TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Fin usulü hibrit kamyon iş başında

Fin usulü hibrit kamyon iş başında

Tarih 11 Nisan 2019, 13:08

Finlandiyalı Sisu, kendine özgü  yüklü ağırlık, uzunluk, dingil kaldırma sistemi gibi yasal düzenlemelere sahip İskandinav pazarının özel ürünleri ile tanınan üreticisi.

Finlandiya Ordusu için de özel araçlar imal eden Sisu, 2019 yılı sonuna kadar üreteceği araçların yüzde 20’sinin hibrit tahrik ve güç aktarım sistemine sahip olması hedefiyle çalışıyor. Sisu, bu hedefe yönelik  önemli gelişmeler kaydettiğini ve fabrikasından çıkan Polar Rock ve Polar Timber Serisi her 10 araçtan birinin hibrit çözümü ile sevk edildiğini açıkladı.Finlandiya'nın ağır koşulları ve İskandinav ülkelerinin karayolu taşımacılığına yönelik kendine özgü yasal düzenlemeleri özel çözümlerin oluşması ve kullanılmasına olanak tanıyor. Bu tür çözümleri ile öne çıkan Sisu, diğer İskandinav ağır taşıt üreticilerinden farklı olarak, güç ve aktarma sistemlerinde farklı markalarla işbirliği yaparak ihtiyaca özel çözümler geliştiriyor.

Sisu’nun hibriti

Araçların yakıt sarfiyatını ve emisyonlarını aşağıya çekmek için hibrit araç geliştirmeye yönelirken Sisu; temel araçta çok az değişiklikler yapma, yeni güç aktarım hattının var olan araçla uyumlu olması ve yeni elektrikli sistemin kolay bir şekilde entegre edilebilmesi gerektiğinden yola çıkmış. Bu doğrultuda geliştirilen Polar Hybrid’de dizel ve elektrik enerjisi, paralel bir hibrit sistemle biraraya getiriliyor. Dizel motorla  aynı aksa bağlı olan elektrikli motoru, dizel motor ile şanzıman arasına yerleştiriliyor. Bu sayede montaj kolayca yapılıyor. Montaj için şaside veya başka bir yerde değişiklik gerekmiyor.

Elektrik enerjisini depolayan süper kondansatörler, sürücü kabini arkasında yer alıyor. Bu enerji istif yerleri hiçbir şekilde yükleme alanını sınırlamıyor, diğer bileşenler ve donanımla çakışmıyor.
Hibrit sistemin PowerControl biriminin ayrı bir PowerTouch şalteri ve vites değiştirme şalteri bulunuyor.Sürücü hibrit sistemin güç, tork ve şarj durumunu ekran üzerinden takip ediyor.  Araç çamura saplandığında Manuel moda geçebilen sürücü aracı elektrik motoru ile ileri geri hareket ettirerek saplandığı yerden kurtarabiliyor. Aynı hareketler hızlı ve basit bir şekilde bağımsız bir Joystick ile de  yapılabiliyor. Bu çalışma şekli içten yanmalı motor ve elektrikli makine arasında kavrama sisteminin olmasıyla gerçekleştirilebiliyor.

Sisu’nun özel araçlarında da kullanılan bu hibrit sistem sayesinde aracın ilk kalkışta hızlanması için uzun mesafe gerekmiyor.

Hibrit sistem, genişletilmiş bir start fonksiyonuna sahip. Bu fonksiyonda dizel motor doğrudan elektrikli motor ile çalıştırılıyor ve bunun için süper kondansatörlerde istiflenen enerji kullanılıyor.
İvmelenmede ve rampa çıkışında kazanılan fren enerjisinin istiflenip sonra yeniden kullanılması sayesinde yakıt tasarrufu iyi bir hale getirilmiş.

Polar Hybrid’in elektrikli tahrik sistemi Visedo şirketi tarafından geliştirilmiş. Sistem senkronize dirençle desteklenen mıknatıs motor (SPRM) teknolojisine dayanıyor. Visedo’nun Sisu için geliştirdiği, Mercedes OM471 ve OM473 motorlarıyla uyumlu hibrit çözüm yakıt tüketimini ve emisyonu düşürmesinin yanı sıra var olan torku düşük devirlerde yükseltmesiyle öne çıkıyor. Çok düşük hızlarda bile elektrikli tahrik sayesinde yüksek tork sağlanıyor. Visedo şirketi günümüzde Danfoss bünyesinde yer alıyor.  Danfoss ağır hizmet araçları, makineler ve deniz araçları için yüksek performanslı güç sistemleri geliştiriyor ve üretiyor.
 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ağır Ticari

Allison Transmission, Vantage Power ve AxleTech’in elektrikli araç sistemleri bölümünü satın aldı

Allison Transmission, Vantage Power ve AxleTech’in elektrikli araç sistemleri bölümünü satın aldı Allison Transmission Holding A.Ş. (NYSE – New York Borsası: ALSN), Vantage Power ve AxleTech'in elektrikli araç...

MAN Konya'da müşterileri ve şoförlerle buluştu

MAN Konya'da müşterileri ve şoförlerle buluştu MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. ‘yaşam boyu iş ortağı’ olarak gördüğü müşterilerini, üstün nitelikli araçları v...
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı