TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

Tırsan’ın yeni yatırımının düşündürdükleri

Vahit MAHMATLI

14 Temmuz 2017, 18:26

Vahit MAHMATLI


Otomotivde milli marka oluşturmak, her devrin hedefleri arasında. Aslında Türkiye'de otomobil de, farklı amaçlara yönelik ticari araçlar da tasarlanıp üretiliyor. Buna rağmen otomobilde tamamen bizim olan bir markaya sahip değiliz. Ticari araçlarda özellikle yolcu taşımacılığına yönelik taşıtlarda kendi markalarımız, kendi ürünlerimiz, hatta kendi üretim tarzımız ve standartlarımız var.
Otomotiv sektörünün ayrılmaz parçası olan üstyapı ve yarı römork sektörü içinde de, şasi kamyon ve çekicilere anlam ve meslek kazandıran birçok önemli üreticimiz ve ürünleri var. Özellikle yarı römork üretimi en hızlı gelişen, önemi anlaşılan ve küreselleşen bir iş kolu.
Bu alanda henüz bizimki kadar gelişmemiş de olsa, üretim rakamları çok yükselen Hindistan, Çin, İran ve Brezilya'da da yerel ve küresel üreticilerin yaptığı yatırımlar ve ortaya çıkan ürünler dikkat çekiyor. 

Yarı römork ve üstyapı alanında; ilk alım maliyetinin yanı sıra toplam sahip olma maliyetinin, taşıma güvenliği ve ekonomisinin önemi her geçen gün daha fazla önemseniyor. Yarı römork, üstyapı ve römork ile araç ilişkisi daha dikkatle ele alınıyor. Aynı zamanda çağdaş hayatın sürmesinde bu sektörün ve ürünlerinin önemi artıyor. Üretim, dağıtım, tüketim ve geri dönüşüm bu sektörün ürünlerinin varlığı ile mümkün oluyor. Tüm bunlar sektörü büyüten ve geliştiren itici unsurlar...
Bu trend; bağlantılılık, otonom sürüş ve tekerlek başı elektrikli motorları ve gelişen güvenlik kavramı ile yeni ve bağımsız alanlar, yeni teknolojiler ve standartlar, yeni markalar ortaya çıkaracak.
Binek otomobilde marka yaratma yollarını aramayı sürdürürken, üstyapı ve yarı römork sektöründeki gelişmeleri, var olan ürün ve üretim potansiyelini,  hüdayi-nabit, desteklenmeyen, önemi anlaşılmayan biçimde bir kenara bırakmamalıyız. Bu alanda var olan üretimi, yan sanayi ile birlikte geliştirebilir, dünya çapında markalar oluşturabiliriz.

Bugün başta Tırsan, Koluman, Serin, Öztreyler, Güven, Özgül gibi markalar olmak üzere, birçok üreticimiz dünya çapında kendi buldukları pazarlara kendi imkanları ile varlık gösteriyorlar. Krone Türkiye'de üretim yaparak yeni pazarlara ulaşıyor. Schmitz Cargobull da aynı hedefe sahip.
Tırsan bu konuda özel bir örnek oluşturarak, mümkün olabilecekleri gösteriyor. Avrupalı markalara karşı dünyanın her yerinde rekabet gücünü ve yeteneğini ortaya koyuyor. İşte somut örnek Ulm Fabrikası...

Teşekkürler Tırsan...  Teşekkürler Türkiye...


M.VAHİT MAHMATLI
vahit@mayadergi.comBu haber 588 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Vahit MAHMATLI
Ulaşım ve üretim bütünlüğü

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı