Scania, sürücü kabini olmayan otonom kamyon ile atılımda

Scania markası sürücü kabini olmayan bir konsept otonom kamyonun tanıtımını yaptı. AXL adı verilen otonom araç kapalı alanlarda kullanılmaya başlandı. Otonom araç taş ocakları ve maden ocaklarında kullanılmak için geliştirilmiş. Isveç’li kamyon üreticisi Scania komple otonom olan bir aracı sahneye sürdü.

 

 

Dört dingilli AXL konsepti araç da sürücü kabini bulunmuyor ve bunun yerine akıllı bir ön cephe modülü bulunuyor. Bu akıllı modül saşi üzerine yerleştirilmiş bulunuyor. Bu akıllı yönetim düzenlemesi ile birlikte Scania kamyonun dümenlemesini ve gözetimini devir almış bulunuyor. Sürücüsüz, otonom kamyonda klasik bir içten yanmalı motor bulunuyor. Ama bu motor kısa bir süre sonra Biolojik yakıt ile çalışmaya başlayacak.

 

Scania şirketine göre AXL model otonom kamyon taş ocakları, maden ocakları ve büyük inşaat sahalarının zorlu çalışma şartlarına göre geliştirilmiş ve tüm fonksiyonları da bu talebe cevap vermek üzere oluşturulmuş. Maden sahaları ve kapalı büyük inşaat alanları gibi çok iyi bir kontrol altında tutulabilen bu gibi yerler için geliştirilen Scania otonom kamyon işini dört dörtlük yapabiliyor. Scania otonom kamyonun kullanılması lojistik bir sistem ile destekleniyor. Bu sistem AXL otonom kamyonun nasıl davranması gerektiğini anında tespit edip bunu yapabilmesini sağlıyor.

Otonom kamyonlar her geçen gün olağan kabul ediliyor

AXL kamyon konsepti ile geleceğin akıllı taşıma sistemlerine doğru önemli bir adım attıklarını belirtirken, otonom araçların da gün geçtikçe olağan kabul edilmeye devam ettiklerini ifade ediyor. Scania Ar-Ge bölümü yöneticisi Claes Erixon ise şu anda bile bu tip araçlarının “Customer Operations” kavramı içerisinde kullanıldığını belirtiyor.

Otonom araçlarda şimdiye kadar yalnızca bir tek sürücü için yer olduğu ve ihtiyaç halinde ise bu sürücünün otonom kamyona müdahale ettiğini vurguluyor. Ama şimdi AXL otonom kamyonda sürücü kabini olmadığı için oyunun tüm kurallarının da değiştiğini ifade ediyor. Otonom araçlardaki gelişmeler son yıllarda çok büyük ilerlemeler kayıt etti. Şu anda tabiî ki tüm sorulara cevap verilemiyor ama bu tip konsept araçlar ile öğrenme sürecinde yeni yollar da hızlı bir şekilde geliştiriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir