TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi
Porsche karbondioksit emisyonunu azalttı

Porsche karbondioksit emisyonunu azalttı

Tarih 10 Nisan 2019, 11:34

Porsche, karbondioksit emisyon miktarını yüzde 75'ten fazla, enerji tüketimini ise yaklaşık yüzde 31 oranında düşürdü.

Porsche, son 5 yıl içerisinde sürdürülebilirlik konusunda büyük bir ilerleme kaydetti ve araç başına düşen karbondioksitemisyonunu yüzde 75’ten fazla azalttı.  "Porsche markası olarak çevre ve iklimin korunması konusundaki sorumluluklarımızın farkındayız." diyen Porsche AG Üretim ve Lojistik Yürütme Kurulu Üyesi AlbrechtReimold, "Araçlarımızı daha da çevre dostu hale getirmek için devamlı olarak iyileştirme çalışmaları yürütüyoruz.  Porsche'nin yaptığı büyük küçük birçok girişim, şirketin tüm faaliyet alanlarında ekolojik sürdürülebilirliklerinin adım adım iyileştirilmesini sağlayacak genel bir konsept oluşturuyor." diye konuştu.

Sürdürülebilir eylem için ilk ön koşul:Kârlı büyüme

Alman spor otomobil üreticisi Porsche, geçtiğimiz yıla kıyasla bir kez daha artış gösteren teslimat adetleri, gelirleri ve çalışan sayısı ile yeni bir rekora imza attı. 2018 yılı satış gelir artışı yüzde 16,6 olarak kaydedildi. Reimold, "Kârlılığı tek başına hedef olarak görmüyoruz. Kârlılık, şirketlerin etkili şekilde sorumluluk üstlenebilmesi, sürdürülebilirlikleri için sadece temel bir ön koşul. Ancak ekonomik, sosyal ve ekolojik eksenler birbirleriyle paralel olduğunda gerçekten başarılı olabiliriz." şeklinde konuştu.

Ekonomik başarılarınaek olarak ölçülebilen sürdürülebilirlik alanında da bir ilerleme kaydedebilmek adına Porsche, "Üretimde Çevresel Etkinin Azaltılması" konusunu kendisi için performans göstergesi olarak belirliyor. Karbondioksit emisyonları ve enerji tüketimine ek olarak genel tatlı su tüketimi ve kullanılan uçucu organik bileşik (UOB) miktarı da bu konuya dahil göstergelerdendir. Porsche 2014 yılına kıyasla üretimde yüzde 34 daha az çözücü kullanmış, araç başına su tüketimini yüzde 20 azaltmıştır.

Porsche, yenilenebilir enerjiyle üretiyor

Porsche'nin yalnızca beş yıl kadar kısa bir süre içerisinde karbondioksit emisyonunu yüzde 75 gibi ciddi bir oranda azaltabilmesi, her şeyden önce yenilenebilir kaynaklardan edinilen TÜV sertifikalı enerjiyi tutarlı şekilde kullanabilmesiyle elde edilmiş bir sonuçtur. Porsche, 2017 yılındaen yüksek ekolojik standartlara uygunyenilenebilir enerjiyle üretim yapmaya başlamıştır. Ayrıca değer zincirindeki çevreye olan etkiyi azaltmak için Porsche'nin Almanya içerisindeki demir yolu lojistiği de artık iklime zarar vermiyor.

"Sıfır Etkili Fabrika" vizyonu

"Sürdürülebilirlik, birçok bireysel unsurun bir toplamıdır." diyen AlbrechtReimold şunları da ekliyor: "İlk tam elektrikli spor otomobilimiz Taycan, sonbaharda üretim hattından çıkacak. Taycan'ın fabrikadaki tüm üretim sürecikarbonsuz olacak. Hedefimiz, Sıfır Etkili Fabrika yaklaşımıyla gelecekte herhangi bir ekolojik ayak izi bırakmamak."

Herhangi bir çevresel etki olmadan yapılan bu üretim farklı eylemler temelinde yerine getiriliyor. Kaynak ve malzeme verimliliğinin yanı sıra bu sürece çevreyi kirletici maddeler ve iklimin korunması gibi başlıklarla üretimin kentsel iklim üzerindeki etkileri de dahildir. Porsche'nin üretim tesislerindeki tasarımın sürdürülebilirliğine verdiği büyük önem, Alman Sürdürülebilir Bina Konseyi (DGNB) tarafından belgelendi: Porsche, Zuffenhausenüretim tesisi "Platinum" ödülünü alan ilk şirket oldu.

Taycanüretim tesisi: Yüksek teknolojili cepheler azot oksitleri emiyor.

Porsche, Zuffenhausen'daki yeni Taycan fabrikasının inşasında da öncü bir rol üstleniyor. Azot oksitleri emebilen bir yüzey teknolojisi ilk defa fabrikanıntitanyum dioksitle kaplı alüminyum kaplı cephelerinde kullanılıyor. Bu kaplama bir katalizör görevi görüyor ve gün ışığı ile havadaki düşük neme maruz kaldığında emilen kirletici partikülleri su ve nitrat gibi zararsız maddelere dönüştürüyor. İlk pilot projesinde Porsche, yaklaşık on park yeri büyüklüğüne denk gelen 126 metrekarelik bir alanda yüksek teknolojili azot oksit emici,on ağacın yaptığı işi görencepheyi test ediyor.  

Sürdürülebilirlik kendini amorti ediyor

Kaynak verimliliğine katkı sağlayan ve çevre üzerindeki yükü azaltan sayısız birçok tedbir, maliyetlerin azaltılmasına da yardımcı oluyor. Bu işlem geleneksel aydınlatma teknolojilerinin LED lambalarla değiştirilmesi, tamirhanede talebe göre kontrol edilen egzoz havası sistemlerinin kullanılması ve boya atölyesindeki atık ısının kullanılmasıyla başlayarak hidrolik iş basamaklarının yerine elektromekanik üretim teknolojilerinin kullanımına kadar gidiyor. Son tedbirle birlikte Zuffenhausen’daki tamirhanede yalnızca perçinleme işinde her yıl 11.544 kWh enerji tasarrufu sağlanıyor.

Sürdürülebilirlik, Porsche'de iş yerine ulaşım için de geçerli

Porsche, artan çalışan sayısının aynı zamanda trafik kirliliğinin de artmasına neden olmasını engellemek için bir sistem geliştirdi. Şirket tarafından sağlanan bir toplu taşıma bileti ile Stuttgart bölgesinde çalışan tüm personelinin ince toz uyarısı verilmesi durumunda ücretsiz bir şekilde toplu taşıma kullanmasını sağlıyor. Kapsamlı bir park yeri yönetim sistemi sayesinde de boş park yerleri kolaylıkla belirlenebiliyor. Porsche TwoGo araç paylaşım uygulaması, çalışanların çabuk ve pratik bir şekilde işe aynı aracı paylaşarak gitmeleri için gerekli planlamaları yapmalarını sağlıyor. Ayrıca "mobil çalışmanın" başlatılmasıyla birlikte Porsche, yalnızca yeni iş modellerine kapısını açmış olmayacak, aynı zamanda en yoğun saatlerde trafiği de azaltmak içindestek verecek.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yenilenebilir Hareket

Avl’nin otonom teknolojileri sahaya iniyor

Avl’nin otonom teknolojileri sahaya iniyor Otomobillerde sürücü kavramının, 2030 yılından itibaren piyasaya sunulacağı öngörülen otonom özellikli araçlarla bi...

Rüzgârdan elektrik sağlıyor

Rüzgârdan elektrik sağlıyor Akfen Yenilenebilir Enerji, RES ) projesinin tamamını devreye aldı.
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı