TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

İNCELEME-TEST

Krone Lübtheen Fabrikası kapılarını basına açtı

Krone Lübtheen Fabrikası kapılarını basına açtı

Tarih 22 Mayıs 2018, 16:07

Krone frigorifik üretim merkezi Lübtheen’de farklarını anlattı.

Türkiye ve Avrupa frigorifik yarı römork pazarındaki güçlü konumunu geliştirmeyi ve sağlamlaştırmayı hedefleyen Krone, Cool Liner serisi frigorifik yarı römorkların üretildiği Lübtheen fabrikasına davet ettiği basın mensuplarına tesisleri, üretim teknikleri ve ürünleri hakkında bilgi verdi.Gezide konuklara Lübtheen Fabrika Müdürü Christian Saßmannshausen, Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar, Pazarlama Uzmanı Alican Dağdelen ile Pazarlama Takım Lideri Henning Jansen ev sahipliği yaptılar.

 
“En komplike aracın üretildiği fabrika”
Üretim hatlarında robot kullanımı ve endüstriyel otomasyon uygulamaları giderek artan ve Endüstri 4.0 ile uygunluk kazanan Lübtheen fabrikası, 2007 yılında faaliyetlerine başladı. Fabrika 430 bin metrekare alanda yıllık 9 bin adetlik bir üretim kapasitesine sahip.  Bu fabrikada frigorifik araçlar için en önemli parçalardan olan kapı panellerinin dökümü ve kapı contaları ile birleştirilmesi, istenilen uzunlukta tek parça sandviç panel üretimi, şasi ve bu şasilerin kullanım amacına uygun ekipmanlarla donatılarak frigofirik yarı römork imalatı gerçekleştiriliyor. Fabrika kullandığı enerjinin büyük bölümünü de güneş panelleri ile kendisi üretiyor.Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar, “Ticari araç sektörünün en komplike aracını burada üretiyoruz. Bu fabrikaya çok ciddi bir yatırım yapıldı ve burası Avrupa’nın en modern ticari araç üretim tesisi olma ünvanını taşıyor” diyor ve şu bilgileri veriyor: “Üretimin büyük bir kısmında Endüstri 4.0 ışığında robotlar çalışıyor. Krone olarak Cool Liner’ı en üst düzey teknolojik standartlarda üretiyoruz. Frigorifik treylerimiz tüm gıda ürünlerinin uygun sıcaklıklarda taşınabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, ‘Farma’ sertifikasıyla ürettiğimiz treylerimizle en hassas kimyevi maddeler ve ilaçlar güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Kullanıcı taleplerine göre, çift katlı, ara bölmeli ve et kancalı Cool Liner üretimleri gerçekleştiriyoruz.”Krone ile güvenlik
Krone’nin her ürün gamında olduğu gibi frigorifik treyleri Cool Liner ile de sektöre öncülük ettiğini belirten Özacar, “Kullanıcılarımızın akıllı telefonlarından soğutucu ünitelerini kontrol edebildikleri, önemli dökümanlarını saklayabildikleri Krone’nin kapı-koruma özelliği sayesinde aracın kapılarının yetkisi olmayan kimse tarafından açılamaması için sürekli kontrol edilebilir durumda olması gibi bilgilere erişebildikleri bir platform olan Krone Telematik platformuyla bütünleşik bir hizmet sunduğumuzu düşünüyorum. Avrupa’da neredeyse her aracı artık Krone Telematik ile birlikte teslim etmekteyiz. Bunun zaman içerisinde Türkiye’de de yaygınlaşacağını ve kullanıcılarımızın günlük nakliye işlerini daha verimli ve güvenli bir şekilde yapabileceklerini tahmin ediyorum” dedi.


Lübtheen Fabrikasının özellikleri
Lübtheen Fabrika Müdürü Christian Saßmannshausen da fabrika ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Haftada 200 adedi aşan bir üretim kapasitemiz var. Kapasiteyi artırmak için haftada 6 gün çalışıyoruz.  Üretimimizin önemli bir bölümü İspanya ve Rusya olmak üzere ihracat pazarlarına gidiyor. Şu anda talep, arzın önüne geçmiş durumda.  Filo satışlarımız var, buraya bizzat kendisi gelip ünitesini alan müşterimiz var. Ancak iki yıl içinde bir kapasite artırımı planlamıyoruz.

Rakiplerimiz panel üretiminde 1990’lı yılların başında geçerli olan panellerin birleştirilmesine dayalı   teknolojiyi kullanıyor. Biz tek bir panel üretip birleştiriyoruz. 2007’den beri aynı teknolojiyi kullanıyoruz. Ayrıca panel içinde güçlendirici çelik kuşaklar kullanıyoruz. Özellikle kent içi dağıtım yapan araçlarda bu gerekli oluyor.

Telematik sistemimizde yüksek güvenlik standartları geliştirdik. Kıymetli ve çalınabilir malzemeleri taşıyan araçlarda telematik ile bağlantı kurmadan, yani uzaktan izin verilmedikçe kapıları sürücü açamıyor. Motora ilk müdahaleyi de biz başlatmıştık. Örneği ısı değişikliğinde sisteme gelen mesajla uzaktan müdahale edebiliyorsunuz.

Müşteriden gelecek talebe göre üretim yapıyoruz. Örnek olarak Suudi Arabistan’dan gelen özel ölçülü kasalar yapıyoruz. İç net yüksekliği  2,90 m olan  mega midilliyi sahip frigoyu da Türkiye pazarı için ilk defa biz ürettirdik. Bu ölçüde çalışan 300’e yakın  frigomuz var. Rekabetçi bir fiyatımız var.

Biz şasi kollarını tabanda tam uzunlukta kullanıyoruz. Özellikle yol koşulları kötü olan ülkelerde bu özellik çok önemli. Kazakistan - İspanya arasında çalışan müşterilerimiz var. Bizim tam şasili araçlarımız bu yolda da büyük bir memnuniyet sağlıyor.

Biz burada tüm şasi kaynaklarını kendimiz yapıyoruz. Dingillerin pozisyonları ve fren testleri olsun çok önemli... Yanlış pozisyonlandırılmış bir şasi tüm güvenlik donanımlarını etkiler. Kaynak robotları bu konuda gereken güvenliği sağlıyor. Üretimde kullanılan robot sayısını daha da artıracağız, bu da kaliteyi artıracak. Kalite ile birlikte üretim adetlerimizi de arttırıyor.

ATP gereği teknik ömür 5 yıl. Beş yıl sonunda teste girip bu ömür uzatılabilir. 2007’de ürettiğimiz ürünler hale çalışıyor. 2003’de bizim Türkiye’de sattığımız ürünler de hala sorunsuz çalışıyor. Ürün teknik ve ekonomik ömrünü tamamladığında, parçalanıp metal ve metal olmayan malzemeler ayrılıyor. Metal malzemeler geri kazanılıyor.”


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Üstyapi

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor Hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM'ye sunuldu.

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti Krone’nin bu tesisinde günde 40 treyler üretilebiliyor. 430 bin metrekarelik bu tesiste 900’den fazla kişiye istihd...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı