TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER

Sahada iş çok!

Vahit MAHMATLI

09 Ekim 2017, 18:21

Vahit MAHMATLI


İnşaat alanları ve maden sahalarında kullanılan kamyon ve iş makinaları, ticari araç üreticileri için özel bir ilgi ve dikkat alanı. Son yıllara kadar bu araçlarda aranan temel özellik sağlamlık ve dayanıklılıktı. Bu özelliklere yakıt fiyatlarındaki artış ve yakıt - çevre ilişkisine bağlı olarak yakıt verimliliği eklendi. Araçlarda artık iş verimliliğini, güvenliği ve sürücülerin rahat ve konforlu çalışmasını sağlayan donanımlar ve seçenekler de bulunuyor. Ayrıca araçların şasiden egzoz çıkış borularına, basamaklarından tamponlarına kadar  her şeyi elden geçirilip çalışma alanlarına göre yeniden tasarlanıyor.


Yeni nesil yapı ve maden kamyonları için yapılan yatırımlar, bu pazarın önümüzdeki dönemde tüm dünyada hareket kazanacağını, büyüyeceğini gösteriyor ve planlar buna göre yapılıyor.
Tüm üreticiler yapı ve maden kamyonları için özel ürün grupları oluşturuyorlar. Bu kamyonların sahada iş makinası yolda kamyon özellikleri göstermesi için çalışıyorlar. Trafiğe kapalı, kendi sahasında ve özel yollarında çalışan araçların teknik taşıma kapasitelerinin  sınırlarının daima zorlandığı dikkate alınıyor.
Bu zorlamalar ve müşteri talepleri yeni ürün ve teknikleri, yeni malzemeler ve yeni mühendislik çözümlerini ortaya çıkarıyor.

Yapı ve maden kamyon ve çekicilerinde yakıt tüketimine ilişkin araştırma ve incelemeler de sürüyor, yakıt tüketiminin nedenleri, kayıpların en aza indirilmesi üstüne çalışılıyor. Yeni nesil araçların uzaktan izleme ve veri toplama imkanları ve araştırmaya katılan araç sayısının artması daha kesin verilere ulaşılmasını sağlıyor. Bu veriler ürün tasarımı, güzergah seçimi, yol yapısı, sürücü eğitimleri ve araç yazılımlarının geliştirilmesinde kullanılıyor. 

Scania'nın yeni XT'lerinin tanıtımı sırasında, yakıt tüketimini etkileyen unsurların uzun yol, dağıtım, yapı ve maden sahalarında birbirinden farklı olduğu matematiksel olarak ortaya kondu.
Buna göre şantiye koşullarına bağlı olarak araçların yakıt tüketimi değişiklik göstermekle birlikte en büyük yakıt kayıpları; yol yapısından kaynaklanan frenlemeler (%32) ve yol yüzeyinin bozukluğunun oluşturduğu yuvarlanma direncinin aşılması (%22) sırasında oluşuyor. Yakıt tüketimini etkileyen üçüncü önemli etken hava direnci (%17). Uzun yol kamyonlarında ise hava direnci yakıt kaybı nedenlerinin başında, ilk sırada yer alıyor.

Yapı ve maden kamyon ve çekicilerinin yüksek adetlerde kullanıldığı Türkiye pazarında, işletme verimliliğini ve karlılığı doğrudan etkiliyor olması nedeniyle bu alandaki gelişmelerin sektörün tümü tarafından dikkatle izlemesi gerekiyor.


M. Vahit Mahmatlı                
vahit@mayadergi.comBu haber 730 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

E-Bülten Aboneligi

Vahit MAHMATLI
Doğal gaz

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı