TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi
Porsche Mission E Cross Turismo

Porsche Mission E Cross Turismo

Tarih 12 Mart 2018, 13:32

Porsche, Cenevre Otomobil Fuarı’nda önceki yıllarda tanıttığı elektrikli otomobil konsepti Mission E’nin, CUV (Cross Utility Vehicle) sınıfındaki versiyonu Mission E Cross Tourismo’yu tanıttı.

Porsche Mission E Cross Turismo’nun güçlü yanları arasında arazi sürüşünden ilham alan çarpıcı bir tasarımın yanı sıra dokunmatik ekran ve göz takip sistemine sahip bir etkileşim konsepti yer alıyor. Önde, kıvrımlı kemerler arasından uzanan alçak kaput, otomobilin ikonik Porsche 911 ile yakın akrabalığını ilk bakışta ortaya koyuyor. Hava perdesi olarak adlandırılan dikey hava girişleri ve matrix LED farlar da otomobilin dikkat çekici tasarım unsurları arasında.

Otomobilin siluetine damgasını vuran tasarım unsuru, arkaya doğru kavis çizerek uzanan, Porsche tasarımcılarının ‘flyline’ olarak adlandırdıkları sportif tavan çizgisi. Geniş çamurluklar ve ön tekerlerin arkasında yer alan hava çıkışlarıyla üç boyutlu yan paneller, 1,99 metre genişliğindeki konsept otomobilin sportif crossover karakterinin altını çiziyor.Fotoğraflar, ünlü fotoğrafçı Stefan Bogner ‘den

Porsche tasarım departmanı Başkanı Michael Mauer’in ifadesiyle, Mission E Cross Turismo’ya mükemmel uyacak bir görsel dil belirleme çabası, otomobilin fotoğraflanması aşamasında önemli rol oynadı. Bu amaçla, Porsche, Curves dergisi fotoğrafçısı ve yayıncısı Stefan Bogner’den yardım aldı. Bogner’e göre, otomobilin dışı, içi ve bilgi ve eğlence sisteminin karakteri, ancak ışığın ve gölgenin akılcı kullanımıyla kendini gösteriyor. Bu, elektrikli mobilitede yeni bir çağın başlangıcını temsil eden anları fotoğraflamanın mükemmel yolu. Cross Tourismo otomobilin genlerindeki belirgin Porsche tasarım DNA’sını ifade etmek için hafif bir ışıklandırma kullanmak Porsche için mükemmel bir tercih. Konsept çalışmanın tasarımında ayrıntılara ne kadar dikkat edildiği, ancak kısıtlı ışık altında çekilen fotoğraflar sayesinde ortaya çıkıyor.

Her tasarım dokunuşunda ikonik Porsche etkisi

Konsept çalışmasının özel gri metalik rengi sayesinde, arkadan bakıldığında bile bu otomobilin bir Porsche olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Sportif tasarımı ve hava akışını yönlendiren tavan kanadına ek olarak, kesintisiz ışık şeridi de tipik Porsche özelliklerinden biri. Ön camdan bagaj kapısına kadar uzanan panoramik cam tavan, otomobilin iç mekanına ferahlık hissi katıyor.

Bogner için, Mission E Cross Turismo, diğer elektrikli otomobillerin sahip olmadığı bir tutkuyla dolu. Otomobili fotoğraflarken kullandığı başlıca görsel motiflerden biri, CUV’nin arka kısmında yer alan ve her harfin üç boyutlu camdan oluştuğu Porsche yazısı oldu. Bogner’e göre, mavi aydınlatmalı yazı, elektrikli Porsche otomobillerinin ayırt edici görsel kimliği olmaya aday. Porsche’nin ilk kez uyguladığı bir fikir kapsamında sanatçı, fotoğrafların yanı sıra, tümüyle fotoğraflardan oluşan bir de video hazırladı.


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Geneva Motor Show

Gerçek bir spor otomobil hanedanının yeni üyesi: yeni Vantage

Gerçek bir spor otomobil hanedanının yeni üyesi: yeni Vantage İlki yetmiş yıl önce piyasaya sunulan, gerçek ustaların elinden çıkma işçiliği, ikonik stili, heyecan verici perfor...

Audi beklenen modeli A6’yı Cenevre’de tanıttı

Audi beklenen modeli A6’yı Cenevre’de tanıttı Lüks segmentteki model atılımı sürdüren Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni nesil Audi A6’yı tanıttı.
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı