SSAB Hardox 500 gücünü ispat ediyor

Slider-Altı

40.000 tondan fazla kırma taştan sonra, Hardox® 500 Tuf’ta, sadece  minimum düzeyde aşınma olduğu doğrulandı. Rådmansö Schakt och Transport AB şirketi, bir düzine kamyon ve römork da dahil olmak üzere 50’den fazla araçtan oluşan bir filo. Bu filoyu işleten 70 çalışanlı bir İsveçli taşımacılık şirketi.

İşinin önemli ve gitgide de büyüyen bir kısmı yol yapımı ve altyapı projeleri için kırma taş, çakıl ve kum nakliyesinden oluşuyor. Rådmansö Schakt och Transport AB, yeni Hardox® 500 Tuf aşınma plakasını bir damper-römork kombinasyonunda 1 yıldan uzun süredir maksimum 38 ton yük kapasitesiyle test etmiş bulunuyor.

Araç, 2016’dan bu yana 11.000 km yol kat etti. Bu sürede, çoğunlukla şirketin kendi taş ocağından gelen kırma granit kayalar olmak üzere 40.000 tondan fazla aşındırıcı malzeme taşıdı. İsveç Norrtälje merkezli Rådmansö Schakt och Transport AB şirketinden, Lars ‘Knotan’ Eriksson “Genellikle kamyonlarımızı 8 yıl kullanıyoruz. Ancak damper gövdesini onarmamıza gerek kalmasa daha iyi olurdu. Gördüğüm kadarıyla Hardox® 500 Tuf bunu mümkün kılabilir,” diyor.

SSAB’den Mika Stensson, 1 yıl süreli operasyonun ardından  Hardox® 500 Tuf taban plakasında yaklaşık 0,3 mm düzeyinde asgari bir aşınma saptadı.

Çok iyi sonuçlar elde ediliyor

18 Ağustos 2017 Hardox® 500 Tuf’un kendini kanıtlama günüydü. SSAB Teknik Geliştirme Müdürü Mika Stensson, çeliğin söz verilen performansı gösterip göstermediğini belirlemek için Rådmansö’ya geldi. O güne kadar tüm alınan sonuç ise beklenenin çok ötesindeydi.

1 yılı aşan kullanımın ardından 6 mm’lik tabanın uç kısmı ultrasonlu kalınlık probu ile ölçüldüğünde, ortalama aşınmanın sadece %5 düzeyinde olduğu görüldü. Tabanda ve yanlarda neredeyse hiç çentik veya başka bir hasar belirtisi yoktu. Plaka kenarının durumu da etkileyiciydi; neredeyse yeni gibi görünüyordu.

Hardox® In My Body üyesi SLP tarafından üretilen damper gövdesi

SLP AB, İsveç’in kuzeyinde, kutup dairesinin hemen güneyindeki Övertorneå’da bulunan son derece başarılı bir kamyon gövdesi ve römork üreticisi. SLP’nin SSAB’nin Hardox® In My Body kalite programının lisanslı bir üyesi olması, şirket ürünlerinin malzeme seçimi, tasarım ve üretim yöntemlerine ilişkin katı gerekliliklere uygun olarak yapıldığını doğruluyor.

SLP, damper ve römork gövdesini Hardox® 500 Tuf taban plakasıyla üretti. Tam boy plakalar SSAB Shape tarafından büküldü ve sonra SLP’ye gönderildi. Hardox® 500 Tuf’taki 6 mm’lik taban ve Hardox® 450’deki 5 mm’lik yan plakalar, örtüşen dikişlerle metal aktif gaz (MAG) yöntemiyle elle kaynaklandı.

Her zamanki gibi SLP gövdelere son halini vermek için gereken kaynaklama ve işleme görevlerini yaptı. Kalınlığı 16 mm’den az olan Hardox® 500 Tuf plakalarda ön ısıtma gerekli olmuyor. “Müşterilerimiz en üst performansta ürünler sunmamız için bize güveniyor. Hardox® ile boy ölçüşebilecek  başka bir çelik yok,” diyor SLP satış mühendisi Anders Hellman.

Hardox® 500 Tuf hakkında teknik bilgiler

Hardox® 500 Tuf, Hardox® ürün yelpazesindeki en yeni yükseltmedir. Alışılmışın dışında 475-505 HBW Brinell darlığında sertlik aralığı sunar. Garantili darbe enerjisi -20°C’de 27 J, -40°C’de, tipik değer 45 J’dir. Üstün aşınma ve çökme direnci, servis ömrünü uzatıyor ve ağır darbelere karşı koyma yetisini artırıyor.

Hardox® 500 Tuf, ağır yük damper gövdelerinde, konteynerlerde, kovalarda ve hatta dondurucu koşullarda yapısal malzeme olarak kullanılabilecek kadar tok. Tipik çalışma koşulları ise; taş ocakları ve madenlerde ağır ve keskin kayaların yüklenmesi ve boşaltılması, ağır ve hacimli çelik hurdaların elleçlenmesi, ve betonarme demiri içeren beton parçalarının damperlere yüklendiği veya elleçlendiği yıkımları içeriyor.

Granit ile sürtünme aşınmasının temel alındığı WearCalc ve TippCalc tahminlerine göre, Hardox® 500 Tuf, Hardox® 400 ‘e oranla …-100 daha uzun servis ömrüne sahip.

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir