TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi
Temsa Amerika'da hedef büyüttü

Temsa Amerika'da hedef büyüttü

Tarih 11 Aralık 2013, 15:12

Temsa’nın ABD pazarında 2010 yılında 17 olan satış adedi 2011’de iki katına, 2012 de ise 6 katına yükseldi. 2013 yılında ise bu rakamın 185 adet olması bekleniyor.

Temsa’nın Amerika pazarında 2010 yılında 17 olan satış adedi 2011’de iki katına, 2012 de ise 6 katına yükseldi. 2013 yılında ise bu rakamın 185 adet olması bekleniyor. 2014 yılında yepyeni bir ürünle Amerikalıları buluşturmaya hazırlanan Temsa, 14 metrelik ürünlerin bulunduğu 45 ft pazarına girecek. TS 45 2014 Ocak ayında Nashville, Tennessee’de yapılacak ABA Fuarı’nda ve arkasından Şubat ayında Los Angeles, California’da yapılacak UMA fuarında görücüye çıkacak.

Girişin kolay, kalmanın ise çok zor olarak değerlendirildiği Amerika pazarında, Avrupa ve Türkiye’den farklı olarak regülasyonlara uyumluluk belgesi aranmıyor. Uyum konusunda beyanın yeterli olduğu Amerika pazarında ancak ileride yaşanan bir sorun olduğunda uyumluluk konusunun çok sıkı şekilde sorgulanıyor ve uyumsuzluğa ciddi yaptırımlar uygulanıyor.Temsa uluslar arası pazara çıkışının ilk ve büyük filo satışlarından birini Avusturya Posta İdaresi'nin otobüs işletmelerine gerçekleştirmişti. Türk otobüs sektöründe bu başarı uzun süre konuşuldu. Günümüzde ise Temsa markalı otobüsler, Avrupa ile birlikte Amerika'da da yol alıyor.


Avrupa pazarındaki tecrübe Amerika’da başarı getirdi


Temsa’yı Amerika pazarında başarılı kılan unsurun başında  Avrupa pazarında edindiği tecrübeler geliyor.  Temsa pazarı çok iyi etüd ederek ve ihtiyaçları belirleyerek niş bir segmentte ilerleme kararı aldı. 35 ft (10.67 m) uzunluğundaki TS 35 bu etüdler ve ihtiyaçların iyi belirlemesi ile 2007 yılında geliştirildi. 2008 yılında çıkan global kriz projenin iki yıl gecikmesine neden olsa da 2010 yılında pazara girildi.

Ürün geliştirme becerisi

Temsa Amerika pazarına yönelik ürün geliştirmelerini hız kesmeden sürdürdü. TS 35’in ardından 2012’nin sonunda pazarda büyük midibüs segment hedeflendi. Pazara 30 ft (9.47 m) uzunluğundaki TS 30 sunuldu. TS 30 da pazarda hemen kendine yer bulmayı başardı.
2014’te Amerika pazarına yeni ürün TS 45
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, 2014 yılında Amerika pazarına yönelik 3’üncü ürünü sunmaya hazırlandıklarını belirterek, TS 30 ve TS 35 Amerika pazarında gördüğü ilgi bizleri memnun ediyor. Bu pazara yönelik şimdi titiz bir çalışma sonucunda üretimini gerçekleştirdiğimiz 14 metrelik TS 45 aracımızı sunacağız. TS 45  ilk olarak 2014 Ocak ayında Nashville, Tennessee’de yapılacak ABA fuarında ve arkasından Şubat ayında Los Angeles, California’da yapılacak UMA fuarında görücüye çıkacak. 2014’ün ikinci yarısında pazarda satışına başlanacak olan TS 45 ile Temsa pazarda 30, 35 ve 45 ft segmentlerinin hepsine yönelik ürün veren tek marka olacak” dedi.
Google ve Facebook çalışanlarının Temsa ile yolculuk keyfi


Ürün gamına TS 45’inde katılımıyla Amerika pazarında daha büyük hedeflere koştuklarını vurgulayan Genel Müdür Dinçer Çelik,  “Temsa marka ürünlerimiz batıda Kaliforniya, doğuda New York/New Jersey ve güneyde Texas eyaletlerinde yoğunlaşmış vaziyette. Temsa, üç yıllık süre içerisinde Amerika’nın 25 eyaletinde 300 adetlik bir araç parkına ulaşmış durumda. TS 30 ve TS 35 ürünlerimiz kısa mesafe, turizm, öğrenci ve personel taşımacılığında yoğun şekilde kullanılıyor.  Belirli noktalar arasında shuttle servislerde de kullanılan TS 30 ve TS 35 Google, Facebook çalışanlarının taşınmasına yönelik de hizmet veriyor. Dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinin personeline Temsa konforu ile yolculuk keyfi yaşatıyor olmak bizleri de mutlu ediyor. En büyük müşterilerimiz arasında New Jersey merkezli Academy Bus ile batı yakasındaki San Francisco merkezli SFO Shuttle Bus şirketi bulunuyor.  SFO Shuttle Bus, Google, Facebook ve Genentech gibi ileri teknoloji şirketlerinin personel taşımacılığında Temsa araçlarını kullanıyor. SFO Shuttle Bus filosunu Temsa ürünleriyle büyütmeye devam ediyor. Yeni TS 30 araçların hepsinde personelin seyahat sırasında laptoplarını veya i-phone'larını şarj edecek priz ve internete bağlanabilmeleri için Wi Fi var. Texas eyaletinde  en büyük müşterimiz ise Houston merkezli AFC Transportation şirketi.  Ayrıca Pennsylvania eyaletindeki David Thomas Tours şirketinde de Temsa otobüsleri çalışıyor. Bu iki şirket de araçları charter olarak küçük gruplara kiralıyor, ayrıca shuttle olarak kullanıyor” dedi.


2014 hedefi 200 adetlik satış


Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, yeni yılda Amerika pazarında hem satış adetlerini artıracaklarını hem de bu pazara yönelik yeni ürün çalışmalarına devam edeceklerini söyledi: 2014 hedefimiz bu pazarda 200’ün üzerinde bir satış seviyesine ulaşmak. İleriki yıllarda bu rakamın iki katına çıkarılması da planlar arasında. Temsa’nın bir hedefi de TS 45’in ardından bir model daha geliştirerek pazara sunmak.”Müşteriye verilen güvenle büyüyen Temsa

Amerika pazarının gösterişten çok fonksiyonelliğe önem veren bir pazar olduğuna dikkat çeken Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Amerika pazarında araç kalite seviyesi en önemli kriter. Araçların bozulmadan minimum bakımla 7/24 çalışabilmesini bekliyorlar. Bu nedenle SSH hizmetleri ve yedek parça temini büyük önem taşıyor.  Temsa olarak pazardaki varlığımızı hem orada bulundurduğumuz, hem de Adana’dan yolladığımız teknik ekiplerle destekliyoruz. Müşterilerle ve satış ekibiyle kurulan yakın temas, ürünlerin sürekli izlenmesi ve müşterilere verilen güven ile Temsa’nın Amerika pazarında büyüyeceğine olan inancımız sonsuz” dedi.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Otobüs

1 milyon avroluk Mercedes-Benz Türk imzası

1 milyon avroluk Mercedes-Benz Türk imzası Mercedes-Benz Türk, Çek Cumhuriyeti’ndeki Daimler Holýšov Otobüs Fabrikası’nın karoser üretim hattındaki y...

Anadolu Isuzu, Busworld Central Asia Fuarına katıldı

Anadolu Isuzu, Busworld Central Asia Fuarına katıldı Fuar standında Türkiye’de üretilen ve CNG sistemine sahip Citiport otobüsünü sergileyen Anadolu Isuzu’ya ilgi yoğun...
Vahit MAHMATLI
Programlı destek ve iş birliği

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı