TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Lohr’un Cristal’i

Lohr’un Cristal’i

Tarih 24 Ekim 2018, 11:47

Oto taşıyıcı, demiryolu ve özel ulaşım çözümleri ile bilinen Lohr’dan kent içi modüler tam elektrikli taşıma çözümü.

Lohr'un geliştirdiği yeni ulaşım modelinde araçlar tek  veya çift olarak hizmet verebilliyor. İhtiyaca göre  4 araçlık konvoy oluşturmak da mümkün.
Konvoyda, araçlar arası bağlantı ve kumanda devir işlemleri otomatik gerçekleşiyor.

Elektrik alt yapısının tamamlanması, internet veri iletişim hızındaki gelişmeler, batarya teknolojisinde kapasite, şarj süresi ve şarj olma sayısı, hafiflik, geri dönüşüm gibi sorunların geride bırakılması ile ulaşımda, özellikle de kent içi ulaşım ve otomobil kullanımında büyük değişiklikler olması bekleniyor.
Oto taşıyıcıları ve demiryolu sistemleri üreten Fransız firması Lohr da bu değişime hazırlanıyor. Lohr’un kent içi çözüm önerilerinden biri Cristal adını verdiği taşıt konsepti.Cristal; yüzde 100 elektrikle çalışan, kent içinde kısa mesafelerde bireysel kullanımın yanı sıra yolcu taşımacılığına da uygun olan, özellikle personel ve turist taşımalarında, getir-götür işlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir araç konsepti.
Aracın gösterge paneli basit ve kendinden anlatımlı bir yapım tarzına sahip. Araç kullanıcı tarafından alınıp, dönüşte bir toplama istasyonuna bırakılabiliyor. Önceden kayıt yaptırmış olan bir kullanıcı, sistem operatörü ile bağlantı kurup filoda boşta araç varsa alıp gideceği yere Cristal ile ulaşıyor.

Enformasyon ve rezervasyon, gerçek zamanlı olarak cep telefonu üzerinden yapılıyor. Bu durum yolcu ve sürücü için çok büyük kolaylık sağlıyor.  
Lohr bu araçla kısa seyahatleri kolaylaştıran yeni bir mobilite kavramı geliştirilmiş oluyor.

Tek araç kullanımının yanı sıra yolcu sayısına göre 2 veya 4 araçlı konvoy oluşturma olanağı da var.  Tek araçta sürücü dahil 5 kişi olabiliyor. Aracın maksimum hızı saatte 70 km. Yüzde 18 tırmanma kapasiteli aracın menzili 150 km, batarya tüm gün çalışabilecek seviyede. Aracın dönme çapı tek araç kullanımda 5,30 metre. Getir-götür modunda 7,2 ila 7,6 metre arasında.

İki veya dört araçlık konvoyda, araçlar arka arkaya otomatik olarak birbirine bağlanıyor. Böylesi durumlarda öndeki araç konvoyu çekiyor. Dört araçlık bir konvoyda maksimum yolcu sayısı 82 kişiye kadar çıkıyor. Maksimum hız ise 40 km/s.

Konvoyun emniyetli biçimde yol alabilmesi için araçların arasında boşluk bırakılmıyor. İlk araçta yer alan sürücü tarafından gerçekleştirilen konvoy sürüşünde, yolcular kumanda  paneline erişemiyor. Araçlar arası bağlantı ve kumanda devir işlemleri otomatik olarak yapılıyor.
Cristal, metro ve otobüs hatlarını besleme, demir ve deniz ulaşım araçlarına yolcu taşıma ve özel güzergahlarda çalışma yeteneğine sahip. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yenilenebilir Hareket

Renault EZ-POD; hızlı ulaşım ve kurye hizmetine yönelik konsept araç

Renault EZ-POD; hızlı ulaşım ve kurye hizmetine yönelik konsept araç On yıl önce ortaya çıkan mobilite kavramının 2020 yılı itibariyle yaklaşık 11 milyar Euro’luk bir pazara erişeceği ...

Otonom araçların fiyatlarını sensör teknolojileri belirleyecek

Otonom araçların fiyatlarını sensör teknolojileri  belirleyecek Yapay zeka teknolojisiyle büyük bir devrim yaratması beklenen üstün teknolojik özelliklerle donatılmış otonom araçl...
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı