TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER
Yeni Mercedes-Benz ACTROS

Yeni Mercedes-Benz ACTROS

Tarih 06 Eylül 2018, 16:41

Yeni Actros fabrika çıkışlı olarak ilk defa ayna kameralara sahip. Bu yeni ayna sistemi dış aynaların yerine kullanılıyor. Bu sayede aerodinamik için de çok iyi bir iyileştirme yapılmış oluyor.

Actros bir başarı hikayesi, şimdiye kadar 1996 yılından beri tam 1.200.000 adet satılmış. Araç şimdi kısmi otonom oluşuyla birlikte daha fazla güven sağlıyor. Yeni Active Drive Asistanı fren yapabiliyor, gaz veriyor ve tüm hızlarda direksiyonu kullanabiliyor. Yeni Active Brake asistanı 5 ise sürücüye fren ile destek oluyor. Eğer öndeki araçlara çarpma riski veya bir çarpışma riski varsa ihtiyaç halinde otomatik olarak tam otomatik olarak tam bir frenleme gerçekleştiriyor.
         
Yeni Actros aynı zamanda fabrika çıkışlı olarak ilk defa ayna kameralara sahip. Bu yeni ayna sistemi dış aynaların yerine kullanılıyor. Bu sayede aerodinamik için de çok iyi bir iyileştirme yapılmış oluyor. Bunun ayrıca güvenlik ve araç elleçlemesine de katkısı bulunuyor. Bir önceki modele göre aracın yakıt tüketimide azaltılmış. Oto yollardaki tasarruf %3 oranına kadar oluyor ayrıca diğer karayollarındaki yakıt tüketim tasarrufu ise %5 oranına kadar.

Mercedes-Benz Kamyon yöneticisi Stefan Buchner dört yıl önce otomatikleştirilmiş sürüşe sahip olan Future Truck dan yalnızca dört yıl sonra yeni Actros ile dünya çapında ilk kısmi otomatikleştirilmiş asistan sistemini bir seri üretim çekicide sunuyor ve böylece otomatikleştirilmiş sürüşdeki lider pozisyonumuzu daha da geliştiriyoruz. Active Drive asistanı ile donatılmış olan yeni Actros lojistik işini bu sayede herkes için çok daha güvenli bir hale getiriyoruz. Müşterilerimiz için de işlerini çok daha etkin ve verimli yapabilmelerinin yolunu açmış oluyoruz.Yeni Actros da güvenlik, işletmeler için etkin kullanım ve sürücü içinde konfor ön plana çıkıyor. En önemli ve sıra dışı olan yenilik ise Active Drive Asistanı. Bununla Mercedes kısmi otonom sürüşü seri üretim ile yapan ilk şirket oluyor. Yeni activ drive asistanı kendi başına fren yapabiliyor, gaz verebiliyor ve direksiyonu kullanabiliyor. Başka sistemlerde yalnızca belirli bir hızdan sonra çalışmaya başlayan sistemlerden farklı olarak Active Drive Assist sürücüye kısmi otonom kullanımı tüm hızlarda sağlıyor. Sistem, araçta bulunan radar ve kamera bilgileri ile çalışıyor.

Active Drive Assist bilinen öndeki araç ile mesafe koruyucu asistan ve stop and go fonksiyonu ve şerit takip sistemi ile birlikte çalışıyor. Tabiî ki trafik gözetleme sorumluluğu yine sürücüde olarak sistem sürücüyü önemli bir oranda rahatlatıyor. Yollardaki emniyete de bu araç katkı sağlıyor. Yeni Actros 60 dan fazla inovasyon ile çekicilerin geleceğini daha şimdiden karayollarında gerçekleştiriyor

Active Brake Assist 5: Yeni acil fren asistanı
Mercedes bu yeni Actros modeli ile Active Brake Assist asistan sisteminin beşinci ve daha da iyileştirilmiş versiyonunu kullanıyor. Bu şekilde ağır vasıtalarda şirket öncü konumunu daha da güçlendirmiş oluyor. Active Brake Assist ilk defa 2006 yılında 230.000 adet Mercedes-Benz kamyonunda satılarak kullanılmaya başlandı. Sistem sürücüyü öndeki araçlara çarpma raddesine gelmeden önce, karşı istikametten gelenlerde de amacını yerine getiriyor ve eğer gerekirse sistem araca tam bir fren de yaptırıyor.
Yeni sürüm sistem radar ve kamera sistemleriyle birlikte çalışıyor. Bu sayede sistem aracın önündeki boşluğu daha iyi gözetleyebiliyor ve aracın önüne çıkan yayaları da çok hızlı bir şekilde algılabiliyor.

Araçta iki yan ayna yerine kameralar bulunuyor
Ana ayna ve geniş açı ayna yeni Actros da kameralı ayna sistemleriyle değiştirildi. MirrorCam adı verilen bu cihazlarla daha iyi bir Aerodinamik, güvenlik ve araç elleme elde ediliyor. Sistem sürücünün çok daha iyi bir geniş görüş açısına sahip olmasını sağlıyor. Aracın dışarısında iki adet kamera bulunuyor, aracın içerisinde de 15 inç büyüklüğünde iki adet gösterge bulunuyor.Ağa bağlılık ve Multi medya kokpit

Kabin içerisinin oluşturulmasında ve kullanım elemanlarında Mercedes-Benz tüm değişiklikleri sürücünün gözünden düşünüp gerçekleştirmiş. Çünkü sonuçta sürücüler gün içerisinde saatlerce direksiyon kullanıyor. Sürüşden sonra veya sürüş aralarında ise molalarını araçta geçiriyorlar. Human-Machine-Interface adı verilen insan-makine arayüzünün oluşturulması sürücünün kapasitesine çok büyük etki ediyor.

Bu yüzden tasarımcılar tamamen yeni bir sürücü iş yeri tasarlamışlar. Yeni Actros sürücü için çok iyi bir kullanım ve araç gösterge konforu sağlamış bulunuyor. Kabin içerisinde iki adet inter aktif monitör bulunuyor ve bunlar dijital sürücü çalışma yerinde merkezi enformasyon kaynağı oluyor. Sürücüyü ilgilendiren tüm temel enformasyonlar burada asistan sistemleri tarafından görselleştiriliyor. Akıllı telefon bağlantıları da ; Apple CarPlay TM ve Android Auto tarafından gerçekleştiriliyor.

Truck Data Center adı verilen Kamyon Data Merkezi aracı bulut ile bağlıyor. Burası tüm bağlantılılık çözümlerini içeriyor. Örneğin Apps adı verilen uygulamalar, bunlar sürücüye işini yapmasında yardımcı oluyor. Bu sayede yeni Actros da bağlantılılık gerçekleştiriliyor. Gerçek zaman kontrolü ile Fleetboard üzerinden bağlı olarak, Mercedes-Benz Uptime sistemi ile beraber işletmeciye artı değer kazandırılıyor.

Bunlar içerisinden öngörülü bakım ve buna bağlı olarak daha az atıl kalma da gerçekleştiriliyor. Sürücünün daha fazla kullanım konforu için yeni seri imalat uzaktan kumanda anahtar da yeni özelliklerden.

%5’e kadar daha az yakıt tüketimi
Yeni Actros yakıt tüketimini bir önceki versiyona göre oto yollarda %3 oranına kadar ve standart karayollarında ise %5 oranına kadar azaltmış bulunuyor. MirrorCam adı verilen kamera-ayna sistemleri ile ve diğerleriyle beraber çok daha iyi bir Aerodinamik iyileştirme yapılmış. Akıllı Tempomat ve şanzıman kumandası olan ; Predictive Powertrain Control PPC sistem şimdi çok daha etkili ve verimli çalışıyor. Geliştirilen harita ile bu sistem her yerde kullanılabiliyor. Ayrıca yeni arka aks transmisyon oranları ile de yakıttan tasarruf ediliyor.

Haberin Videosu için lütfen YouTube kanalımızı ziyaret edip abone olabilirsiniz. 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ağır Ticari

Mercedes-Benz Türk’ten meslek liselerine destek

Mercedes-Benz Türk’ten meslek liselerine destek Mercedes-Benz Türk’ün Mercedes-Benz Bayileri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirdiği proje kap...

Fin usulü hibrit kamyon iş başında

Fin usulü hibrit kamyon iş başında Finlandiyalı Sisu, kendine özgü  yüklü ağırlık, uzunluk, dingil kaldırma sistemi gibi yasal düzenlemelere sahip İsk...
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Değişenler ve değişmeyenler

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı