TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
İlk elektrikli otobüsler, Bozankaya'dan Konya'ya

İlk elektrikli otobüsler, Bozankaya'dan Konya'ya

Tarih 02 Eylül 2015, 13:36

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Türkiye'deki ilk elektrikli otobüs ihalesini, yerli üretim olan E-Bus ile Bozankaya kazandı.

Türkiye'deki ilk elektrikli otobüs ihalesi sonuçlandı. Bozankaya, açılan ilk ihaleyi kazanarak Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmek üzere dört elektrikli otobüs için anlaşma imzaladı. 1 milyon 436 bin Euro’luk teklifiyle ihaleyi kazanan Bozankaya firması daha önce de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan CNG otobüs alımı ihalesi sonucunda belediyeye 60 adet CNG otobüs teslimatı gerçekleştirmişti.  
Toplu ulaşım alanında her zaman son teknolojileri ve yenilikçi çözümleri takip eden Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu’da ilk tramvay sistemini kurmuş ve ilk bataryalı tramvay sisteminin alt yapı ihalesini gerçekleştirmişti. Çevreci yaklaşımları ile daha önce doğalgazlı (CNG) otobüs alımı yapan Konya, yatırımlarına elektrikli otobüslerle devam etme kararı aldı. Test sürüşlerinde elde edilen başarılı sonuçlar neticesinde otobüs alımlarında elektrikli otobüslere de yer vermeye karar veren Konya, bu doğrultuda açmış olduğu ihaleyi 1 milyon 436 bin Euro teklif vererek kazanan Bozankaya firması ile sözleşme imzaladı.
Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Eşgi açıklamasında; “Günde ortalama 285 bin kişinin toplu taşıma kullandığı ilimizde, tercihlerimizi her zaman çevre dostu ve tasarruflu çözümlerden yana kullanıyoruz. Bu nedenle yeni alımlarımızda elektrikli otobüse de yer verdik. Böylece ülkemizde yine bir ilke daha imza attık. İhale sürecinden önce çok farklı elektrikli otobüsleri inceledik. Bu anlamda Bozankaya E-Bus’ın teknolojik avantajlarını test sürüşlerinde de deneyimleme şansımız oldu. Ayrıca daha önce Bozankaya’dan 60 adet CNG otobüs teslim almıştık. Hem bu araçlarımızdan, hem de test sürüşleri sırasında elektrikli otobüslerin sunduğu performans, yakıt tasarrufu ve konforundan memnuniyetimiz elektrikli otobüs alım kararımızda etkili oldu“ dedi.
 
 

Bozankaya’nın Türkiye’nin ilklerini temsil eden elektrikli otobüsü E-Bus, teknolojisi ile uluslararası arenada da öncü elektrikli otobüsler arasında yer alıyor. Bozankaya E-Bus; enerji tüketimi düşük, verimli ve çevre dostu bir araç olarak ön plana çıkıyor. Akü sistemi, Almanya’da bulunan Ar-Ge merkezi Bozankaya GMBH tarafından geliştirilen E-Bus’ın üretimi ise Bozankaya A.Ş. tarafından yapılıyor. E-Bus, şarj olduğunda 200 km menzil garantisi ile sunulurken şehir içinde ortalama 260-320 km arasında yol yapabiliyor.
Test sürüşleri sırasında hem sürücü, hem de yolculardan çok olumlu geri bildirimler aldıklarını belirten Mustafa Eşgi, ihale sonrasındaki açıklamasında; “Yeni elektrikli otobüslerimizi il merkezindeki bütün hatlarda ve Bilim Merkezi’nde kullanmayı planlıyoruz. Günlük ortalama 3 bin yolcunun elektrikli otobüslerimizi kullanacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki otobüs alımlarımızda da elektrikli otobüslere yer vermeyi düşünüyoruz” dedi.  
Elektrikli otobüsleri E-Bus’ın toplu taşımacılık alanında çok önemli bir adım olduğunu ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüsleri tercih etmesiyle ileriye yönelik bir karar aldığının altını çizen Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, şunları söyledi:  “E-Bus, hem çevreci hem de tasarruflu teknolojisi ile şehir içi yakın mesafe ulaşımında birçok avantaj sağlıyor. Elektrikli otobüslerimiz için Ar-Ge çalışmalarımızı titizlikle tamamlayarak, aracımızı üretmeye başladık. Türkiye’deki ilk elektrikli otobüsleri, bir yerli üretici olarak sunabilmek bizim için büyük gurur kaynağı oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne yerli üretim araçlara güvendikleri ve destekledikleri için ayrıca teşekkür ederiz. Pek çok avantajı bir arada sunan elektrikli otobüslerimizin Konya toplu taşıma hizmetlerine yeni bir soluk getireceği şüphesiz.”
Bozankaya E-Bus; şarj edilebilir elektrik (akü) ile çalışan, 10.7 m uzunluğunda, üç kapı sayesinde hızlı yolcu indirme-bindirme olanağı sağlayan, süper alçak tabanlı, 25 kişi oturma kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik, verimli bir şehir içi otobüsü olarak birçok çözümü bir arada sunuyor. E-Bus, elektrikli araç istasyonlarında şarj edilebilmekle birlikte, acil durumlarda doğrudan 380V bağlanıp, başka hiçbir cihaza veya şarj istasyonuna ihtiyaç duymadan da araç şarj edilebiliyor.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yenilenebilir Hareket

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü

Jest Electric Avrupa’nın ilk seri üretim e-minibüsü Avrupa’nın seri üretimden sunulan yolcu taşıma amaçlı ilk hafif ticari aracı Karsan Jest Electric oldu.

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da

Karsan elektrikli araçları ile 2019’da Avrupa’da Karsan, BMW ve Dana işbirlikleri ile ürünlerini yeni bir aşamaya taşırken, 2019 yılında Avrupa pazarında Jest ile y...
Vahit MAHMATLI
Yapacak çok iş var!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı