TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER

Endüstriyel tarih

Vahit MAHMATLI

05 Nisan 2018, 17:47

Vahit MAHMATLI

Askeri ve siyasi tarih kitapları ile eğitilmiş bir kuşağız. Durum bu günde pek değişmedi. Sanat tarihini seçmeli ders olarak okuduk. Bilim, uygarlık tarihi kavramlarını işittik. Endüstri tarihiyle ise sayıları çoğalan tematik tv kanalları sayesinde tanıştık. Kurumların kendi geçmişlerini, endüstri içindeki önemlerini ve yaptıklarını belgeledikleri kitaplar ve görsel dökümanlar yayınlanıyor. Bilim ve endüstri tarihine kaynaklık eden bu dökümanlar, anılar, belgeler konusunda Türk otomotiv ve taşıma sektörü de giderek zenginleşen bir koleksiyona sahip oluyor.  

Zaman geçiyor ve endüstriyel gelişmeler sürüyor. Tofaş 50 yılı geride bıraktı. Tofaş'ın tarihi; Türkiye'nin özlemlerinin, uluslararası ilişkilerinin, toplumsal ve siyasal tercihlerinin, estetik değerlerinin, malzeme kullanımının, kısaca tüm eğilimlerinin de tarihi. Bu tarihe bakmak için bir yandan ürünlere, bir yandan o ürünlerin tanıtıldığı reklamlara, gazete ve dergilerde çıkan haberlere bakmak yeterli.
Bir toplumsal özlemin ifadesi olan ve arkasına "Ayşem" yazılan Murat 124'ün, "Anadol" ve "Renault 12" ile rekabeti, gazete kampanyaları, çekilişler... Kıyasıya eleştirilen ama yıllarca vazgeçilmeyen, günümüzde bir sembol, bir efsane, bir klasik haline gelen Tofaş'ın kuş serisi ...

Türk otomotiv sektörünün uluslararası endüstriyel bütünleşmesi, özel dersler çıkarılacak bir tarih. Bu dönemde otomobil fabrikalarının her biri kendi markası içinde önemli roller aldı. Aynı dönemde Türk otomotiv sektörü iş ve işlev amaçlı ticari araçlarda otobüsten kamyona, tasarımdan üretime bir yer edindi. Bu başarıda eğitimli ve tutkulu insanlar, demir-çelik, cam, tekstil ve kimya sanayinin varlığı, sektörler arası standartlar ve işbirliği etkili oldu.

Otomotivin Türkiye'de 60'lı yıllarla birlikte başlayan macerası günümüzde yurtdışına taşarken, yan sanayicilerimiz bir ürünün tasarımdan başlayarak tüm süreçlerde ana sanayi ile birlikte çalışıyorlar, gelişimin bir parça oluyorlar veya istenen standartlara göre ürün tasarlayıp sunabiliyorlar.

İki Türk mühendisin kurduğu Brist; kuruluşu, tasarım ve üretime yaklaşımı ile dikkat çeken yeni bir marka. Brist'in yöneticileri, cesur aks tasarımları ile ticari araçlarda yeni çözümler ve yeni platformlar ortaya çıkaracak potansiyeller sunuyorlar.

Türk uluslararası kara taşımacıları da dünyanın üç kıtasında en uzun mesafeleri aşmaya, sayısız geçiş ve gümrük sorunlarıyla mücadele etmeye, ayrı bir tarih yazmaya devam ediyorlar. Uluslararası taşımacıların sıkıntılarının AB - Türkiye zirvesinde bir ana başlık olarak Cumhurbaşkanı düzeyinde ifade edilmiş olması da bir başka önemli gelişme ve km taşı olarak zaman içindeki yolculukta yerini aldı. 


M. Vahit Mahmatlı
vahit@mayadergi.comBu haber 1007 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Değişenler ve değişmeyenler

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı