Volkswagen-Traton, Navistar ABD kamyon şirketini satın aldı

Slider-Altı

TRATON, NAVISTAR ABD Kamyon şirketini satın aldı

Volkswagen, ABD’nin önde gelen markalarından Navistar kamyon şirketini satın alarak bu pazara adım atmış oldu. Şirket ABD pazarındaki konumunu güçlendirmek ve pazarı tamamen burada güçlü olan rakibi Daimler’e kaptırmamak için sonuçta bu adımı atmış oluyor. VW, amerikan pazarında Traton SE ile kamyon ve otobüs üreticisi olan Navistar şirketiyle bağlayıcı bir antlaşmaya imza atmış bulunuyor. Volkswagen Kamyon Holdingi Traton SE, Amerikalı Navistar şirketini satın alarak son gelişmeleri açıklamış bulunuyor.

Navistar ve Volkswagen şirketleri satın almanın yani bir  bir anlamda birleşmenin ise 2021 yılının ortasında gerçekleşeceğini ifade ediyorlar. Navistar şirketinin yönetim kurulu da bu satın almaya daha evet oyunu vericek. Devleterin de bu anlaşmayı kamusal anlamda kabul etmeleri bekleniyor. Traton şirketi şu anda zaten Navistar firmasının %16.7’sine sahip durumda. Yapılan bu alışverişin değeri ise 3.7 milyar dolar. Traton ve Navistar şirketleri ekim ayında yaptıkları uzun görüşmelerden sonra şimdiki satış fiyatında anlaşmışlardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volkswagen markaları içerisinde; MAN, Scania ve Volkswagen Caminhoes e Onibus bulunuyor. Bu şirketler bilhassa Avrupa ve Latin Amerika kıtasında güçlü pozisyonlara sahipler. Ama Daimler şirketinin ABD’deki faaliyetleri sonucu Daimler firması ticari araç üretimi ve satışında dünyanın bir numarası. Daimler şirketi, ABD’de Freightliner ve Thomas Built otobüsleri ile tanınıyor. Volkswagen yönetim kurulu üyesi Gunnar Kilian yapılan açıklamaya istinaden Volkswagen şirketinin önemli bir adım attığını ve Navistar şirketinin satın alınmasının Traton firmasını Kuzey Amerika bölgesinde ağır vasıtalar için en büyük ve en karlı firmalardan birisi yapacağını belirtiyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir