TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
Temsa’dan akıllı Avenue konsepti: Teknoloji iBus ile otobüslere taşınıyor

Temsa’dan akıllı Avenue konsepti: Teknoloji iBus ile otobüslere taşınıyor

Tarih 22 Aralık 2015, 18:25

Temsa akıllı otobüs kavramıyla kent içi ulaşımla iletişim kavramlarını bütünleştiriyor. Bu kapsamda geliştirilen iBus Avenue, Transist Fuarı’nda tanıtıldı.Gelişen teknoloji ve çağın artan ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden ve argesinin bir bölümünü de teknolojilere ayıran Temsa, Transist Fuarı’nda akıllı sistem ile donattığı Avenue iBus’ını tanıttı. Daha rahat bir ulaşım adına günümüzün haberleşme ve enformatik ihtiyaçlarını karşılama amaçlı tasarlanan iBus, hem sürücülere hem de yolculara kolaylıklar sağlıyor.

iBus’un tüm bilgilerine araç bilgisayarı ve takip sistemi sayesinde uzaktan erişiliyor.  Sürücü davranışları, motor verileri, araç içerisindeki yolcu sayısı gibi pek çok veri elektronik ortama taşınabiliyor. Bu verilere uzaktan erişimin sağlanması da hem filo sahiplerine, hem de otobüsün bulunduğu hattın yoğunluk oranı gibi envanterlerin tutulması için operatörlere imkan sağlıyor. Aracın sürücü gösterge paneli de dokunmatik ve gelişmiş özelliklere sahip. Tıpkı akıllı telefon ve televizyonlar gibi sürücünün sık kullandığı gösterge, uyarı lambaları, araç içi fonksiyonlar  gibi tuşların yerleri daha ön plana alınarak panel kişiselleştirilebiliyor. Ayrıca  gaza ve frene basma yüzdesi, motorun sıcaklığı gibi özelliklere limit koyulup o limite ulaşıldığında alarm ile sürücü uyarılıyor.  İstenildiği şekilde konfigüre edilip limitleri belirlenen bu veriler merkeze de gidiyor ve sürücünün ne kadar ani fren yaptığı veya motor sıcaklığının belli bir seviyeyi geçtiği durumların oranı  takip edilebiliyor. Yine aynı şekilde sürücü, ekrana bakıp herhangi bir göstergede detayı takip etmek istiyorsa bilgileri ön cama yansıtarak güncel bir şekilde rahatça takip edebiliyor. Yine sürücülerin rahatça kullandığı sistemler arasında yakıt tasarrufu na etkisi olan start-stop özelliği, android veya IOS üzerinden sesli komut ile kapı açma ve araç çalıştırma fonksiyonları bulunuyor.

Yolcular için dijital rahatlık


Sürücüye ve operatörlere olan kolaylık ve avantajların yanında sürücülerin de ilgisini çeken bazı uygulama ve özellikler iBus’ta bulunuyor. Bunlar arasında yolcuların güzergah bilgilerini öğrenebildiği ve alışılmışın dışında olarak ekstra  yer kaplamayacak şekilde iki cam arasına sıkıştırılmış olan LED görsel panel, yolcuların batarya şarj ihtiyaçlarını karşılayacak olan USB şarj noktaları ve wi-fi ağı bular arasında yer alıyor.  

Akıllı uygulamalar kazandırıyor

Temsa İstanbul Kongre Merkezi’nnde bulunan Transist Fuar alanındaki standında Avenue iBus ile birlikte Tourmalin, Avenue LF18 ve Avenue LF araçlarını da sergiledi. iBus tanıtım toplantısına ise İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Londra Eski Belediye Başkanı Ken Livingstone, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Temsa Arge ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü İbrahim Eserce ve Temsa Yöneticileri ile davetliler katıldılar.
Tanıtımda konuşan Dinçer Çelik yıllık bütçelerinin yaklaşık %4’lük kısmının ar-ge yatırımına ayrıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 “AR-GE’ye ayırdığımız bütçe yenilikçilik ve teknoloji alanına ne kadar büyük bir önem verdiğimizin de önemli bir göstergesi. Temsa her yıl müşteri ihtiyaçlarına en uygun ürünleri üretme yolunda hızlı adımlar atarken, teknolojik çözümleri de ürünleriyle buluşturuyor. Kentiçi ulaşımda Avenue, Tourmalin gibi ürünlerle fark yaratan Temsa, şimdi de akıllı otobüs devrini başlatıyor. Yepyeni araçlar üretiyoruz, sektöre sunduğumuz yeniliklerle dolu araçlar sayesinde iç pazara ciddi bir canlanma, sektörümüze, yan sanayimize hareket getirdik. Yurt dışındaki fuarlarda artık yenilik görmek isteyen bizim stantlarımıza geliyor.

Gelişen teknolojiyi iş sürecinize yansıtmada ne kadar başarılı olursanız, o kadar büyük kazanımlar elde etme imkanı bulabiliyorsunuz. Otobüs üreticileri olarak bizler de gelişen teknolojileri ürünlerimizle buluştururken araç kullanıcılarına ve işletmecilere verimlilik ve sürdürülebilirlik sağlamayı hedefliyoruz.  Kentiçi ulaşımda artan trafik yoğunluğu, gelişen teknolojinin kazanımlarını da bu alanda hizmet veren otobüslere uygulamayı zorunlu kılıyor artık. Hedefimiz hem kullanıcıya, hem işletmeciye kazandırmak hem de yolcu konforunu da üst düzeye taşımak.”

Trafik altyapısına bile müdahale edebilir

Temsa Ar-Ge ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü İbrahim Eserce ise yaptığı sunumla iBus’ın genel işletme içerisindeki avantajlarından güzergah ve şehir planlamasına kadar pek çok katkısına değinerek şunları söyledi:

Araçtaki tüm bilgileri dijital platforma taşıyınca bu bilgilerle ne yapılacağı bundan sonra tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. iBus ile filo eğitimi açısından aracın tüm sürüş metriklerine hakim olabilirsiniz. Yolcu açısından aracın içerisindeki bilgilendirme ekranlarıyla toplu taşıma içerisindeki gideceğiniz yolun yoğunluğundan tutun da sonraki bağlantılarına kadar istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde USB şarj  istasyonları gibi ergonomik aparatları kullanabilirsiniz.

Servis merkezleri aracın tüm datasına uzaktan sahip olabileceği için proaktif bir şekilde servise  gelecek aracın örneğin 100 bin km  servisine girecek aracın hangi parçaları sadece temizlenecek, hangi parçaları değiştirilecek  gibi durumları önden  alıp hazırlığını yapabilir. Bunu sadece bir araçta değil tüm filoda hangi bölgedeki araçların ne tür servis ihtiyaçları olduğuyla alakalı yorumlar yapabilir ve buna göre hazırlıklar yapabilir. Trafik altyapısıyla ilgili olarak da bu araçların içerisinde kaç kişi olduğu sayısı sürekli online olarak ve içerisindeki internet / gps antenlerinden bir merkezde okunabildiği için şehir planlaması çok rahat yapılabilir. Örneğin bir hat üzerinde çalışan araçların yolcu yüzdeleri çok yüksek ise o hatta daha fazla otobüsler getirilebilir. Çok boş araçların dolaştığı hatlarda araçlar çekilerek verimlilik ekonomisi sağlanabilir. Sürücü de tüm bilgilere istediği an ulaşılabilir ve belki de haberi olmadığı gaza basma alışkanlıklarını düzeltebilir. Bu da araca ekonomi kazandırabilir. Son olarak da Temsa olarak AB’ye yaptığımız bir projeyi  bu araca da taşıma niyetindeyiz. Bütün bu bilgilerle araçlar birbiriyle haberleşebilir halde olacak.Dijital dünyada artık dijital kemaralarımız ve bunların kayıt sistemleri var. Her otobüsümüzün içi ve dışı bir nevi mobese kayıt cihazı olarak dolaşmakta. Özetle aracımız bu şekilde ve dijital platforma taşınmış akıllı bir otobüs.  iBus, bu teknolojileri  toplayıp kullanıcılara sunduğumuz bir platform ve zaman içerisinde bunları diğer tum Avenue’lerle şehirlerarası otobüslerimize yayma planımız var."

Kaan Kirişçioğlu


kaan@mayadergi.com


 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yenilenebilir Hareket

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü Avrupa’nın seri üretimden sunulan yolcu taşıma amaçlı ilk hafif ticari aracı Karsan Jest Electric oldu.

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da Karsan, BMW ve Dana işbirlikleri ile ürünlerini yeni bir aşamaya taşırken, 2019 yılında Avrupa pazarında Jest ile y...
Vahit MAHMATLI
Yapacak çok iş var!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı