TRATON Dijitalleşmeye 5 milyar Euro yatırım yapıyor

Inovasyon günleri İsveç

Volkswagen’in yarattığı Traton grubu İsveç de düzenlediği inovasyon günlerinde geniş bir inovasyon tanıtımı yaptı. Bunlar yeni ticari araçlardan, yeni iş birlikleri şekline kadar çok geniş bir skalada yer buldu. CEO Andreas Renschler’e göre inovasyon hergün daha iyi olmak ve bu şekilde müşterilere katma değer kazandırmak anlamını taşıyor. Renschler yaptığı konuşmada ticari araçlar sektörünün karşı karşıya kaldığı büyük zorlukları işaret ederken yoğun değişim ve alternatif yakıtlar ile az karbondioksit salgılayan tahrik sistemlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Renschler dünyadaki tüketim ve lojistiğin çok hızlı bir şekilde değiştiğini vurguluyor. Traton grubunun CEO’su ; dört yıl önce E-Mobilite’nin ticari araçlarda yalnızca bir diney olarak görüldüğünü söylerken, günümüzde ise artık elektrikli kamyon ve otobüsler için sipariş aldıklarını belirtiyor. CEO önümüzdeki 10 ile 15 yıl içerisinde kendilerinden çıkan kamyon ve otobüslerin üçte birinin alternatif yakıtlar kullanacağını ve bunların çoğunun da full elektrikli araçlar olacağını ifade ediyor. Ama bunun için tabiî ki doğru alt yapıya ve alt yapının da ülkeler arasında olmasının hayati önem taşıdığı ortaya konuldu.

Traton grubunun başarısı için önemli faktörün ise MAN, Scania ve Volkswagen Caminhoes e Onibus arasındaki sinerjinin oluşturulması oluyor. Yalnızca dört yıl içerisinde iyi sonuçlar elde edildi. Ciro ve kazanç her sene artmış bulunuyor. 2019 itibarı ile şirket Frankfurt ve Stockholm borsalarında işlem görüyor. Sektör pazarları zorlu da olsa ve aynı zamanda branş çok inişli ve çıkışlı da olsa şimdiye kadar elde edilen sonuçların kendi adına konuştuğu belirtiliyor. Yönetici Christian Levin ise yaptığı konuşmada; Ar-Ge konusunda koordinasyonlu bir grup olarak küresel barış şampiyonluklarına uygun bir şekilde çalışmalarına devam ediliyor.

Yönetici Levin markalar ötesi olarak modüler bir yapıya sahip olmanın müşteri isteklerine daha hızlı, daha iyi ve daha verimli bir şekilde cevap verebilmeyi sağladığını belirtiyor. Yönetici Levin ekibi ile birlikte Traton grubunun küresel operasyonel işlerini yapıyor. Tüm bunların içerisinde Dijital sistemlerdeki potansiyalin ortaya çıkarılabilmesi ise anahtar rol oynuyor. Geliştirme bölümlerindeki elektronik ve yazılım uzmanlarının sayısı artıyor. Şirket bu şekilde önümüzdeki beş yıl içerisinde dijitalleşmeye beş milyar Euro yatırım yapacağını da açıklamış bulunuyor.

Traton grubu içerisinde markaların aktiviteleri açık bir şekilde tanımlanmış ; Scania sürdürülebilir taşıma çözümleri için inovasyon öncüsü ve fosil yakıt olmayan bir çok alternatif yakıt ile kullanılabiliyor. Komple ürün gamı olarak ise MAN daha geniş bir ürün stratejisine sahip ayrıca hafif ticari araç dan başlayıp ağır vasıtaya kadar uzanan geniş bir ürün gamı bulunuyor. WWCO ise bilhassa Latin Amerika ve Afrika pazarları için fiyat/kapasite oranı çok iyi olan ürünleri sunuyor.

İnovasyon günlerinde görüldüğü gibi Traton için inovasyon yalnızca teknik olarak ürün için değil aynı zamanda her şeyini kapsıyor. İnovasyonlar için üç tetikleyici olduğu belirtiliyor; bileşenlerin ve ürünlerin modülaritesi, klasik ve yeni teknolojileri birbirine bağlanmasında yazılım ve sistemler ile ayrıca birde ülkeler ve marka sınırları ötesinde insanlar ve işbirlikleri geliştirilen iş modelleri. Tüm bu inovasyon tetikleyiciler  için onlara özel çalışmalar yapılıyor.

Modülarizasyon:
Geçmişte modülarizasyonun MAN araçlarının geliştirilmesinde aldığı rolün önemli olduğu ifade ediliyor. Özel müşteri istekleri için doğru konstrüksiyon ve az parçadan oluşan kombinasyon ile daha iyi model varyasyonları elde ediliyor. Bu şekilde müşterilerin özel isteklerine tam uygun olan ürün ortaya çıkarılıyor. Güç aktarım hattından araç şasisine kadar tam bir isteklere uygun modüler sistem ile model çeşitliliği arttırıldığı gibi aynı zamanda müşterilerin isteklerine tam uygun araçlar da geliştiriliyor. Her üç markanın da birbirlerine olan pozisyonlama farkları aynen kalıyor. Yeni geliştirilmiş olan konfigiratör ile müşterilere özel, istek araçları daha kolay ve hızlı bir şekilde oluşturuluyor.

Yazılım ve sistemler
Wie folgenreich sich Digitalisierung und vernetzte Systeme auf die Transport-Branche auswirken, erläuterte Scania-CEO Henrik Henriksson. Scania CEO’su Henrik Henriksson nakliye sektöründe dijitalleşme ve ağa bağlı sistemlerin etkisini ise şöyle anlatıyor; Modern bir ticari aracın kalbi onun dijital kumandaları, servisleri ve araçlar ile hizmetlerin ağa bağlanması oluyor. Bu sayede müşterinin verimliliği inovatif çözümler ile arttırılıyor. Yönetici şu andaki mühendislerinin üçte birinin yazılım geliştirici olduğunu belirtiyor ve bunun sonuçlarından birisinin ise maden ocaklarında sürücüsüz otonom çalışan Scania konsept kamyonu olduğunu belirtiyor. Ayrıca otonom bir güzergah da bu sayede geliştirilmiş.

Brezilya Volkswagen Caminhoes e Onibos yönetim kurulu başkanı olan Roberto Cortes ise en önemli konunun insanların birlikte çalışabilmeleri olduğunu vurguluyor. TRATON grubunda tüm düzeylerde her şey müşteri, harici iş birlikçiler ve grub içerisindeki birlikte çalışmak olarak vurgulanıyor. Modüler çalışma Brezilya’da şimdi Elektrikli araçlar üzerine de olacak.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir