TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

Kampanyalar

Demiryolu rekabetinde Avrupa Çin'in gerisinde

Demiryolu rekabetinde Avrupa Çin'in gerisinde

Tarih 28 Eylül 2017, 11:56

Fransız yüksek hızlı tren yapımcısı Alstom'un, Alman devi Siemens'in ulaşım birimi ile birleşeceği bildiriliyor. Esasen Siemens, demiryolu bölümü için daha önce de İsviçre ve Kanada'da partner arayışına girmişti.

Alstom ile Siemens'in füzyonu "eşitler arası birleşim" olarak görülüyor. Her iki şirket de kabaca  %50'şer paya sahip olacak; ancak Siemens (%50+) ile şirketin kontrolünü elde edecek. Bu, Fransızların itirazına neden olabilecek bir husus olarak görülmekte.

Aslında bu birleşmenin amacı, Çin'in sektörün küresel piyasasında gittikçe artan egemenliği karşısında rekabet gücü edinebilmek. Beijing Yönetimi, 2015'te, iki büyük Çin şirketini bir araya getirerek CRRC devini kurmuştu. CRRC, bu sektörde dünyanın en büyük şirketi olarak küresel piyasanın dinamiklerini değiştirdi.

CRRC Boston, Şikago, Melbourne ve başka birçok metropolde metro işlerini yüklendi. Hindistan, Malezya ve Rusya'da yerli şirketlerle ortak girişim oluşturdu.

Dolayısıyla Alstom ile Siemens'in birleşmesi, CRRC'nin piyasadaki egemenliğine karşı rekabet gücü arayışıdır. Ancak bu füzyonun ürünü yine de Çin devinin yanında ufak kalacak; çünkü birleşen şirketlerin ciro toplamı CRRC'nin 33 milyarlık 2016 satışının yarısı kadar bile değil.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

3d Lojistik

Borusan Lojistik’ten Türkiye’de bir ilk

Borusan Lojistik’ten Türkiye’de bir ilk Borusan Lojistik, Borusan limanında açtığı simülasyon merkezinde çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veri...

DHL Express Brüksel’deki kapasitesini dört kat arttırdı

DHL Express Brüksel’deki kapasitesini dört kat arttırdı DHL Express, Brüksel Havalimanı’nda resmi açılışını gerçekleştirdiği bölgesel dağıtım merkeziyle Brüksel’deki kapas...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama
Oruç Kaya
Asri Zamanlar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı

Design by Medya-x