TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER

Ulaşım ve üretim bütünlüğü

Vahit MAHMATLI

25 Haziran 2018, 17:19

Vahit MAHMATLI

2018 yılının ilk yarısı geride kaldı. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri, döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş derken, üretim ekonomisi kavramı ile çok sık karşılaşır olduk. Üretim ekonomisinin her gündeme gelişinde üretim ile ulaşımın birlikte ele alınması gerektiğinin gözden kaçmaya başladığını gözlemliyoruz. 

Tarımsal üretimin temelinde iklim ve toprak olsa da, günümüzde tarım da endüstriyel.. Ulaşım ve enerji ise endüstriyel tarımın olmazsa olmazı...
Tüm dünyada yatırım ve üretim kararları mukayeseli rekabet üstünlüğü, enerji kaynakları ve fiyatı, ulaşım, dağıtım ve tüketim merkezlerine yakınlık ve bunların mülkiyetine yatırım ve bakım maliyetlerine, kullanım ve geçiş ücretlerine bağlı olarak veriliyor.
Tarımda endüstriyel üretimle ortaya çıkan ürünlerin dağıtımının, ulaşım altyapısı ve araçları olmadan yapılamayacağını sürekli vurgulamak gerekiyor.
Uzun dönemli ve sürdürülebilir üretim, yetişmiş insan ve girişim gücü, refah ve istikrar için enerji, teknoloji, üretim ve ulaşım birlikte ele alınmalı.

Avrupa ve ABD'de oluşan endüstriyel üretim de bu birlikteliği doğruluyor. Avrupa ve Amerika'da üretimin yoğunlaştığı yerler, önce ulaşıma uygun liman ve nehir kenarları sonra da demiryolu hatları çevresi oldu. Günümüzde ürünler, intermodal taşıma ile demir, deniz, kara ve havayolu birlikte kullanılarak varış noktalarına ulaştırılıyorlar.

Dünya ekonomisini ve ülkelerinin refah seviyesini yeniden şekillendiren Güneydoğu Asya ülkeleri, özellikle Çin nehir ve liman ulaşımına uygun yerlerde oluşturduğu organize sanayi bölgelerini demiryolu ve karayolu ağları ile destekliyor. Kuşak ve yol projelerini, üretim ve ticareti küresel entegrasyonla birlikte ele alıyor.
Bu nedenle Türkiye'nin son yıllarda ulaşım alt yapısı ve araçları ile işletmeciliğinde gösterdiği başarının, her alandaki üretim ve dağıtım için çok önemli olduğunu, korunması ve daha da geliştirilmesi gereken bir kazanç olarak görüyoruz.
Üretim için satış ve pazarlama kanalları, özellikle yakın çevremizdeki ülkelerde barış, huzur ve ticaret ortamının oluşması da çok önemli. Bu vesile ile gelecek umudunun arttığı, barış ve huzur dolu bir bayram diliyoruz. 
Bu haber 794 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Yerli, milli ve ihracatçı!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı