TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
tasiyanlar banner
Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner Dünya Otomotiv Konferansı’nda konuştu

Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner Dünya Otomotiv Konferansı’nda konuştu

Tarih 12 Ekim 2017, 14:08

Otomotiv sektörünün devlerinin bir araya geldiği Dünya Otomotiv Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, otomotiv üretiminde dijitalleşme ve robotik uygulamalar üzerine açıklamalarda bulundu.

Bu yıl dördüncüsü 11-12 Ekim tarihlerinde İstanbul Hilton Bosphorus Hotel’de Worldwide Partnership tarafından gerçekleştirilen Dünya Otomotiv Konferansı’nda konuşan Kibar Holding grup şirketlerinden Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, otomotiv üretiminde dijitalleşme ve robotik uygulamalar üzerine açıklamalarda bulundu.

Assan Hanil’in ana sponsor olduğu Dünya Otomotiv Konferansı’na Türkiye’deki 14 otomotiv üreticisinin tamamının yanı sıra dünya devi otomotiv markaları, bakanlıklar, kamu kuruluşları ve sektör derneklerinden de temsilciler katıldı. Konferansı 40 ülkeden temsilcinin de içinde olduğu 550’nin üzerinde katılımcı takip etti. Konferans kapsamında Amerika, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Hollanda, İsviçre, İran, Macaristan, Suudi Arabistan, Sırbistan ve Türkiye'den 50'nin üzerinde uluslararası konuşmacı, küresel trendlerin Türk otomotiv endüstrisini nasıl etkileyeceği, son yıllarda büyük öneme sahip olan Endüstri 4.0 kavramı, robotlaşma ile beraber dijitalleşmede Türkiye’nin konumu ve sektöre etkileri gibi otomotiv piyasasının geleceğine yön verecek konular üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner Dünya Otomotiv Konferansı’nda ‘Otomotiv Üretiminde Dijitalleşme ve Robotik Uygulamalar’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

2020’de 50 Milyar Cihaz Birbiriyle Konuşacak

Geleceğin üretim trendleri üzerine açıklamalarda bulunan Atacan Güner: “Dünya, 2020’li yılların başında mega trendlerin etkisini ciddi şekilde hissedecek. Bu durum, büyük bir değişim, devrim olarak nitelendirilebilir. Değişimden fayda sağlamak için söz konusu trendler yakından takip edilmeli. Her bir trend için etkin aksiyon planları oluşturulması ve hızlıca hayata geçirilmesi kritik öneme sahip. Sanayinin, mega trendler etkisi ile değişim göstereceği de kaçınılmaz.  Endüstri 4.0, giderek artan küresel rekabet, teknolojinin gelişimi ve dijital dönüşüm ile birlikte oluşan verimlilik potansiyeli sonucu ortaya çıkmıştır. Bu dönemde ağırlıklı olarak otonom sistemler ve sanal ortamlardan bahsedebiliriz. 2020 yılında yaklaşık 50 milyar cihazın birbiriyle iletişim halinde olacağı tahmin ediliyor” dedi.

Assan Hanil’den Türkiye Otomotiv Sektöründe Bir İlk: Doruk

Konferansta otomotiv yan sanayinin önemli ana parça tedarikçilerinden olan Assan Hanil’in Endüstri 4.0 uygulamalarından da bahseden Atacan Güner, “Biz Assan Hanil olarak Endüstri 4.0 dinamiklerini sistemlerimize entegre ediyor ve gerekli altyapıyı hazırlıyoruz. Assan Hanil’in, mevcut ihtiyaçları ve gelecek için belirlediği hedeflerine ulaşması için güçlü bir teknolojik altyapı ihtiyacı bulunmaktaydı. Bu doğrultuda, mevcut süreçler gözden geçirilerek, uçtan uca süreç yapılandırması için Doruk adını verdiğimiz SAP S/4 HANA 1610 Projesi’ne başladık. Doruk, Türkiye Otomotiv Sektörü’nde Simple Lojistik kullanılarak yapılan ilk projedir. Bu proje ile Assan Hanil, bir dönüşüm yaşamış olacak. Böylece sahip olacağı alt yapı ile, büyük veriyi anlık ve hızlı olarak analiz edebilecek, problemler oluşmadan müdahale edebilecek ve etkin raporlamalarımızla gelişim alanlarını bularak hayata geçirebileceğiz. Yapacağımız yatırımlarda, Doruk’un esnek ve hızlı entegrasyon avantajını kullanarak etkin karar alma fırsatlarını yakalayabileceğiz” dedi.

Akıllı Robotlar Geldi, Meslek Hastalıkları Oluşma Riski Ortadan Kalktı
Assan Hanil, robotların üretimde kullanılması anlamında da öncü çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirketin robot kullanımı konusunda da örnekler veren Atacan Güner, “Şirketimiz bünyesinde katma değerli olmayan işlerin elemine edilmesi ve çalışanlarımızın kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına yakalanma riskinin ortadan kaldırılması gerekliydi. Bunun üzerine “Koltuk Hattı Ütüleme Robotu” projemizi geliştirdik. Ütüleme robotu, herhangi bir yazılım kullanılmaksızın tamamen öğrenen robot yaklaşımı ile tasarlandı. Robotun, ürünü devreye alma esnasında operatörlerin öğrettiği ütüleme açısı, uzaklığı ve süresini tekrar eden çalışma prensibine göre ütüleme yaptığını söyleyebiliriz. Bu projemiz ile meslek hastalıklarına yakalanma riskinde radikal bir düşüş sağladık.” dedi.Otomotive Kadın Dokunuşu
Öte yandan iki gün süren programın en ilgi çeken etkinliklerinden biri de erkek egemen olan sektörün kadın temsilcileri için düzenlenen kahvaltı programı oldu. Yalnızca kadın yöneticilerin katıldığı kahvaltı programında sektöre ilişkin kadın dokunuşları konuşuldu. Bu etkinlikte de Assan Hanil Tedarik Zinciri Direktörü Seda Düzgün ve Metod Birim Yöneticisi Aysun Karaaslan yer aldı.  

Neden ERP Projeleri Mutlu Sonla Bitmez?

Etkinliğin ikinci gününde Assan Hanil Bilgi Teknolojileri Müdürü Ediz Sarıkaya’nın yönettiği “Neden ERP Projeleri Mutlu Sonla Bitmez” konulu workshop’ta ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) projelerinin yüzde 70’inin istenilen sonuçla bitmemesinin ana nedenleri üzerinde beyin fırtınası yapıldı, otomotiv sektörünün deneyimli yöneticileri kök nedenleri sorguladı.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

İlk yerli otonom aracı sahaya çıkaracak ekip hazır

İlk yerli otonom aracı sahaya çıkaracak ekip hazır 2018’de ilk yerli ileri hibrit elektrikli, 2020’de ilk yerli otonom araç prototipini sahaya çıkaramaya hazırlanan A...

Mercedes , Mersin’deki yıldız kızlarıyla buluştu

Mercedes , Mersin’deki yıldız kızlarıyla buluştu Proje kapsamında şehir şehir dolaşarak yıldız kızların kişisel gelişimine destek veren Mercedes-Benz Türk yetkilile...

E-Bülten Aboneligi

Vahit MAHMATLI
Veriler ve Pazarlar

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı

Design by Medya-x