TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER
Elektrikli çekici hazır

Elektrikli çekici hazır

Tarih 14 Mart 2018, 15:49

Nikola Motor ismini daha önce hiç duymadıysanız bu sıradışı değil. ABD- Michigan merkezli bu firma şimdiye kadar otomobil veya ticari araç üreticisi olarak ortaya çıkmadı.

Nikola Motor ismini daha önce hiç duymadıysanız bu sıradışı değil. ABD- Michigan merkezli bu firma şimdiye kadar otomobil veya ticari araç üreticisi olarak ortaya çıkmadı. Bu durum şimdi değişiyor, çünkü Nikola Motor pazara hem  hidrojen yakıt hücreli elektrik bir çekici hem de 590 Bg güce sahip UTV araç sunacağını belirtiyor. Elektrikli arazi aracının 3 saniye içerisinde 100 kilometre hıza ulaşması ve menzilinin 240 kilometre olması planlanıyor.Nikola Motor'un yaptıkları Tesla şirketinin yaptıklarına benziyor. Fütüristik ve sıfır emisyonlu bu proje araçlarla ilgilenenler ve ilk sahipleri arasında yer almak isteyenler şimdiden 1.500 dolar verip alım sırasına girebiliyorlar.

Yakıt hücreleri için ABD’de 2020 yılına kadar 50 tane solar tesis kurmayı planlayan Nikola Motor ilk 5.000 müşteriye yakıt hücresi için gereken hidrojeni 1,6 milyon kilometre boyunca ücretsiz vereceğini bildiriyor.

Neler vaad ediliyor?
Nikola Motor'un Nicola One çekicisi, yataklı ve günlük kabinli olarak tasarlanıyor. Full elektrikli çekicinin gücü 1.000 Bg olacak. Tahrik, 6 tekerleğin göbeğinde bulunan elektrikli motorlarla sağlanıyor. ABD dışındaki pazarlar için aracın doğal gazlı versiyonunun olması da planlanıyor.

Menzili 1.600 km olan aracın 30 saniye içerisinde saatte 100 kilometre hıza çıkabileceği, dizel ile çalışan standart bir çekiciye göre fren izinin yarı yarıya daha kısa olacağı, 100 kilometre mesafede 23 litre yakıt tüketeceği ifade ediliyor.

Ağırlık merkezi düşük çekici, emsallerine göre çok daha güvenli ve kolay bir sürüşe sahip olacak.

Yeni bir  dizayna sahip sürücü kabini sürüş güvenliğini arttıran unsurlardan.

Çekicinin burnu, diğer burunlu ABD kamyonlarına göre çok daha kısa. Ön cam ise çok geniş olarak tasarlanmış.

Önemli bileşenler şasi boyunca ve bazıları da şasi altına yerleştirilmiş. Tüm bunlar yakıt hücreli çekicinin çok iyi bir yol tutuşa sahip olmasını sağlayan özellikler. Reküperasyon freni, fren yolunu kısaltıyor. Tork vektöring ise viraj sürüşlerini daha iyi bir hale getiriyor.

Motor ve güç aktarımı
6x4 çekiş sistemine sahip çekicinin alternatif akımlı (AC) tekerlek motorlarının kapasitesi 800 Volt. Lityum iyon bataryanın kapasitesi ise 320 kWh.

Transmisyonda iki vites otomatikleştirilmiş, direkt drive ve düşük gürültülü vitesler. Araçta aktif rampa iniş kontrolü standart.

Yükseltilebilir, elektrikli olmayan, iletken bio likit soğutma sistemi ile donatılan çekici, hafif yapılı. Aracın şasisi çelik ve alüminyumdan oluşuyor. Çeki tablası ve arka tandem aksın süper çift tekerlek göbekleri  alüminyum. Aracın kabini ve kaportası hafif yapılı ve karbon fiberden. Jantlar, alüminyum Alcoa. Hava depoları alüminyum. Akslar Nikola marka, öndekiler  5,5 - 6, 6 ton kapasiteli, arka tandem aks 18 ila 20,8 ton kapasiteli. Ön ve arkada bağımsız süspansiyona sahip aracın frenleri Meritor EX225 havalı disk. Motor freni kendini yenileyebilen elektrikli tipte. Park freni de havalı. Ön lastikler 295 75 R22.5, arka lastikler 445 50 R 22.5 ebadında. Tahmini boş ağırlık 8.165 ila 9.525 kg. Elektronik dümenleme; 800 V elektrikli dümenleme ve hidrolik dümenleme ile sağlanıyor.

Aydınlatmada beyaz LED, arka frenlerde kırmızı LED ışıklar kullanılıyor.

Biri 21 inçlik diğeri 10 inçlik olmak üzere 2 monitöre sahip Nikola One çekicinin gösterge panelinden dijitel olarak şu bilgilere ulaşılıyor; hız, odometre, etap ölçer, takometre, soğutma derecesi, volt metre, saat metre, servis, aaat, gabari, depo doluluk oranı - mesafe olarak, ısı, aydınlatma ve emniyet kemeri hatırlatıcı ışığı.


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

UPS, Matter hastanelerde tıbbi numunelerin drone’la taşınması için net ile iş birliği yaptı

UPS, Matter hastanelerde tıbbi numunelerin drone’la taşınması için net ile iş birliği yaptı Bu anlaşma, bir teslimat sözleşmesi kapsamında ürün taşımacılığı yapılan düzenli seferlerde drone kullanımı için AB...

Transport Logistic Munich’te Türkiye özel bölümde

Transport Logistic Munich’te Türkiye özel bölümde Türkiye Pavilyonu’nda yer alacak ilk 10 firma belli oldu
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Değişenler ve değişmeyenler

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı