TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
Bingöl, yeni filosundan çok memnun

Bingöl, yeni filosundan çok memnun

Tarih 10 Ekim 2018, 16:28

Bingöl özel halk otobüsleri işletmesi için yolcu konforu, dar yollarda kolay manevra kabiliyeti ve güvenli sürüş önem taşıyor.


İlk teslimatı Bingöl’e yapılan, üstün sürücü ve yolcu konforu ve düşük operasyon maliyetleri sunmasıyla ön plana çıkan Allison tam otomatik şanzıman donanımlıIsuzuNovociti Life otobüsler, şehirde toplu taşımacılık hizmetlerinin kalitesini arttırdı.

Hizmete sunulan 75 adet otobüs, aynı zamanda Bingöl özel halk otobüsleri işletmelerinin kullandığı ilk tam otomatik şanzıman donanımlı otobüsler olması ile de önem taşıyor. Bingöl S.S. 18 No’lu Toplu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nurettin Kaya, ilk defa Allison şanzımanları kullanan sürücülerinin çok memnun olduğunu belirterek; “Yolcularımız kadar sürücülerimizin de konforu önemli. Sürücülerimiz, vites değiştirmek zorunda kalmadıkları için daha az yoruluyor. Tam otomatik şanzıman, otomatik vites değişimleri ile daha kontrollü ve güvenli sürüş sağladığı için yolcu konforuna da arttırıyor” dedi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen IsuzuNovociti Life, 8 metre uzunluğuyla Anadolu Isuzu’nun yeni segment otobüsü olarak yakın zamanda lanse edilmişti. Bingöl’ün yeni Novociti Life otobüsleri, Allison T2100 tam otomatik şanzıman donanımı ile hizmet sunuyor. Motorları 172kW (230hp) gücüne kadar olan şehir içi otobüsler için tasarlanan T2100 şanzıman, otobüs işletmeleri için sürüş konforu, yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyetleri başta olmak üzere pek çok avantaj sağlıyor.

Kaya açıklamasında; “Bingöl’de operasyon maliyetlerinin yanı sıra yolcu konforu, dar yollarda kolay manevra kabiliyeti ve güvenli sürüşe önem veriyoruz. Bu doğrultuda şu ana kadar Allison şanzımanın sunduğu avantajlardan oldukça memnunuz” diye belirtti.

NovocitiLife’ın alçak tabanlı tasarımına uygun olarak arkada konumlandırılan FPT marka NEF4 model motoru, 186 beygir gücü ve 680 nmtork üretiyor. Allison şanzımanların torkkonvertörü sayesinde sarsıntısız bir şekilde motor torku çoğaltılıyor ve tekerleklere daha fazla güç aktarılması sağlanıyor. Böylece üstün bir hızlanmanın yanı sıra tam güçle vites değiştirilmesi mümkün oluyor.  

Filolarındaki bir otobüsün günlük 800-900 yolcu taşıdığını belirten Nurettin Kaya; “Her güzergahımız ortalama 30 km oluyor ve her birinde yaklaşık 60 durak bulunuyor. Yılda bir otobüsümüz, 90 bin km civarında yol yapıyor. Bu şartlar altında sürücü ve yolcularımızın konforu önemli. Tam otomatik şanzımanın, operasyonlarımızı daha da kolaylaştıracağını görüyoruz” diyerek açıkladı.

Ek olarak manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarda (AMT'ler) gereken yüksek maliyetli ve zaman alan debriyaj tamir ve değişimleri Allison tam otomatik şanzımanlar sayesindeortadan kalktığı için servis gerekliliği de azalıyor.  Allison ileen iyi performans için sadece periyodik yağ ve filtre değişimlerinin yeterli olması işletim maliyetlerine de katkı sağlıyor.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Otobüs

Otokar 10. kez liderliğini ilan etti

Otokar 10. kez liderliğini ilan etti Otokar, her yılın ilk ayında, bir önceki yılın faaliyetlerini değerlendirdiği geleneksel basın toplantısını Divan O...

2018 BMC’nin yılı oldu

2018 BMC’nin yılı oldu BMC’nin yeni kamyon ve çekicilerinin merakla beklenen yüzü,ilk kez IAA - Hannover’de ticari taşıt dünyasının karşıs...
Vahit MAHMATLI
Yerli, milli ve ihracatçı!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı