Çin ile Avrupa arasındaki yük treni sefer sayısı 5 bin 266 adete ulaştı

Çin’in “Dünyanın Süpermarketi” adıyla anılan kenti Yiwu’dan Belçika’nın Liege kentine giden yeni kargo treni hattı açıldı. Dün yola çıkan 82 konteyner ürünle yüklü trenin 20 gün içinde Liege’ye ulaşması bekleniyor. Kargo paketleri, Liege’ye ulaştıktan sonra Alibaba’nın lojistik şirketi Cainiao Network’ün Liege’deki kolu eHub ile diğer Avrupa ülkelerine ve bölgelerine dağıtılacak.

Çin-Avrupa tren seferleri kapsamındaki yeni rotada haftada iki sefer düzenleniyor. Yiwu-Liege hattının, Avrupa’ya mal gönderme süresini en az bir ya da iki gün azaltacağı düşünülüyor.

Yeni sefer hizmeti, Yiwu kenti ile Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın öne sürdüğü Dünya Elektronik Ticaret Platformu (eWTP) arasındaki işbirliğinin bir parçası. Anlaşmaya göre, iki taraf yeni ithalat ve ihracat yolları yaratacak, yeni finansman kaynakları geliştirecek ve küçük lojistik merkezleri inşa edecek.

18 Kasım 2014 itibarıyla Yiwu’nun Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif bir şekilde entegre edilmesinin akabinde Yiwu-Orta Asya, Yiwu-Avrupa kargo trenleri hizmete koyuldu. Şu ana kadar gerçekleştirilen 900 seferde hedef bölgelere gönderilen konteyner sayısı 70 bine ulaştı.

Hâlihazırda Çin’in Shanghai, Jiangxi, Anhui ve Jiangsu dâhil 8 kent ve eyaletinde üretilen 2 bin çeşit mal, Avrupa ve Asya kıtalarındaki 37 ülke ve bölgeye gönderiliyor. Söz konusu kargo treni seferleri, İpek Yolu güzergâhındaki başlıca ticaret ülkeleri ve bölgelerinin tamamını kapsıyor.

 

Çin ile Avrupa arasındaki yük treni sefer sayısı yılın ilk sekiz ayında 5 bin 266’ya ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 25 artışın yaşandığı tren seferleri, Kuşak-Yol projesinin önemli bir ticari ayağı oldu.

Tren seferleri, deniz yolundan üç kat daha hızlı ve uçakla taşımacılığının beşte biri maliyetinde olduğu için tercih ediliyor…

Çin ile Avrupa arasında 2011 yılında seferlerine başlayan yük treni seferleri, büyük bir hızla gelişiyor.

China State Railway Group tarafından yapılan açıklamaya göre, yılın ilk sekiz ayında Çin-Avrupa arasındaki yük treni sefer sayısı 5 bin 266 oldu. Geçen yılın tamamında bu rakam 6 bin 300 olmuştu.

Şirketin açıkladığı verilere göre, Çin’den Avrupa’ya yapılan seferlerin 2 bin 845’i 250 bin standart boyutlu nakliye konteyneriyle yapılırken Avrupa’dan Çin’e yapılan 2 bin 421 sefer, 210 bin konteynırla gerçekleştirildi.

Çin-Avrupa yük trenleri, deniz yoluyla sevkiyattan üç kat daha hızlı… Hava yolu  taşımacılığının da beşte biri maliyetinde olduğu için büyük bir talep görüyor. 2011 yılında sadece 17 olan tren seferi sayısı, 2018 yılına gelindiğinde çok hızlı bir büyüme yaşayarak 6 bin 300’e çıkmıştı.

Kuşak-Yol projesinin önemli bir ayağını oluşturan Çin-Avrupa demiryolu hizmetinin gelecek yıllarda iki bölge arasındaki ticaretin artmasıyla daha da hızlı büyümesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir