TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
Volvo otobüste fırsat şarjı; Avrupa kent içi ulaşımında yenilenebilir harekete hazırlanıyor

Volvo otobüste fırsat şarjı; Avrupa kent içi ulaşımında yenilenebilir harekete hazırlanıyor

Tarih 13 Şubat 2015, 14:29

Avrupa’da kent içi ulaşım otoriteleri ile araç ve sistem üreticilerinin gündemi; yenilenebilir enerji ve yenilenebilir hareket...Avrupa yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak petrol, doğal gaz gibi kirletici etkisi olan tüm fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Enerji tüketiminde en fazla paya sahip alanlar; üretim, ulaşım, aydınlatma, evsel tüketim... Ulaşımda elektrik enerjisi kullanmaya, bu enerjiyi de güneş, rüzgar, dalga gibi yenilenebilir doğal  kaynaklardan elde etmeye yönelen Avrupa, son dönemde yoğun biçimde elektrikli taşıma araçlarının geliştirilmesine odaklandı. Bu bağlamda elektrik hem yeni bir endüstriyel gelişme ve rekabet alanı hem de temiz çevre için en iyi seçenek. Bu doğrultuda e-mobilite olarak adlandırılan elektrikli taşımacılığın yaygınlaşması ve sistemlerinin kabul görmesi için Avrupa Birliği dahilinde kapsamlı projeler geliştirilip destekleniyor.
Volvo da elektrikli araçlar konusunda özellikle otobüs alanında önemli aşamalar kaydetti. İsveçli üretici bu gelişmeleri “City Mobility” kavramı adı altında bir bütün olarak sunuyor ve kent içinde komple hizmet vaad ediyor.


Volvo City Mobility 
Dünya şehirleri çok kalabalık ve yönetilmesi zor bir trafiğe sahip. Bu nedenle birçok şehir çevreci, daha konforlu ve zamanın daha iyi kullanıldığı yeni toplu taşıma sistemlerine yatırım yapıyor. Volvo’nun City Mobility / Şehir Mobilite ekibi de şehirlerin yeni toplu taşıma sistemlerine ve bunlarla ilgili düzenlemelere daha iyi ve kolay uyum sağlayabilmesine destek oluyor. Bu alanda yapılan çalışmalar; şehir planlamasından araç bakımına kadara uzanıyor.Volvo City Mobility programının hedefi büyük şehirlerin trafik sorununa emisyonsuz, sessiz ve güvenli bir çözüm sunabilmek. Bunu yaparken de verimli ve etkin bir şehir içi kamu taşımacılığı çözümü oluşturmak. Bunun için; otobüs hatları opsiyonları, elektrikli otobüsler için şarj noktaları, ne kadar elektrik şarj noktasına ihtiyaç duyulduğu ve şarj noktalarının nereleri olacağı, şehrin hangi bölgelerinin sessiz olacağı, hangilerinin elektrikli olacağı tespit ediliyor.

Fırsat şarjı  
Elektrikli taşıma araçlarının yaygın kullanımındaki en önemli zorluklar; şarj sistemleri ve şarj noktaları ile bataryaların gelişimi alanında yaşanıyor. Bu soruna “fırsat şarjı” kavramı ile örnek bir çözüm oluşturan Volvo; elektrikle çalışan araçların öncelikleri güven, güvenilirlik, kısa şarj süreleri ve basit çalışmadır, diyor. Volvo Opportunity Charging adı verilen elektrik şarj sistemi de bu kriterleri yerine getiriyor. Bu sayede mobilite ve etkin enerji kullanımı sağlanıyor.
“Opportunity Charging” kavramından anlaşılan; elektro veya elektro-hibrit bir otobüs, son durağında bir kaç dakikalık mola verdiğinde, otomatik olarak bataryalarının şarj edilmesi. Özel bir kumanda ile bu şarj en fazla 6 dakika sürüyor.

Duraklar 
“Opportunity Charging” sistemi otobüs durağının bir parçası olarak tasarlanıyor. Tüm elektrik kumanda parçaları ve komple elektronik; özel olarak imal edilmiş kutu-dolap şeklindeki kapalı bir muhafazada yer alıyor. Kapalı muhafaza özel olarak tasarlanmış zemin kablosu ile otobüs durağı direğine bağlı. Durak tavanında da şarj temas noktaları yer alıyor.
Şarj sürecinde hareketli olan tüm parçalar durağın direğine entegre. Otobüsün tavanındaki tüm şarj temas noktaları da yerlerine sabit olarak monteli. Bu sistem yapısı esnek kullanım olanağı sunuyor ve Volvo bu sayede farklı bir çok elektrik şarj tesisi üreticisi ile birlikte çalışabiliyor. Bu da şarj duraklarının şehir altyapısına uyumunu kolaylaştırıyor.Otomatik şarj  
Otobüs, şarj istasyonundaki uygun yere park ettiğinde, şarj süreci otomatik olarak başlıyor. Şarj bağlantı noktası tavandan otobüse yaklaştırılıyor. Bu şekilde şarj güvenliği optimize ediliyor.
Şarj istasyonu, doğru şarj noktasına otobüsün temas ettiğini algılayıp bunu otobüse iletiyor. Şarj aşaması tam otomatik olarak başlıyor. Bataryalar dolduğunda veya otobüs hareket edip gidecekse şarj süreci otomatik olarak kesiliyor. Şarj süreci istendiğinde otobüs sürücüsü tarafından da kesilebiliyor.

Şarj istasyonu ile otobüs arasındaki iletişim kablosuz bağlantı (Wi-fi) yoluyla gerçekleşiyor, yani otobüs şarj yükleme parametrelerini şarj yükleme istasyonuna kablosuz bağlantı yoluyla iletiyor. Şarj yükleme terminalleri SS-ISO 15118-1:8 standartlarında.
Otobüsün şarj edilmesi sırasında otobüse binme ve inme mümkün. Acil şarj kesme özelliği var. Şarj bittiğinde otomatik olarak otobüs veya şarj istasyonu sinyal veriyor. Şarjı bitmiş olan otobüs, 100 milisaniyede şarj istasyonu ile bağlantısını kesiyor. Tipik tam şarj 6 dakika sürüyor. Şarj akımının aşamalı olarak arttırılabiliyor. Sürekli olarak çalışabilen şarj istasyonunda herhangi bir nedenle kısa devre oluşmasının mümkün olmadığı bildiriliyor. Otobüs içerisindeki elektrikle çalışan donanımlar da şarj boyunca elektrik ikmali yapıyorlar.Volvo'nun elektro-hibrid araçlarında yer alan motor, Volvo 7900 motorunun geliştirilmiş bir modeli. Daha güçlü olan bu motor, daha fazla enerji istifleme kapasitesine sahip ve farklı menzil için iki farklı şekilde şarj edilebiliyor. Bunu sağlayan ise Opportunity Charging özelliği. Bu özellik sayesinde tam şarjlı olarak yola çıkan bir araç ayrıca 7 km'lik bir menzil dahilinde oluşturulan terminallerde de şarj ediliyor. Ayrıca fren yapıldığında veya araç yavaşlarken oluşan kinetik enerji, elektrik enerjisine dönüştürülerek bataryalarda depolanıyor.
Enerji depolama sistemi (ESS) bir Lityum-Ion bataryaya sahip. Bataryanın kapasitesi 19 kWh. Bu batarya dururken de yol alırken de çalışan bir ısıtma/soğutma sistemi ile donatılmış.
Otobüs daha çok elektro modda çalışıyor. Otobüs ful elektrikli modda çalışabilmek için elektrikli bir servo direksiyona, elektrikli bir basınçlı kompresöre ve bir doğru akım dönüştürücüsüne sahip. Doğru akım dönüştürücüsü 600 volt elektriği, 24 volt elektriğe dönüştürüyor. Araç yol durumuna bağlı olarak hibrit ve ful elektrikli çalışma moduna geçiyor. İlave çalışma kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda veya batarya kapasitesi belirli bir boşalım sınırına yaklaştığında otobüs hibrit çalışma şekline geçiyor.
Elektrikli bataryaların hızlı şarjı ve yüksek kapasiteleri sayesinde katedilecek menzilin yüzde 70’i elektro modda gidilebilir. Sessiz çalıştığı gibi aynı zamanda hiçbir zararlı emisyon salgılamayan aracın kombine kullanımda enerji tasarruf oranının yüzde 60'a kadar çıktığı bildiriliyor. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yenilenebilir Hareket

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü Avrupa’nın seri üretimden sunulan yolcu taşıma amaçlı ilk hafif ticari aracı Karsan Jest Electric oldu.

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da Karsan, BMW ve Dana işbirlikleri ile ürünlerini yeni bir aşamaya taşırken, 2019 yılında Avrupa pazarında Jest ile y...
Vahit MAHMATLI
Yapacak çok iş var!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı