TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi
Temsa satıldı

Temsa satıldı

Tarih 30 Mayıs 2019, 21:09

Türkiye Otomotiv tarihi içinde önemli bir konuma sahip Sabancı Grubu’nun otomotivde yer almak istediği dönemde kurulan Temsa hisseleri devredildi.

Temsa’yı alan fon firması İsviçre-Lozan’da yerleşik. Yönetiminde Türk asıllı üye de bulunuyor. Temsa’nın satışı ile birlikte Türk otomotivi içinde kendi sermayesi kendi mühendisliği ile satış ve satış sonrası yönetimine sahip bir firma, yabancı kökenli bir fona geçmiş oldu.
Temsa otobüs alanında Avrupa, Amerika ve farklı ülkelerde satış ve satış sonrası ağa da sahip bulunuyor.

 
Son dönemde ürünlerini yenileyen Temsa’nın farklı pazarlara farklı işletme biçimlerine hitap eden çok geniş bir ürün gamı var. Ürün gamını geliştirme ve ihracat pazarlarında yer alma çalışmaları Genel Müdür Mehmet Buldurgan döneminde başlatıldı. Mehmet Buldurgan sonrasında Genel Müdür Dinçer Çelik zamanında da Amerika pazarında kalıcı ilişkiler oluşturuldu ve elektrikli otobüs prototipleri tanıtıldı.
Temsa Global bünyesinde bulunan iş makinaları, kamyon, otomobil ve otobüs grupları daha önce farklı şirketlere bölünmüştü. Hisse devri otobüs grubunu kapsıyor. 1 Kasım 2017’den beri firmanın genel müdürlüğünü, Avrupa’da büyümüş ve çeşitli otobüs firmalarında görev yapmış Hasan Yıldırım yürütüyor.
 
İlk açıklama Sabancı Kamuoyu Bilgilinderme Platformu tarafından yapıldı. Bu bilgilendirmenin ardından aşağıdaki basın bülteni yayınlandı.Sabancı Holding ve İsviçre merkezli True Value Capital Partners kurumu arasında imzalanan hisse devir sözleşmesinin resmileşmesiyle beraber, TEMSA artık yoluna yeni yatırımcısı liderliğinde devam edecek.

True Value Capital Partners’ı temsilen Evren Ünver
, satış işlemlerinin tamamlamasının ardından TEMSA’nın Adana’daki fabrikasını ziyaret etti. Ünver, TEMSA çalışanlarına yönelik konuşmasında yeni dönemin TEMSA markası için yeni bir büyüme dönemini başlatacağını ifade etti.Fabrikadaki tanışma töreninde söz alan TEMSA CEO’su Hasan Yıldırım ise “Kurucumuz Sabancı ailesine, tüm holding yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarımıza bugünkü TEMSA’yı yarattıkları için teşekkürü bir borç biliriz. Şimdi sıra yarının TEMSA’sını yaratmakta. Bu yolculukta bayrak artık yeni yatırımcımız True Value Capital Partners’da. Yeni yatırımcımız ile heyecan verici yolda kol kola yürümek için sabırsızlanıyoruz. 50 yılı aşkın tecrübesiyle otobüs ve midibüs üretiminde dünyanın lider otomotiv markaları arasında yer alan TEMSA olarak, yolumuza daha da güçlenerek ve büyüyerek devam edeceğiz. TEMSA, elektrikli araçlar konusunda birden fazla model alternatifi sunan dünyanın sayılı otomotiv şirketleri arasında bulunuyor. Şirketimiz geleceğin ulaşımına akıllı, otonom ve elektrikli araçlarımızla katkı sunarken, ulaşım sektörünün geleceğini de şekillendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.
TEMSA’nın 66 ülkede 15 bini aşkın aracı yollarda

Ayrıca ABD pazarında çok kısa bir sürede yüzde 10’a yaklaşan bir pazar payı yakalayan TEMSA, ihracat hedeflerini büyüterek yoluna devam edecek. Bugün itibarıyla yaklaşık 1.000 TEMSA markalı araç Kuzey Amerika yollarında bulunurken; kendi segmentinde yaklaşık yüzde 10 olan pazar payını TEMSA North America şirketiyle birlikte daha da yukarılara taşımayı hedefliyor. Bunların yanında, elektrikli araç alanındaki tecrübemizi Kuzey Amerika’ya taşıyacak yeni aracımız TS 45 Elektrikli’yi tamamen bu pazara özel olarak geliştiriyoruz. 2020 yılında seri üretime hazır hale getireceğimiz bu aracımızın da piyasaya girdiği anda büyük beğeni toplayacağına ve pazarın yeniden şekillendireceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de üretilen her 3 otobüsten birinin imalatını üstlenen TEMSA, 66 ülkeye 15 bin adetten fazla araç ihracatı gerçekleştiriyor. TEMSA'nın bugün sadece Fransa’da 5 bin adet otobüsü yollarda yer alırken, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İsveç, Litvanya ve Benelux ülkeleri şirketin Avrupa’da faaliyet gösterdiği önemli pazarlar arasında bulunuyor. ABD’de kurduğu şirketle bu pazara özel bir önem veren TEMSA, Adana’daki üretim tesislerinde 4 bini otobüs, midibüs ve 7 bin 500'ü hafif kamyon olmak üzere yılda 11 bin 500 araç üretim kapasitesine sahip. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Otobüs

1 milyon avroluk Mercedes-Benz Türk imzası

1 milyon avroluk Mercedes-Benz Türk imzası Mercedes-Benz Türk, Çek Cumhuriyeti’ndeki Daimler Holýšov Otobüs Fabrikası’nın karoser üretim hattındaki y...

Anadolu Isuzu, Busworld Central Asia Fuarına katıldı

Anadolu Isuzu, Busworld Central Asia Fuarına katıldı Fuar standında Türkiye’de üretilen ve CNG sistemine sahip Citiport otobüsünü sergileyen Anadolu Isuzu’ya ilgi yoğun...
Vahit MAHMATLI
Programlı destek ve iş birliği

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı