlamına geliyor. Bu miktarda bir değer ise çok yüksek bir değer oluyor.

Sektör için bu durum önemli çünkü ağa ve merkeze bağlı ticari araç ve makinaların ne kadar olduğu ve kimlerde olduğu hakkında tüm bilgiler bir veri tabanında tutuluyor. Daha bunun başlangıç olduğu belirtiliyor. Volvo CE bu bağlı müşteri kaynaklarının 150.bin adetlik kısmını açıklamış bulunuyor. Danimarka’da ki iş makinası teslimatında CEO Dan Vorsholt böyle bir bağlantılılık devriminin parçası olmaktan mutlu olduklarını ve bu sayede de birinci sınıf bir filo yönetim sistemi ile nelere ulaşılabileceğini göstermiş olduklarını vurguluyor.

Kendileri için işlerini her yönüyle göz önünde bulundurabilmelerinin çok önemli olduğu ifade ediyor. Makine verimliliğini gözetim altında tutmanın ve bunu da saniyesine kadar yapabilmenin başarılarındaki en önemli etmenlerden bir tanesi olduğu belirtiliyor.

Müşterilerin bulunabilirliği,güvenliği ve verimliliği, akıllı yer tespiti çözümleri ile artıyor

GSV Materieludlejning şirketine teslim edilen dört adet ekskavatör, akıllı bağlantı sistemi olan Volvo CareTrack sistemi ile donatılmış.Bu sistemde binlerce makine bilgisi yer alıyor. Bunlar bir Volvo Uptime adı verilen merkezde uzmanlar tarafından gözetim altında tutuluyor. Bu uzmanlar yüksek teknolojiye sahip olan diagnostik yazılımlara sahipler. Bu yazılımlar ile gerçek zamanlı olarak çok büyük miktarlardaki data’ları işleyebiliyor ve bunlardan müşteri ile bayi için yalnızca en önemli olan bilgileri filtre ediyorlar. Bu toplanan bilgileri sayesinde önemli araç ve makine parçalarının aşınması önceden tespit edilebiliyor.

Bakımlar planlanabiliyor ve yedek parçalar da önceden ısmarlanabiliyor. Bu işlemler sayesinde araç ve makine sahibi atıl kalmaların çok daha az olmasıyla daha yüksek bir verimliliğe sahip oluyor. Tüm bunlar Volvo grubunun ağa bağlı özellikleri ile kombine edildiğinde; kamyon, otobüsler ve iş makinalarının özellikleri sayesinde toplam katma değer zincirinde katma değerin nasıl arttırılacağı hemen görülüyor. Bu sayede taraflar tüm süreçlerdeki katma değeri arttırabilme imkanına kavuşmuş oluyorlar.

VOLVO CE Danimarka işletme yöneticisi olan Jens Ejsing yaptığı açıklamada ; Müşterilerin başarısında dijital eko sistemin bir parçası olmak çok önemli. Premiyum marka olarak şirket hergün, premiyum bir servis sunuyor. Bu sayede GSV Materieludlejning gibi müşterilere Volvo donanımların mümkün olduğu kadar verimli kullanabilmelerinin yolları gösterilmiş oluyor. Ağa bağlı çözümler ile elde edilen yüksek kalite sonuçta tüm taraflara kazandırıyor.

Bağlantılılık yalnızca güvenliğin arttırılması anlamına gelmiyor aynı zamanda işletme süreleri ve yakıt verimliliğine de çok büyük katkılar sağlıyor ve bu sayede masraflar azalıyor.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir