TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi
Ecoplas, 2. fabrikasını Sakarya’da açtı!

Ecoplas, 2. fabrikasını Sakarya’da açtı!

Tarih 20 Mayıs 2019, 12:25

Ecoplas’ın 50 Milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği ikinci fabrikası açıldı!

Türkiye’nin önemli tedarik sanayisi şirketlerinden Ecoplas, Kocaeli’nden sonra ikinci fabrikasını Sakarya’da hizmete açtı. 50 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ve 300 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen yeni tesiste, dünyanın önde gelen otomotiv markaları için üretim gerçekleştirilecek. Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı, “10 yıl önce temelleri atılan Ecoplas Otomotiv, önümüzdeki 1 yıl içerisinde Gebze ve Sakarya’da bulunan iki fabrikasında 900 çalışanı ile 50 milyon euroluk ciro ve 25 milyon euroluk ihracat seviyesine ulaşacaktır” dedi.

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine yönelik parçalar üreten Türk tedarik sanayi şirketi Ecoplas, Kocaeli’nin ardından Sakarya’daki ikinci fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış töreninde; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Kojima Endüstri Başkanı Eiji Kojima, TAYSAD Başkanı Alper Kanca hazır bulundu. Ecoplas’ın Sakarya’daki yeni üretim tesislerinde gerçekleşen açılış törenine ayrıca, Ecoplas ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yöneticileri ile birlikte çok sayıda davetli de katıldı.

Açılış töreninde konuşan Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı, 13 bin metrekaresi üretim için kullanılan toplam 16 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada; 28 adet enjeksiyon makinesi, 2 adet ayrı kompozit parça imalat hücresi, iç ve dış parçaların boyanabileceği, otomasyon seviyesi yüksek büyük bir boyahanenin yer aldığını açıkladı. Yazıcı, “50 milyon TL’lik yatırımla üretim alanımızı iki katına çıkartarak, 26 bin metrekarelik kapalı üretim alanına ulaştık” diye konuştu. Gebze’deki fabrikalarında yer alan Ar-Ge Merkezi’nde elektrikli araçlar ve otonom araçları hedefleyen birçok elektronik parçanın geliştirilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yazıcı, “Mevcut ürün gamımızın yanı sıra, otomotiv sanayinin geleceğinde önemli rol oynayacağına inandığımız bu yeni elektronik parçaları, en fazla 2 yıl içerisinde Sakarya’daki fabrikamızda üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Değer yaratmaya devam edeceğiz”

Kemal Yazıcı, Ecoplas’ın yaklaşık 10 yıl önce başlayan yolculuğunun önümüzdeki 1 yıl içerisinde toplamda 900 çalışanı ile 50 milyon euroluk ciro ve 25 milyon euroluk ihracat seviyesine ulaşarak önemli bir ekonomik güç haline geleceğini vurguladı. Kemal Yazıcı, “Mevcut ürün gamına ilave olarak araç hafifletme ve elektronik teknolojiler üzerinde de çalışan şirketimiz; geleceğe güven ile bakarken ülkesi için var olmaya ve değer yaratmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

Bakan Yardımcısı Büyükdede: Türkiye’nin geleceğine güvenilmesi iftihar ettirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise törende yaptığı konuşmada, “Türkiye, yılda ortalama 1.6 milyonun üzerinde araç üreten ve ürettiğinin birçoğunu da ihraç eden bir ülke. Aynı şekilde ülkemiz, otomotiv tedarik sanayisi alanında da ciddi yatırımlar gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Dünyada otomotivin yönü elektrikli ve hibrit araçlara doğru ilerlerken Ecoplas markası, Japon Kojima ile birlikte bu araçların ihtiyaç duyduğu donanım parçaları ve elektroniği karşılayabilecek önemli bir yatırıma imza attı. Sakarya’da, üstelik 1 yıl gibi kısa bir sürede faaliyete geçen bu tesis markanın geleceğe dair vizyonunu da göstermiş oldu. Dış kaynaklı teknolojilerin ülkemize gelmesine şiddetle ihtiyacımız olduğu bu dönemde Türkiye’nin geleceğine güvenilmesi bizi gerçekten iftihar ettirmektedir. Bu yatırımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninin ardından davetliler, 300 kişiye istihdam sağlayacak yeni fabrikayı birlikte gezerek incelemelerde bulundular.

 


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

OTOKOÇ Otomotiv 90 Yıllık Bir vizyon, azim ve tutku

OTOKOÇ Otomotiv 90 Yıllık Bir vizyon, azim ve tutku Otomotiv sektörü için bir okul olan Otokoç Otomotiv, sektöre ışık tutan 90 yıllık tarihini kaleme aldı. Kitapta gel...

4x4 Dünyası Offroad Fest

4x4 Dünyası Offroad Fest Bolu Mudurnu’da, 14-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen “4x4 Dünyası Offroad Fest”, ortak tutkusu arazi aracı,...
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı